Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test kolorowej drukarki laserowej Epson AcuLaser C900
    

 

Test kolorowej drukarki laserowej Epson AcuLaser C900


 Autor: Grosz | Data: 29/11/04

Test kolorowej drukarki laserowej Epson AcuLaser C900Jeszcze niedawno druk laserowy czarno-biały w warunkach domowych wymagał od użytkownika wysupłania kwoty od 1.000 zł do 2.000 zł, a na kolorową drukarkę laserową stać było tylko (duże) firmy, bo cena urządzenia dorównywała cenie auta średniej klasy. Na szczęście ceny - tak samochodów (używanych) jak i kolorowych drukarek laserowych spadają. Spadają na tyle dynamicznie, że za kwotę 2.000 zł możemy zostać "Panem i Władcą" laserowego potwora pożerającego do 16-20 stron czarno-białych lub 4-5 stron kolorowych na minutę. Dzięki uprzejmości firmy Epson zaprezentuję Wam krótki opis urządzenia EPSON AcuLaser C900.
Rodzina drukarek EPSON AcuLaser

Seria drukarek AcuLaser Epsona składa się z następujących urządzeń:
 • dla formatu druku do A4 - AcuLaser; C900, C1900, C4000 i C4100
 • dla formatu druku do A3 - AcuLaser C8600, Color Station 8600
Do przeglądu trafiła najtańsza drukarka serii EPSON AcuLaser - model C900.


EPSON AcuLaser C900

Oficjalna cena sprzedaży urządzenia jest bardzo zachęcająca i dla końcowego użytkownika wynosi 1.867 zł. Sklepy internetowe oferują drukarkę już w cenie poniżej 1.800 zł.

   
(kliknij, aby powiększyć)

   
(kliknij, aby powiększyć)

Wydajność drukarki to wg zapewnień producenta 16 stron czarno-białych i 4 kolorowe na minutę. Serce urządzenia stanowi procesor VR4305, pracujący z częstotliwością 48 MHz (EPSON AcuLaser C1900 - PowerPC / 300 MHz). Uniwersalny podajnik papieru mieści do 200 arkuszy. W opcji możemy zamówić kasetę na kolejne 500 arkuszy (w C1900 - standard), moduł dupleksu, wewnętrzny serwer druku IEEE 10/100BaseTX (model C900N - standard) oraz rozszerzyć pamięć operacyjną z 16 MB do maksymalnie 144 MB (obsługuje moduły specjalnie produkowane dla firmy EPSON: 32, 64 i 128 MB) w dwóch modułach DIMM (1x16 MB - obsadzone).

Zła wiadomość dla miłośników DTP - drukarka nie obsługuje języka Adobe PostScript Level 3 (opcja w droższej C1900 i standard w C1900PS).

Firma EPSON wykorzystuje w swoich produktach następujące technologie:
 • EPSON AcuLaser Dot Control - wspomaga tworzenie płynnych przejść między obszarami ciemnymi i jasnymi (sterowanie rozmiarem i położeniem każdego punktu na stronie - czyli optymalizacja do 2.400 dpi),
 • EPSON AcuLaser Colour-RITech (Colour Resolution Improvement Technology) - ulepsza rozdzielczość kolorów (np. eliminuje kropkowane lub poszarpane krawędzie kolorowego tekstu, polepsza ostrość diagramów, wykresów, rysunków CAD, schematów),
 • EPSON Intelligent Line Screening - technologia inteligentnego rastra liniowego (inne liniatury dla tekstu i zdjęć na tym samym arkuszu)
 • EPSON AcuLaser Adaptive Data Compression - adaptacyjna kompresja danych (skraca ogólny czas przetwarzania)


EPSON AcuLaser C900 - schemat rozmieszczenia modułów wewnętrznych


EPSON AcuLaser C900 z zamontowanym modułem dupleksu i dodatkowym podajnikiem papieru

Poniżej znajdziecie szczegółowe dane opisywanego modelu oraz trzech (właściwie 4, bo SAMSUNG CLP-500 i Xerox Phaser 6100 wyglądają jak bliźniaki jedno-jajowe, różnią się m.in. oprogramowaniem oraz tym, że Xerox ma nieco większe tonery startowe) drukarek innych producentów.Dane techniczne

Jak z załączonej tabelki wynika stawka jest bardzo wyrównana. Każda z drukarek oferuje coś więcej od konkurentek i tak np.:
 • HP Color LaserJet 2550L - obsługuje język Adobe PostScript Level 3, USB 2.0 i drukuje 20 stron/min w czerni oraz 5 w kolorze;
 • SAMSUNG CLP-500 / Xerox Phaser 6100 podobnie jak HP są szybkie tj. USB 2.0 i 20 stron/min w czerni (dzięki poprawionym sterownikom Xerox wyciąga nawet 21 stron/min w czerni i 5 stron/min w kolorze), wyposażone standardowo w dupleks, obsługują Linux-a oraz papiery o gramaturze do 225 g/m2 - WOW!
 • MINOLTA MagiColor 2300W ma za to najdłuższą gwarancję - 3 lata.

   
EPSON AcuLaser C900 - menu (kliknij, aby powiększyć)


EPSON AcuLaser C900 - dokumentacja elektroniczna - okna i menu nieczytelne (kliknij, aby powiększyć)

Oprogramowanie sterujące w EPSON AcuLaser C900 jest bardzo podobne do tego opisywanego w drukarkach atramentowych w poprzednim moim teście.

Elektroniczna wersja podręcznika w nieczytelny sposób wyświetla menu i okna programów.

A teraz spójrzcie na osiągi i moją ocenę wydruków drukarki - EPSON AcuLaser C900.


Czasy wydruku Epson + Ocena

Muszę przyznać, że w porównaniu z drukarkami atramentowymi wydruk z kolorowej drukarki laserowej jest prawie natychmiastowy. Wydruk "czystego" tekstu (w trybie czerni - pomijam przygotowanie do druku) to dla pierwszej strony ok. 9 sekund, a dla każdej następnej 3-4 sekund. W trybie koloru czasy druku wzrastają 3-4-krotnie, ale nadal ogólny czas druku z przygotowaniem wynosi poniżej minuty!!! Podobnie jest z drukiem zdjęć.

Ogólna jakość wydruków jest dobra, a dla czarnego tekstu jeszcze wzrasta do oceny - bardzo dobrej z małym minusem (za to, że nie widać poprawnie - białego 4 pkt. tekstu na czarnym tle oraz czasami pod tekstem są kolorowe poddruki). Drukarka posiada tryb oszczędzania toneru (np. jaśniejsze - szare wydruki zamiast czarnego).

Stopniowanie odcieni szarości (czarnego) jest właściwe, niestety z kolorami jest dużo gorzej. Tu skala możliwości drukarki kończy się 30-50% przed końcem skali, ale muszę przyznać, że w odbiorze zdjęć niewiele to przeszkadza. Zadruk dużych powierzchni - jednolitym kolorem - bez zastrzeżeń. Wydruki arkuszy i wykresów powyżej średniej.

Przeszkadzał mi za to brak dodatkowej tacy nadawczej do podawania niestandardowych nośników: grubego kartonu, folii czy kopert, które trzeba było gdzieś głęboko "upychać" wewnątrz podajnika uniwersalnego.


EPSON AcuLaser C900 - tekst (kliknij, aby powiększyć)


EPSON AcuLaser C900 - ukośne linie (kliknij, aby powiększyć)


EPSON AcuLaser C900 - kliny testowe od góry papier specjalny / papier normalny (ksero) (kliknij, aby powiększyć)


EPSON AcuLaser C900 - przykładowe foto od góry papier specjalny / papier normalny (ksero) (kliknij, aby powiększyć)


EPSON AcuLaser C900 - przykładowe foto (kliknij, aby powiększyć)

I na koniec koszty druku - wyliczone z cen materiałów eksploatacyjnych - bez papieru:
 • 8-10 groszy przy druku czarnego tekstu (5%),
 • 50 groszy przy druku tekstu z małymi wstawkami w kolorach (4x5%),
 • 1,83 złotego za zadruk strony w pełnym kolorze dla trybu mieszanego (do 4x15%) i
 • 2,46 złotego za zadruk całej strony (4x25%)


Materiały eksploatacyjneTwojePC - OK!

Drukarka EPSON AcuLaser C900 otrzymuje wyróżnienie PC OK!

PLUSY:
  + Małe rozmiary
  + Dobra relacja szybkości do ceny
  + Dobrej jakości wydruki, a zwłaszcza czarnego tekstu
MINUSY:
  - Głośna praca w czasie druku
  - Brak możliwości zainstalowania PostScriptu - nawet w opcji
  - Brak dodatkowej tacy nadawczej (gruby karton, folia, koperty)
  - Mała pamięć operacyjna (16 MB)Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test kolorowej drukarki laserowej Epson AcuLaser C900
 
Wyświetl komentarze do artykułu »