Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test dwóch płyt z nForce5 Foxconna
    

 

Test dwóch płyt z nForce5 Foxconna


 Autor: Lancer | Data: 12/06/07

Foxconn/Winfast N570SM2AA

Płyta z gniazdem AM2 dla procesorów AMD, zbudowana jest na autorskim PCB inżynierów Foxconna. Bazą sterującą jest jednoukładowy nForce 570 w wersji SLI. W pojedynczym scalaku zmieszczono wszelkie interfejsy, łącznie z magistralą HyperTransport służącą do komunikacji z procesorem.


Widok ogólny na płytę. (kliknij, aby powiększyć)

Płyta zbudowana na bazie pomarańczowego PCB i ma wymiar pełnego ATX (30,5 x 24,5cm). Konfiguracja umieszczonych portów to dwa fizyczne sloty PCI Express 16x (w trybie SLI pracują jako 8x), dwa porty PCIe 1x oraz dwa tradycyjne gniazda PCI.


Konfiguracja złącz PCIe i PCI. (kliknij, aby powiększyć)

W cztery gniazda DIMM można włożyć do 8GB modułów DDR2, komunikujących się bezpośrednio z procesorem montowanym w 940-pinową podstawkę AM2.


Rzut na gniazda pamięci. Poniżej wtyczka ATX otoczona portami PATA i FDD. (kliknij, aby powiększyć)

Testowa płyta jak na nF 570 przystało wyposażona jest w funkcje RAID 0,1, 0+1 i 5 z 6 portami standardu SATA II i obsługą technologii MediaShield. Umieszczono je w tradycyjnej pozycji, w pobliżu samego chipsetu. Nieco wyżej umieszczono jedno złącze standardu PATA biorące swój początek również w jednoukładowym mostku.


Złącza SATA. Widoczny cooler chłodzący chip nForce 570 SLI. (kliknij, aby powiększyć)

Na tym nie koniec. Dodatkowy chip Jmicron 363 umożliwił dodanie jeszcze jednego złącza PATA, pojedynczego SATA i umieszczonego na panelu tylnym płyty eSATA.


Umieszczony w środkowej części płyty dodatkowy kontroler napędów z rzuconym pojedynczym portem SATA. Dosyć dziwna to lokalizacja… (kliknij, aby powiększyć)

Porty USB 2.0 w liczbie 10 rozplanowano w następujący sposób: 4 w tylnej części płyty i 6 kolejnych na dołączanych śledziach. Nie zabrakło też miejsca dla dodatkowych złącz standardu FireWire. Jedno złącze znajduje się na panelu tylnym płyty, drugie podłączyć można korzystając z dodatkowego kabla.

Panel I/O posiada tylko złącze LPT. Będący w potrzebie skorzystania z portu COM muszą skorzystać ze śledzia podłączanego do laminatu płyty.


Widok na panel tylny. (kliknij, aby powiększyć)

Funkcje dźwiękowe realizuje kodek audio Realteka ALC882H oparty na logice standardu Intel High Definition Audio. Separowane, analogowe złącza umieszczone na panelu I/O zgodne są ze standardem 7.1. Całość uzupełniają cyfrowe - optyczne i elektryczne złącza audio.


Zbliżenie na kodek audio. (kliknij, aby powiększyć)

Za obsługę sieci odpowiada gigabitowa logika zaszyta w mostku południowym. Za samą komunikację kablową odpowiadają dwa chipy PHY 88E1116 firmy Marvell.


Te dwa układy to właśnie mostki LAN Marvell. (kliknij, aby powiększyć)

Laminat zawiera niestety ledwie 2 gniazdka FAN do podłączenia wentylatorków. Jeden z nich służy do podłączania wentylatora na radiatorze procesora, drugi pozostaje wolny. Co ciekawe gniazdko FAN procesora jest 3-pinowe, a nie jak powszechnie się spotyka 4-pinowe. pomimo iż punkty lutownicze pozwalają na zastosowanie właśnie tego drugiego. Jest jeszcze trzecie gniazdko FAN, ale okupuje je wentylator coolera umieszczonego na chipsecie.

Mostek chłodzony jest małym coolerkiem z niestety dosyć głośnym wentylatorkiem. Rozpędza się on do około 6000obr/min. Sam radiator nie rozgrzewa się mocno, ale jego ciepłota jest wyczuwalna.

Prądu do procesora dostarcza cyfrowy układ zasilający. Pięciofazowa konstrukcja pozbawiona jest tradycyjnych kondensatorów i tranzystorów zajmując zdecydowanie mniej miejsca dookoła gniazda procesora. Takie rozwiązanie daje stabilniejsze napięcie zasilające, wykazując przy tym wyższą sprawność niż tradycyjne konstrukcje. Jest jednak nieco droższe niż powszechnie stosowane konstrukcje i mimo iż już od dosyć dawna cyfrowe regulatory stosowane są z powodzeniem na kartach graficznych. Wciąż jednak są ciekawostką na płytach głównych.

Zestaw gniazd do podłączenia zasilacza jest tradycyjny na: jedną wtyczkę 24 pinową + cztero pinowa wtyczka 12V. Po obsadzeniu płyty kartami SLI warto rozważyć wpięcie dodatkowego molexa w złącze znajdujące się ponad slotem PCIe 16x.


Radiator osłaniający sekcję zasilającą… (kliknij, aby powiększyć)


…i zbliżenie na szczegóły konstrukcyjne pozbawione osłony. (kliknij, aby powiększyć)

Rozplanowanie elementów na powierzchni laminatu budzi pewne zastrzeżenia. Umiejscowienie chipsetu opodal złącz PCIe znacznie utrudnia wymianę coolera na inną konstrukcję. Fanów ciszy, których irytować może odgłos wentylatora będą mieli nie lada problem. Także samo miejsce, jakie wybrano do instalacji złącz PCIe kart graficznych jest niefortunne. Zaledwie jedno gniazdo PCIe 1x rozdzielające sloty graficzne to zbyt mało. Korzystniejsze by było rozsunięcie ich o dwie pozycje. Warto zastanowić się także nad punktem umieszczenia dodatkowego wtyku SATA wychodzącego z kontrolera Jmicron. Jego instalacja na samym środku laminatu nie jest zbyt szczęśliwa. Średnio elastyczny kabelek SATA ciężko ergonomicznie położyć na płycie.

Skrytykować niestety muszę także zatrzask blokując kartę na graficznych slotach PCIe. By wyjąć kartę należy pociągnąć za wypustkę od spodu. Niestety, jeśli obsadzimy płytę główną kartą wyposażoną w dwuslotowy system chłodzący, podważyć ową dźwignię nie sposób bez wyjmowania całej płyty z obudowy! Po prostu bardzo trudno w wąską szczelinę wepchnąć paluch by odciągnąć plastik blokujący kartę.

Dalej jest już jednak dobrze. Dzięki cyfrowemu zasilaniu, dookoła socketu procesora jest dużo wolnego miejsca, sloty pamięci są na tyle wysoko umieszczone względem złącza karty graficznej, że można bez trudności manewrować modułami DIMM. Porty SATA i ATA przesunięto do krawędzie laminatu. Bardzo to ułatwia podłączenie i prowadzenie kabli.

Pora na opcje BIOSu. Serwowane okienka miło cieszą oko overclockera.
  • zegar szyny HTT procesora: 200 do 450MHz (regulacja w przedziale 200-210MHz co 0,5MHz!)
  • mnożnik szyny HTT
  • mnożnik procesora ze skokiem połówkowym
  • zegar portów PCIe: 100-145MHz
  • mnożniki pamięci: 400/533/667/800MHz
  • podstawowe timingi pamięci + alphy
  • napięcia:
    • procesora do +0,2V ponad wartość nominalną
    • pamięci od -0,15 do + 0,6V od wartości nominalnej
    • mostka od -0,12 do + 0,2V od wartości nominalnej
    • szyny HTT od -0,09 do +0,36V od wartości nominalnej
Monitoring nie szokuje mnogością, ale pokazuje wszystkie najważniejsze opcje. Napięcie procesora, pamięci, szyny HTT. Ciekawostką jest wyświetlana wartość natężenia prądu dostarczanego do CPU. Dzięki temu łatwo możemy policzyć ilość konsumowanej przez procesor mocy.
Mamy wgląd w dwie temperatury: procesora i systemu. Jest też rozbudowana opcja regulacji prędkości obrotowej wentylatora procesora (255 kombinacji). Niestety nie można z poziomu BIOSu regulować szybkości wirowania wentylatora na chipsecie. A szkoda...

W czasie eksperymentów overclockerskich przydatna jest opcja awaryjnego startu płyty jeśli przesadzimy z przy podkręcaniu. Jeśli płyta się nie podnosi… czekamy kilkadziesiąt sekund i widzimy post przy domyślnych 200MHz HTT.

Przed utratą zawartości BIOSu i niespodziewanym unieruchomieniem komputera w przypadku nieudanego flashowania służy specjalnie zarezerwowany obszar w pamięci przechowujący kopię bezpieczeństwa oprogramowania. Niestety ta część jest niedostępna dla użytkownika i przechowuje ona pierwszą wersję oprogramowania.


(kliknij, aby powiększyć)

Zawartość pudełka nie zachwyca… choć może to efekt podróżowania płyty po różnych redakcjach :) Opakowanie zawiera po dwa kable SATA z przejściówkami zasilającymi molex-SATA, dwa kable PATA 133 i jeden FDD. Zabrakło mostka do połączenia kart graficznych w trybie SLI. Płyta CD obok sterowników zawiera program do podkręcania Tiger One, program do flashowania BIOSu z poziomu Windwsa - Live Update oraz pakiet Norton Internet Security.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test dwóch płyt z nForce5 Foxconna
 
 » Chip nForce 5
 » Foxconn/Winfast N570SM2AA
 » Foxconn N5M2AB
 » Testy
 » Własności użytkowe i overclocking
 » Wydajność kontrolera SATA
 » Słuchamy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »