Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Ultra ewolucja - test drukarki Epson Stylus D88
    

 

Ultra ewolucja - test drukarki Epson Stylus D88


 Autor: Grosz | Data: 10/02/06

Ultra ewolucja - test drukarki Epson Stylus D88W październiku 2005 roku firma Epson zaprezentowała nową serię urządzeń o kryptonimie - "D". Były to m.in. drukarki atramentowe: Stylus D68 i Stylus D88; oraz urządzenia typu All-In-One (drukarka + skaner): Stylus DX3850, Stylus DX4250 i Stylus DX4850; bazujące na udoskonalonych atramentach pigmentowych - DURABrite Ultra. Dzięki uprzejmości firmy Epson otrzymałem do testów jedną z nowych drukarek - Epson Stylus D88. Z zewnątrz urządzenie to bliźniaczo przypomina swojego poprzednika tj. model Epson Stylus C86 - dlatego wszelkie porównania w tym teście odnosić będę do tego właśnie modelu. Zapraszam do krótkiej lektury.

Epson Stylus D88


Epson Stylus D88 - po wyjęciu z firmowego kartonu (kliknij, aby powiększyć)


Epson Stylus D88 (kliknij, aby powiększyć)

Srebrno-szaro-czarna obudowa Epson Stylus D88 niewiele wniosła nowego - jest łudząco podobna do swojego poprzednika (tylko boki w kolorze srebrnym - porównajcie z moja poprzednią recenzją), osobiście uważam, że nowy, najmniejszy - Epson Stylus D68 wygląda dużo ciekawiej. Papier jak to zwykle w drukarkach Epson podawany jest z góry. Podobnie jak w poprzednich modelach przeźroczysty, przydymiony, plastikowy podajnik arkuszy można zdemontować, a jego kształt zmienił się z owalnego (Stylus C64, Stylus C86) na bardziej kanciasty (przynajmniej papier nie będzie zawijał się na rogach - przy dłuższym "leżakowaniu" w pozycji pionowej!). Taca odbiorcza nie uległa większym modyfikacjom konstrukcyjnym - po wydrukowaniu ostatniej strony, można ją bez większego wysiłku złożyć. Ułożenie, kształt i przeznaczenie klawiszy sterujących jest identyczne, jak w modelu Stylus C86 (3 owalne przyciski + 3 diody). Drukarkę wyposażono w dwa interfejsy: LPT i USB (tylko ver. 1.1).

Urządzenie podłączamy do sieci energetycznej cienkim 2-żyłowym kablem bez uziemienia, zasilacz umieszczono wewnątrz urządzenia. Pobór mocy jest niewielki i wynosi ok. 19W podczas pracy i ok. 5W podczas czuwania. W pudełku z drukarką znajdziemy: komplet (4) kałamarzy, obrazkowe instrukcje podłączenia drukarki i instalacji oprogramowania, dwie płyty CD-ROM, a na nich: sterowniki (m.in. w wersji polskiej) i oprogramowanie - Epson Creativity Suite (w wersji angielskiej), zestaw 10 ark. papieru fotograficznego Premium Glossy w formacie 13 x 18 cm oraz kabel sieciowy. Brak jak zwykle - kabelka USB


Epson Stylus D88 (kliknij, aby powiększyć)


Epson Stylus D88 - pod pokrywą (kliknij, aby powiększyć)

. Dane techniczne obecnie dostępnych (w sprzedaży) drukarek Epson drukujących na atramentach pigmentowych - DURABrite i DURABrite Ultra znajdziecie w poniższej tabeli.





Atramenty

Na opakowaniach swoich materiałów eksploatacyjnych firma Epson, oprócz oznaczeń literowo-cyfrowymi, stosuje także dobrze widoczne znaki graficzne. Oczywiście łatwiej zapamiętać np. obraz parasola plażowego, gumowej kaczuszki czy pluszowego misia (coś dla wtórnych analfabetów).

Zobaczmy to na przykładzie żółtego atramentu DURABrite Ultra. C13T061440 - to żółty pluszowy miś, a pozostałe atramenty do drukarek serii D to misie z futerkami w ... innych kolorach - proste prawda.

Według firmy Epson najnowsze atramenty - DURABrite Ultra zapewniają trwałość kolorów (odporność na blaknięcie) do 120 lat (oczywiście w szczególnych warunkach i na odpowiednich nośnikach). Atrament jest wodoodporny, i nie rozmazuje się po wyschnięciu. Więcej o najnowszych atramentach DURABrite Ultra możecie przeczytać na stronie producenta.
Wyprzedzę nieco opis wydruków i wspomnę, że jakość druku (czarnego) tekstu w trybie ekonomicznym i standardowym poprawiła się (przynajmniej ja ją widzę)!
To są niezaprzeczalne plusy, ale czy są jakieś minusy tego nowego rozwiązania?


"Klawiatura" atramentów (kliknij, aby powiększyć)


Atramenty DURABrite Ultra serii 6xx (kliknij, aby powiększyć)

A jakże! Nowe atramenty = nowe kałamarze. Pojemniczki (specjalnie użyłem zdrobnienia) choć bardzo podobne do poprzednich różnią się znacząco, może nie zewnętrznie (oznaczenia starej serii to 4xx, a nowej 6xx), ale POJEMNOŚCIĄ i ceną (na szczęście w dół, ale ...)!

Pojemność - 8 ml - dla wszystkich kolorów! Czy zamiast 400-450 stron czarnego tekstu wystarczy Wam 200-250! Zwłaszcza jeżeli gruntowne czyszczenie głowicy, zabiera (wg doświadczeń autora) od 1-1,5 ml atramentu (z każdego koloru!!!), a w Epson-ach zdarza się to niestety częściej niż u konkurencji. Nie ma i na razie nie będzie przynajmniej w Polsce (chociaż miejsce na powiększony czarny nabój jest w drukarce - patrz zdjęcie) możliwości kupienia dużych pojemników z (przede wszystkim czarnym) atramentem! A co to oznacza? Częstsze wizyty w sklepie, na giełdzie, bazarze itp., itd.
A może wymianę drukarki atramentowej na laserówkę (mono)?

Wzorowy jest sposób informowania użytkownika o wyczerpującym się atramencie. Tło piktogramu drukarki zmienia kolor z jasno niebieskiego (pełny) na żółty (wyczerpuje się) i w końcu na czerwony (bliski brak i brak atramentu). Kolejne komunikaty informują o pozostawaniu odpowiednio 20%, 15%, 10% i 5% atramentu w kałamarzu. Jeżeli stan jakiegokolwiek pojemnika z atramentem osiągnie 0 (przy czarnym można pokombinować - kosztem 3 innych kolorów) to dalszy druk będzie niemożliwy, wznowienie pracy nastąpi dopiero po wymianie opróżnionego pojemnika na nowy.

Przy użyciu drukarki Epson Stylus D88 wydrukowałem ok. 75 stron testowych, najszybciej skończył się oczywiście - czarny atrament, a z kolorów - żółty. Przypominam za serwisem firmy Epson, że pierwszy zestaw kałamarzy wykorzystywany jest m.in. do napełnienia głowic drukujących i ilość wydrukowanych stron może być mniejsza o 10-25% (wg autora) od danych nominalnych.



Oprogramowanie


Program instalacyjny (kliknij, aby powiększyć)


Poprawiony Przewodnik użytkownika (kliknij, aby powiększyć)

Całkowicie zlokalizowano program instalacyjny, zmieniono jego szatę graficzną, podobnie jak Przewodnik użytkownika. Na marginesie mam pytanie (pierwszy ekran z lewej strony - pochodzi z "międzynarodowej" płyty CD-ROM), co to za język ten: "American", bo angielski, niemiecki i rosyjski to rozumiem. Może same komiksy?!?

Nie zmieniono oprogramowania drukarki tj. Epson Status Monitor-a i "Właściwości" druku (Preferencje drukowania) - mamy do dyspozycji tryb podstawowy i zaawansowany - a w nim możliwość korekty jasności, kontrastu, nasycenia, składowych CMY, gammy (1,5; 1,8; 2,2).

Drukarka dysponuje następującymi trybami druku: ekonomiczny, normalny, precyzyjny, fotograficzny, najlepszy fotograficzny i fotograficzny z RPM (wymagane marginesy i druk na papierach Epson Premium Glossy lub Epson Ultra Glossy).

Ilość rodzajów nośników w porównaniu do poprzednich modeli Epson-a jest wręcz ascetyczna, są to papiery: zwykły, matowy, Ultra Glossy, Premium Glossy, fotograficzny i koperty.

Tryby koloru: Epson Vivid, Adobe RGB oraz "rysunki i wykresy".

Na jednym arkuszu papieru możemy wydrukować 1, 2 lub 4 strony, a plakat może składać się maksymalnie z 16 arkuszy.


Epson Status Monitor i Preferencje drukowania (kliknij, aby powiększyć)


Epson File Manager, Epson Easy Photo Print (kliknij, aby powiększyć)

Do zarządzania plikami graficznymi i do druku przygotowano nowy zestaw programów pod wspólną nazwą: Epson Creativity Suite w skład którego wchodzą; dobrze znany Web-To-Page oraz dwa nowe programy; Epson File Manager i Epson Easy Photo Print funkcjonalnie bardzo podobne do takich pakietów graficznych jak: ACDSee, Irfan View czy XnView.
Powyższe programy dostępne są jedynie w języku angielskim, a ich obsługa jest prosta i intuicyjna.



Wydruki

Szczegółowe czasy wydruków z drukarek Stylus C68 i Stylus D88 oraz moją subiektywną ocenę ich pracy znajdziecie w poniższej tabeli. Opis wykonanych wydruków testowych znajdziecie tutaj. Zestaw kilku druków próbnych o objętości 1,1MB (Word, Excel, Acrobat, Corel) do samodzielnego wykorzystania znajdziecie tu. Pozostałe pliki foto, które zajmują ponad 50MB – TIF, PSD – znajdziecie na CD w następujących czasopismach: Enter 12'01, Enter 01'03 i CHIP 04'00.

Co się zmieniło?
Zwiększył się czas przygotowania do druku tj. czas od wciśnięcia klawisza "ENTER" do pobrania pierwszej kartki papieru przez drukarkę i początku wydruku. Być może wąskim gardłem jest przestarzały i wolny port komunikacyjny - USB ver. 1.1. Jeżeli pominąć te parę (5) sekund to wyniki druku (bez foto) są prawie identyczne!

Epson Stylus D88 drukuje bez marginesów w formacie A4 (pomijamy tryb RPM) - na wydrukach nie widać żadnych śladów przesuwu papieru (tj. odcisków rolek prowadzących).

Jakość druku obu urządzeń (starego Stylus C68 i nowego Stylus D88) jest porównywalna. Wyjątkiem od reguły jest druk czarnego tekstu w trybie ekonomicznym i standardowym (Word, Excel, Corel) - tu jakość tekstu poprawiła się (zwiększona czytelność małych fontów 2, 3 i 4 pkt.), choć do konkurencji (hp) jeszcze trochę brakuje (tekst jest jeszcze odrobinę postrzępiony). Na wydrukach z plików PDF w trybie roboczym tekst nie ma już kolorowej obwódki (magenta).


Wydruk tekstu: ekonomiczny, normalny, precyzyjny (kliknij, aby powiększyć)


Wydruk tekstu kolorowego - papier zwykły i lepszej jakości (kliknij, aby powiększyć)


Wydruk tekstu i grafiki kolorowej (CHIP) (kliknij, aby powiększyć)

Kolorystyka wydruków - kolory podstawowe: kolor żółty jest mniej (jajeczny) nasycony, cyjan jest ciemniejszy, a magenta wpada troszkę w czerwień, szarości są bardziej neutralne (bez kolorowych domieszek). Kolory pochodne - czerwień jest bardziej pastelowa, niebieski nie wpada już w granat, a zieleń jest nieco ciemniejsza.
Wypełnienia dużych powierzchni są bardziej jednolite.

Moja uwaga! Eksperymentujcie z różnymi rodzajami papieru! Znalazłem ostatnio mały zapasik starego papieru - hp Premium Inkjet Paper. Wydruki rewelacja!

Wg producenta drukarka miała drukować w trybie foto szybciej niż jej poprzedniczka. Niestety nie sprawdza się to jednoznacznie. O ile wydruki z Photoshopa plików TIF są o ok. 10% szybsze (za to spadła o "ciut" ich jakość - coś za coś!), to wydruki plików PSD (oraz TIF z ACDSee) w najlepszej jakości foto i RPM wydłużyły się od 20-100% (bez pogorszenia jakości druku)! Czyżby znowu przestarzały port USB ver. 1.1?

Zmiana nośnika wydruku (w opcjach) może wydłużyć czas druku nawet o połowę w stosunku do podanych wartości - dane w tabeli i w nawiasach (np. test Agfa PSD - Najlepszy Foto - z 9,01 do 14,23 minut)!


Wydruk testu PSD (kliknij, aby powiększyć)


Wydruk - kolory podstawowe (kliknij, aby powiększyć)


Wydruk - żywność (kliknij, aby powiększyć)


Wydruk - foto mieszane (kliknij, aby powiększyć)



PLUSY:

  + Dobrej jakości wydruki czarno-białe i kolorowe, tak w trybie tekstowym jak i foto
  + Wysoka wodoodporność wydruków (pigment)
  + Rozsądne ceny materiałów eksploatacyjnych
  + Przydatne oprogramowanie graficzne - Epson Creativity Suite

MINUSY:

  - Komunikacja z komputerem poprzez przestarzały port USB v.1.1
  - Brak atramentów o zwiększonej pojemności (zwłaszcza czarnego)
  - Długi czas wydruku zdjęć w najlepszej jakości foto
  - Nie zlokalizowane oprogramowanie - Epson Creativity Suite


Dziękujemy firmie EPSON za udostępnienie drukarki do testów: www.epson.pl


|~| Sprawdź cenę drukarki Epson Stylus D88 w naszym sklepie: TwojePC.Emarket.pl |~|