Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test urządzeń Epson DX4000 oraz DX6000
    

 

Test urządzeń Epson DX4000 oraz DX6000


 Autor: NimnuL | Data: 29/03/07

Strona praktyczna

Zacznijmy od sprawdzenia jak oba urządzenia prezentują się pod względem szybkości działania

* Pomiary czasu wydruku opracowałem na podstawie średniej z 20 stron. Do czasu nie wlicza się okres oczekiwania na pierwszą kartkę. Strona testowa zawierała 430 wyrazów, 2890 znaków bez spacji (3275 znaków ze spacjami) oraz 50 wierszy. Ustawione marginesy to 2,5cm z każdej strony.

Szczerze przyznam, że mocno się zawiodłem. Wyniki bardzo wyraźnie odbiegają od tego co podaje producent. Obie drukarki mają dość długi czas uruchamiania. Czas potrzebny do wydrukowania pierwszej strony przedstawia się jeszcze gorzej. DX4000 zwykle do wydruku zabiera się już po 5 sekundach, ale czasami należy odczekać ponad minutę. W DX6000 czas oczekiwania na pierwszą stronę zawsze wynosi ponad 1 minutę. Przez ten okres mechanizm drukarki cały czas pracuje.

Ciekawie przedstawia się czas wydruku zdjęcia 15x10 (wydruk pionowy). Otóż na zdjęciu gdzie dominują kolory DX4000 wypluł fotografię dopiero po blisko 5 minutach, natomiast DXX6000 uporał się z tym zadaniem o 2 minuty szybciej. Gdy natomiast na zdjęciu było mniej kolorów, a więcej czerni, DX4000 spowolnił jeszcze bardziej. Wydruk tekstu w obu drukarkach przedstawia się podobnie, co mnie dziwi, bo DX6000 ze względu na większą liczbę dysz koloru czarnego powinien być wyraźnie wydajniejszy. Również skaner w DX6000 nie jest szybszy.

- Skanowanie


(kliknij, aby powiększyć)

Niestety skaner CIS ze względu na swoją budowę (bardzo mała głębia ostrości) nie umożliwia skanowania obiektów trójwymiarowych. Do tego znacznie lepiej nadają się urządzenia wykonane w technologii CCD.


(kliknij, aby powiększyć)

Niestety fakt, że skanowany obiekt musi dokładnie przylegać do szyby przeszkadza podczas fotografowania grubych książek. Może się okazać, że nawet silne dociśniecie książki do szyby nie pozwoli poprawnie skopiować informacji z okolicy jej grzbietu. Skanowanie tekstu w 8b skali szarości.


(kliknij, aby powiększyć)

Minimalnie ostrzejszy obraz uzyskamy z DX4000.


(kliknij, aby powiększyć)

Oprogramowanie sterujące skanerem umożliwia wybór trzech poziomów masek wyostrzających. Ich działanie jest bardzo skuteczne. Już najniższy poziom wystarczy by uzyskać obraz wysokiej jakości. Skanowanie mikrodruku na banknocie:


Epson DX4000; 600dpi; 24b kolor (kliknij, aby powiększyć)


Epson DX6000; 600dpi; 24b kolor (kliknij, aby powiększyć)


Epson DX6000; 1200dpi; 24b kolor (kliknij, aby powiększyć)


- Kopiarka

Bardzo użyteczną opcją jest kopiarka mogąca pracować zarówno w kolorze jak i w czerni i bieli. Tą funkcję bardzo sprawnie obsłużymy bez włączania komputera. Wystarczy dosłownie jedno naciśnięcie by urządzenie zaczęło kopiować. Oto wyniki pracy.

Czerń i biel w DX4000:


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Oraz ten sam tryb w DX 6000:


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Kopiarka pracująca w kolorze:


oryginał (kliknij, aby powiększyć)


DX4000 (kliknij, aby powiększyć)


DX6000 jakość 2/3 (kliknij, aby powiększyć)


DX6000 jakość foto 3/3 (kliknij, aby powiększyć)

Materiał skopiowany w obu przypadkach niewiele odbiega od oryginału. DX6000 oferuje jednak widocznie lepszy rezultat.

Fajną sprawą jest to, że wydruk rozpoczyna się tuż po rozpoczęciu skanowania, dzięki czemu niedługo po jego zakończeniu otrzymujemy kopie dokumentu.

- Drukarka

Poniżej znajduje się spis akceptowalnych rozmiarów i rodzajów papieru dla obu drukarek.

Obszar drukowania.

Pojedyncze arkusze i karty indeksu:

Koperty:

Linie ukośne oznaczają obszar drukowania.

A: Minimalny margines górny wynosi 3,0 mm.

B-L: Minimalny lewy margines dla pojedynczych arkuszy i kart indeksu wynosi 3,0 mm.
Minimalny lewy margines dla kopert wynosi 5,0 mm.

B-R: Minimalny prawy margines dla pojedynczych arkuszy i kart indeksu wynosi 3,0 mm.
Minimalny prawy margines dla kopert wynosi 5,0 mm.

C: Minimalny dolny margines dla pojedynczych arkuszy i kart indeksu wynosi 3,0 mm.
Minimalny dolny margines dla kopert wynosi 20 mm.

Poniżej znajduje się kilka przykładowych wydruków.
Do wydruku tekstu używałem papieru PolSpeed o stopniu białości 5/6, natomiast do wydruku zdjęć papieru fotograficznego Epson.

Drobny wzór drukowany przy jakości "normalnej":


(kliknij, aby powiększyć)

Jakiekolwiek różnice w jakości są praktycznie nie do wyłapania.

Oraz różnica jakości w zależności od trybów:


(kliknij, aby powiększyć)

Tekst przy trybie ekonomicznym i normalnym DX4000


(kliknij, aby powiększyć)

Tekst przy trybie ekonomicznym i normalnym DX6000 Według mnie trudno zaakceptować jakość tekstu przy jakości ekonomicznej. Wydruk jest wyblakły i źle się go czyta przez poszarpanie czcionek. Świetnie wygląda natomiast przy jakości normalne. Niestety wtedy prędkość druku drastycznie spada.

Wydruk kolorowego zdjęcia:


oryginał (kliknij, aby powiększyć)


DX4000 (kliknij, aby powiększyć)


DX6000 (kliknij, aby powiększyć)

Jakość wydruku zdjęć w obu przypadkach jest zbliżona i stoi na świetnym poziomie. W praktyce trudno odróżnić wydruk z tych urządzeń od wydruku z fotolabu. Kolory są jednak ciut lepsze w DX6000, żółty jest cieplejszy, a czerwień lepiej nasycona.

Precyzja krycia kolorami jest idealna. Zdjęcia czarno-białe nie mają domieszek innych kolorów, chyba, że sobie tego zażyczymy w sterowniku (ocieplenie lub ochłodzenie kolorystyki).

Niestety drukarka nie będzie pracować jeśli w jakimkolwiek pojemniku zabraknie atramentu. To bardzo niewygodne, bo często może dojść do sytuacji kiedy mając pełny pojemnik z czarnym kolorem nie wydrukujemy zwykłego tekstu bo np. żółty się skończył. Tak, ale po diabła nam żółty kolor gdy chcemy drukować czarne na białym? Atrament niestety będzie się kończył dość szybko.

Pojemność kolorowych pojemników wynosi zaledwie 5ml, a czarnego tuszu jest 7,4ml. Wystarczy to by wydrukować około 180 stron A4 wypełnionych tekstem w trybie normalnym lub około 250 stron w trybie ekonomicznym. Na szczęście pojemniki są osobne dla każdego koloru co poprawia stronę ekonomiczną tej sytuacji.

Za pełen komplet oryginalnych tuszy należy zapłacić około 110zł, natomiast pojedynczo pojemniki kosztują po około 30zł każdy. Atrament jest pigmentowy, wodoodporny i nie rozmazuje się po wyschnięciu. A schnie niemal natychmiast. Dodatkowo jest odporny na blaknięcie, według Epsona kolory nie powinny się zmienić nawet przez 120 lat. Więcej o tuszach: www.epson.com/

Dodam tylko, że drukarki stosunkowo często domagają się czyszczenia głowic. Podczas testów zostałem zmuszony do aż dwukrotnego oczyszczania dysz. A podczas tej operacji wylewa się około 1ml atramentu z każdego koloru. Na szczęście sterownik bardzo precyzyjnie informuje nas o poziomie tuszu.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test urządzeń Epson DX4000 oraz DX6000
 
 » Esencja techniki
 » Epson Stylus DX4000
 » Epson Stylus DX6000
 » Oprogramowanie
 » Strona praktyczna
 » Słowo na koniec
Wyświetl komentarze do artykułu »