Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Przegląd płyt z nForce4 SLI: ECS i MSI
    

 

Przegląd płyt z nForce4 SLI: ECS i MSI


 Autor: SebaSTS | Data: 06/01/06

Testy

Na komputerze był zainstalowany system operacyjny Windows XP Professional SP2, sterowniki dla chipsetu nForce4 SLI w wersji 6.53 i sterowniki Catalyst 5.11 dla karty Ati Radeon x700 PRO.

Obie płyty pracowały na najnowszych BIOSach dostępnych na stronie producenta.
Różnica w taktowaniu procesora między testowanymi płytami głównymi wynosiła niecały 1MHz, bez zbędnych ingerencji z mojej strony.

Nadszedł czas na komentarz powyższych wyników. Większość testów wygrywa produkt ECS, niektóre nawet z 3% przewagą. Najbardziej spektakularne zwycięstwo odnosi w grze Firestarter. Przyczyny takich a nie innych wyników, należy doszukiwać się w lepszej komunikacji procesora z pamięcią na platformie ECS. Test Cachemem i Everest wykazał niższe opóźnienia pamięci DDR, a SiSoft Sandra i PC Mark jej większą wydajność. Natomiast produkt MSI wygrywa z ok 10% przewagą w teście OpenGL HW-L (Cinebench) i proe-03 & sw-01 (SPECviewperf), ot taki wyjątek potwierdzający regułę.
Ponieważ w większości testów wygrywa ECS KN1 SLI Extreme, a przewaga często jest większa od 1%, to ogłaszam go zwycięzcą tego porównania.

Overclocking

W tej kwestii, nie spodziewałem się niczego rewelacyjnego po produkcie ze stajni ECS. Osiągnięcie 260MHz szyny systemowej wydawało się kiepskim rezultatem, do czasu przesiadki na drugą testowaną płytę. MSI K8N nie udało się przekroczyć stabilnych 235MHz, mimo zmniejszenia magistrali HT do x3, mnożnika procesora do x6 i zwiększenia napięcia na chipie nForce 4 do 2,70V i ustawienia asynchronicznego taktowania pamięci do FSB. Wyłączenie opcji agresywnych timingów i wydłużenie ich dla pamięci, też nie przyniosło poprawy.

Dźwięk

Pod względem zintegrowanego układu dźwiękowego oba rozwiązania niczym się nie różnią, podobnie w kwestii generowanego dźwięku. Poniżej zrzuty ekranu paneli konfiguracyjnych kodeku Realteka.

     

     
(kliknij, aby powiększyć)

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Przegląd płyt z nForce4 SLI: ECS i MSI
 
 » Co w chipie piszczy?
 » ECS KN1 SLI Extreme
 » MSI K8N SLI
 » Testy
 » Krótkie podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »