Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test projektora Epson EMP-82
    

 

Test projektora Epson EMP-82


 Autor: NimnuL | Data: 14/03/07

W działaniu

Informacja: projektor podłączany był do karty graficznej ATi Radeon X300 przewodem VGA, a także do odtwarzacza DVD Bellwood 301 USB przewodem S-Video. Obraz rzutowany był na ekran Avers Altus 15 (biały, matowy)

Syntetyczny test przeprowadziłem na podstawie programu Nokia Monitor, który wyświetlany był w rozdzielczości natywnej projektora. Dodatkowo pracę Epsona EMP-82 oceniałem na podstawie zdjęć, filmów DVD oraz gier komputerowych. Test przebiegał po uprzednim skalibrowaniu obrazu oraz kilkunastominutowym rozgrzaniu sprzętu.

Nie wykonywałem zdjęć plansz testowych ponieważ nie widzę sensu takiego działania. Droga od tego co wyświetla projektor, do tego, co zobaczyłby każdy z Was jest długa, kręta i wyboista. W międzyczasie dochodzi do tego to, co zarejestruje aparat (jego postrzeganie kolorów, rozpiętość tonalna, wady optyki), a także kalibracja i rodzaj monitora każdego z nas. Po drodze zdjęcia straciłyby wartość informacyjną i tak naprawdę nie zobaczylibyście tego, co widać w rzeczywistości. Uznałem zatem, iż opis słowny będzie miał większy sens.


(kliknij, aby powiększyć)

Do dyspozycji są dwa tryby jasności: niski oraz wysoki. Pierwszy z nich pozwoli na uzyskanie 1500ANSI lumenów, drugi natomiast wyciśnie z projektora 2000ANSI lumenów.

Gdy w pomieszczeniu panuje przynajmniej półmrok można zadowolić się trybem niskiej jasności, w przeciwnym wypadku zmuszeni będziemy do skorzystania z jaśniejszego trybu. Niestety 2000ANSI lumenów może się okazać niewystarczające gdy w pomieszczeniu będzie stosunkowo jasno. Wyświetlany obraz może być mało czytelny gdy projekcja będzie się odbywać nawet w pochmurny dzień, a okna nie będą niczym przysłonięte. A właśnie z sytuacją gdy w pomieszczeniu jest widno należy się liczyć gdy projekcja będzie się odbywać w sali wykładowej czy biurze.

Niestety projektor podczas pracy okazał się być bardzo głośny. Producent deklaruje iż hałas powinien być na poziomie 30dB dla trybu niskiej jasności oraz 36dB dla wysokiej jasności. Cóż, praktyka okazuje się mniej łaskawa. O ile poziom hałasu można zaakceptować gdy jasność ustawiona jest na "low" to już drugi tryb zamienia Epsona w wyjącą bestię. Praca wiatraków (szum połączony z warkotem) nie tylko sprawia, że nie sposób zapomnieć o obecności projektora, ale także odwraca uwagę od wyświetlanego obrazu. Według mnie projektor w trybie wysokiej jasności jest zbyt głośny nawet podczas prezentacji. Jeśli ktoś jednak myśli o zamontowaniu tego sprzętu w domu by używać go do wyświetlania filmów to szczerze odradzam.

Dodatkowo lampa powoduje bardzo mocne nagrzanie się wnętrza projektora przez co powietrze wydmuchiwane (nieco do przodu w bok) jest w stanie nawet oparzyć blisko siedzącą osobę.


(kliknij, aby powiększyć)

Do dyspozycji jest także kilka profili obrazu. Każdy z nich różni się poziomem jasności, kolorami oraz kontrastem.

Zamontowana w EMP-82 matryca jest w stanie wyświetlić obraz o rzeczywistej rozdzielczości XGA (1024x768). Współczynnik kształtu obrazu wynosi więc 4:3 co bardzo dobrze nadaje się do prezentacji multimedialnych, ale podczas wyświetlania filmów spora część obrazu będzie niewykorzystana.

Wyświetlany obraz jest bardzo dobrej jakości. Nie udało mi się dostrzec jakichkolwiek wad optyki takich jak aberracje chromatyczne czy rozmycia na rogach kadru. Kolory są żywe i naturalne, i co istotne, nawet szczegóły nieznacznie różniące się kolorem nie zlewają się w jednolitą masę. Uzyskany przez Epsona obraz jest bardzo ostry na całej powierzchni zarówno przy minimalnym jak i maksymalnym powiększeniu optycznym.

Jedyną skazą jaką udało mi się zaobserwować to kolorowe przebarwienia (tęcza) występującą głównie na liniach ukośnych. Kolorowe dodatki nagminnie występują szczególnie w filmach, natomiast w prezentacjach pojawiały się sporadycznie.

Zmiennoogniskowy obiektyw pozwala na swobodne dostosowanie wielkości ekranu bez przemieszczania projektora. Zakres powiększenia może nie jest zbyt duży, jednak wystarcza to do kontroli powiększenia obrazu w wystarczającym zakresie.

Geometria obrazu jest bez zarzutu, linie proste są faktycznie proste niezależnie od użytej ogniskowej obiektywu. Jednolitość podświetlenia obrazu jest bardzo dobra. Producent deklaruje jednorodność jasności na poziomie 85% (minimalnie 70%) ja jednak nie zauważyłem jakichkolwiek różnic na powierzchni ekranu niezależnie od wyświetlanego koloru.

O jasności wypowiedziałem się już wyżej. Natomiast kontrast na poziomie 400:1 okazuje się być jednak niewystarczający do wyświetlania filmów. Niestety czerń w wyświetlanym obrazie nie występuje. Co najwyżej można mówić o kolorze szarym i to wcale nie ciemno szarym. Biel jest natomiast biała jak w reklamie proszku do prania.

Automatyczna korekcja geometrii działa bardzo sprawnie i szybko reaguje na zmianę kąta nachylenia projektora. Obiektyw umożliwia wyświetlenie obrazu o przekątnej 30'' już z odległości 90cm, natomiast ustawienie obiektywu w pozycji "tele" pozwoli odsunąć projektor na odległość 1,1m by uzyskać obraz tego samego rozmiaru.

Wbudowany głośnik o mocy 5W okazuje się być wystarczający by nagłośnić nawet duże pomieszczenie podczas projekcji.

Ciekawie prezentuje się czas uruchomienia oraz wyłączenia projektora. Otóż producent informuje nas iż rozruch następuje już po 4. sekundach, a wyłączenie sprzętu jest natychmiastowe (0s). Być może pod słowem "rozruch" producent rozumie moment podania prądu do lampy. W praktyce okazało się iż czas uruchomienia EMP-82 (pojawienie się obrazu z podawanego na wejściu sygnału) trwa 25 sekund, natomiast należy odczekać dodatkowe 19 sekund, podczas których lampa nabierze pełnej jasności (LED na panelu przez ten czas miga). Wyłączenie sprzętu trwa natomiast równe 2 sekundy. I to mnie najbardziej zaskoczyło. Otóż poprzednio testowany Epson S4 po wyłączeniu jeszcze przez około 20 sekund kręcił wentylatorem co miało zapewnić obniżenie temperatury pracy i jednocześnie wydłużenie żywotności podzespołów. Testowany tutaj EMP-82 nagrzewa się natomiast nieporównywalnie bardziej niż S4, za to po skończonej pracy nie wychładza się. Dziwne i niepokojące z punktu widzenia eksploatacji.

Epson zaszufladkował EMP-82 do kategorii projektorów przenośnych (do auli, szkół czy prezentacji biznesowych). Od takiego projektora należałoby więc wymagać znacznie większej mobilności. Omawiany tutaj sprzęt nie jest ani lekki ani mały. Jest niezbyt poręczny w przenoszeniu i jedynie dołączona do kompletu torba ratuje nieznacznie tą sytuację.

Niestety Epson EMP-82 nie prezentuje się ciekawie z punktu widzenia ekonomii oraz eksploatacji. Otóż deklarowana żywotność lampy ma wynosić od 2 do 3 tysięcy godzin w zależności od trybu pracy. To wartości typowe dla sprzętu tej klasy. Niestety okres gwarancyjny na dostarczoną z projektorem lampę wynosi zaledwie 500h lub 90 dni (w zależności od tego, który warunek zostanie pierwszy spełniony). Benq na lampy w swoich projektorach daje 180 dni gwarancji, a Sanyo aż 3 lata. Natomiast koszt dodatkowej lampy do omawianego tu Epsona zwala z nóg. Sugerowana przez producenta cena wynosi 1590zł! Taka kwota zmusi nas do porządnego zastanowienia się czy na pewno chcemy włączyć projektor.

Okres gwarancyjny na EMP-82 wynosi natomiast 3 lata, czyli standard.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test projektora Epson EMP-82
 
 » Opis techniczny
 » Design
 » Menu
 » W działaniu
 » Podsumowanie
Wyświetl komentarze do artykułu »