Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Jakość, którą widać - projektor Epson EMP-TW1000
    

 

Jakość, którą widać - projektor Epson EMP-TW1000


 Autor: NimnuL | Data: 24/05/07
     

Objaśnienia

Na rynku projektorów multimedialnych można zaobserwować podział na dwie grupy wykorzystujące różne technologie wyświetlania obrazu: 3LCD oraz DLP. Właścicielem pierwszej z nich jest korporacja Seiko Epson, drugiej zaś Texas Instruments. Nie dziwi więc fakt, że Epson wykorzystuje swoje panele w produkcji projektorów. Która technologia jest jednak lepsza? Tak naprawdę zdania są podzielone, choć więcej zwolenników zdaje się mieć znacznie popularniejsza i bardziej dopracowana technologia 3LCD, szczególnie w segmencie bardziej zaawansowanych projektorów. Dużo jednak zależy od osobistych preferencji użytkowników. Pozwólcie, że streszczę podstawowe różnice pomiędzy oboma rozwiązaniami.
3LCD oferuje lepsze nasycenie kolorów, a także jaśniejszy (przy wykorzystaniu tych samych lamp) oraz ostrzejszy obraz (szczególnie widoczne w obrazie statycznym). DLP oferuje natomiast większy kontrast i głębszą czerń (różnice widoczne szczególnie w tanich konstrukcjach projektorów). Dużym atutem jest też gładkość obrazu spowodowana 90% wypełnieniem obrazu pikselami (w 3LCD mamy do czynienia z wypełnieniem 70%), przez co przerwy między pikselami są mniej widoczne. Różnica ta ma znaczenie jedynie w projektorach oferujących niskie rozdzielczości (SVGA lub XGA). Technologia DLP pozwala także na projektowanie mniejszych i lżejszych projektorów. Wadą tego rozwiązania jest natomiast widziany przez niektórych użytkowników efekt tęczy. Do tego dochodzi wyraźnie niższa jasność obrazu oraz większa podatność na uszkodzenia np. podczas transportu (wirujące koło kolorów).

Cóż, jak widać idealnego rozwiązania nie ma, jednak obie technologie są nieustannie rozwijane.

Dla dociekliwych polecam szerszą lekturę: E-TORL - Epson Twin Optimized Reflection Lamp - to energowydajna lampa będąca opatentowaną własnością firmy Epson. Jest ona mniejsza niż u konkurencji i bardziej efektywna (świeci jaśniej przy mniejszym zużyciu energii), dzięki czemu emituje mniej ciepła. Dodatkowo specjalny układ zwierciadła sprawia, że światło nie jest rozproszone lecz stanowi niemal idealną wiązkę.

Epson EMP-TW1000 wykorzystuje technologię 3LCD opartą na panelach z nowej serii D6. Wykonano je w technologii C2Fine (Cristal Clear Fine), która z założenia ma zapewnić poprawę reprodukcji barw oraz głębszą czerń. Ma ona także zapewnić przedłużenie żywotności układu obrazowania, dzięki nieorganicznej warstwie wyrównującej, w której kryształy ustawione są pionowo, a nie poziomo jak w poprzednich generacjach.

Udało się dzięki temu całkowicie wyeliminować zjawiska Vertical Banding czy zbliżonego do niego FPN (Fixed Panel Noise) występujących często w panelach z serii D4. Objawiały się one na obrazach pionowymi pasami będącymi miejscami łączeń matryc LCD.

Warto także wyjaśnić czym jest zaimplementowana tutaj funkcja Auto Iris (automatyczna przysłona). Jest to funkcja sterująca wbudowaną w obiektyw przysłoną. Swoim działaniem naśladuje ludzkie oko. Pozwala na uzyskanie znacznie głębszej czerni i jaśniejszej bieli, ponieważ system aktywnie reaguje na aktualnie wyświetlany obraz. W efekcie reguluje ilość światła wydobywającą się z obiektywu. Odpowiedni mikroprocesor analizuje wyświetlany obraz pod kątem udziału w nim jasnych i ciemnych partii i tak steruje przysłoną, by obraz wyświetlany był w możliwie najszerszej rozpiętości tonalnej.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Jakość, którą widać - projektor Epson EMP-TW1000
 
 » Design - front
 » Design - pozostałe
 » Informacje techniczne
 » Objaśnienia
 » Menu
 » Procedura testowa
 » Testy - kolory
 » Testy - kontrast i jasność
 » Testy - rozdzielczość i optyka
 » Testy - pozostałe
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »