Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Zwyczajny szaraczek? - test projektora Epson EMP-X5
    

 

Zwyczajny szaraczek? - test projektora Epson EMP-X5


 Autor: NimnuL | Data: 15/10/07

W praktyce

Nie ma się co czarować. Jak dotąd Epson X5 nie wzbudził specjalnych emocji. Sytuacja uległa jednak znaczącej poprawie tuż po uruchomieniu sprzętu.

Obraz wyświetlany przez X5 charakteryzuje się bardzo dobrym nasyceniem kolorów, porównywalnym z tym co można zobaczyć w drogich projektorach kina domowego. Kontrast i jasność obrazu już w trybie ekonomicznym, zapewnia czytelność obrazu nawet w niezbyt zaciemnionych pomieszczeniach. W przypadku jaśniejszego otoczenia możemy skorzystać z podwyższonej jasności lampy.

Ostrość wyświetlanego obrazu jest idealna na całej powierzchni. Nie zaobserwowałem również nierównomierności w podświetleniu niezależnie od wyświetlanego koloru.

Parametry obrazu znakomicie sprawdzają się podczas prezentacji, pracy w systemie operacyjnym czy przeglądaniu Internetu. Również dynamicznie zmieniający się obraz w filmach czy grach nie traci na jakości. Nie zaobserwujemy efektu smużenia jak również mory czy aberracji chromatycznych.

Kolor czarny, a właściwie jego brak, jest bolączką wszystkich tanich projektorów 3LCD. Nie inaczej jest i tym razem. Możemy mówić co najwyżej o kolorze ciemno-szarym. Jest tu jednak zauważalnie lepiej niż w przypadku SANYO PLC XW55, który charakteryzował się bardzo podobnymi parametrami technicznymi.

Producent podaje, że czas uruchomienia X5 wynosi 5 sekund. Jest to jednak okres, po którym na ekranie wyświetli się logo Epsona. Dopiero po 25. sekundach od uruchomienia zobaczymy to co podawane jest na wejście sygnału. Przez następne pół minuty lampa będzie się nagrzewała wskutek czego obraz nabierze nominalnej jasności.

Cekawostką jest natomiast czas wyłączenia. Jest niemal natychmiastowe i wynosi około 2 sekundy. Nie ma się jednak z czego cieszyć. Pośpiech w tej kwestii nie jest wskazany. Mocno nagrzany projektor włożony do ocieplanej torby może nam pożyć wyraźnie krócej niż konkurencyjne modele chłodzące się po wyłączeniu. Ale to tylko spekulacje, producent na pewno wiedział co robi i z pewnością nie ma się czym przejmować.

Po przełączeniu w tryb maksymalnej jasności, projektor zaczyna nieznośnie wyć. Cóż, wyświetlany wtedy obraz ma jasność 2200ANSI Lumenów, a 170W lampa pracuje na pełnych obrotach. W takiej sytuacji sprzęt wyć musi. Aczkolwiek biorąc pod uwagę rozmiary zainstalowanego wentylatora, spodziewałem się większej kultury pracy.

Warto jednak zauważyć, że w trybie normalnym hałas jest niemal niezauważalny, a wtedy jasność wynosi aż 1760ANSI Lumenów. Konkurencyjne modele bywają znacznie głośniejsze oferując przy tym wyraźnie niższą jasność. Jest więc dobrze.

Żywotność lampy określona przez producenta ma wynosić od 4000h w trybie normalnym do 3000h w trybie podwyższonej jasności. To wartości plasujące się wyraźnie powyżej średniej ustanowionej przez konkurencję, szczególnie w tej kategorii cenowej. Bardzo ciekawie przedstawia się również gwarancja producenta. Na projektor udzielana jest trzyletnia, darmowa opieka serwisowa, natomiast na lampę przysługuje 1 rok lub 2000h przebiegu. Czas ten wydłuża się do 3 lat lub 3000h w przypadku, gdy klientem jest placówka edukacyjna. Wtedy mówimy o modelu EMP-X5 EDU, który ma być też tańszy niż dla indywidualnego odbiorcy. Koszt zapasowej lampy ELPLP41 wynosi około 820zł, czyli stosunkowo niedużo na tle konkurencji.

Jakość wykonania nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. Użyte do budowy materiały są solidne, nie skrzypią i nie uginają się. Należy przyznać, że pod tym względem X5 prezentuje się lepiej niż niektóre, droższe modele projektorów.

Na koniec zostawiłem wbudowany głośniczek. Właściwie to nie ma o czym pisać. Głośniczek po prostu jest. Monofoniczny. Moc równa 1W. Wydobywa się z niego dźwięk. Do zastosowań biznesowych wystarczy. Nic ponad to.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Zwyczajny szaraczek? - test projektora Epson EMP-X5
 
 » Wygląd
 » Oprogramowanie
 » Specyfikacja techniczna
 » Procedura testowa
 » W praktyce
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »