Test dwóch płyt z nForce5 Foxconna Autor: Lancer | Data: 12/06/07
|
|
Foxconn N5M2AB
Druga z płyt jest podobna do wcześniejszego wyrobu, choć jest produktem nieco prostszym, zbudowanym na bazie chipsetu nForce 550. Posiada oczywiście gniazdo AM2 dla procesorów AMD K8 i ma pełny format ATX: 305 x 245mm. Użyte do jej konstrukcji materiały, jak na dzisiejsze czasy przystało posiadają kolorowe wykończenia podnoszące nie tylko walory artystyczne, ale także ułatwiające lokalizację poszczególnych elementów na powierzchni pomarańczowego laminatu.
Płyta w całej okazałości. (kliknij, aby powiększyć)
Konfiguracja umieszczonych na powierzchni portów to dwa mechaniczne sloty PCI Express 16x (z czego logicznie tylko jeden z nich działa z pełną prędkością PCIe 16x) umożliwiając tym samym obsadzenie płyty głównej dwoma kartami graficznymi. Złącza te uzupełnia pojedynczy slot PCIe 1x oraz trzy tradycyjne gniazda PCI.
Tu włożyć możemy karty rozszerzeń. (kliknij, aby powiększyć)
W cztery gniazda DIMM można włożyć do 8GB pamięci operacyjnej w postaci modułów DDR2.
Banki pamięci, wtyczka zasilająca ATX 24, port FDD i niestety tylko jedno złącze PATA. (kliknij, aby powiększyć)
Płyta wyposażona jest w funkcje RAID 0,1 oraz łączone 0+1 realizowane kontroler mostka południowego z 4 portami standardu SATA II. Kontroler posiada także obsługę jednego złącza tradycyjnego kontrolera PATA. Producent nie zdecydował się na zastosowanie dodatkowego kontrolera napędów. Dodatkowe, puste punkty lutownicze na pokładzie płyty świadczą o przygotowaniu laminatu na instalację pinowo zgodnego z nF550 chipsetu nForce 570.
4 złącza SATA. Coolerek na chipsecie jest dokładanie ten sam co na produkcie powyżej. (kliknij, aby powiększyć)
Porty USB 2.0 w liczbie 10 rozplanowano w następujący sposób: 4 w tylnej części płyty na panelu i 6 kolejnych możliwych do podłączenia specjalnym kablu (śledziu). Panel tylny wyposażono w stare porty COM (można podłączyć także drugi COM na śledziu) i LPT oraz tradycyjnie złącza PS/2.
Panel tylny płyty. (kliknij, aby powiększyć)
Funkcje dźwiękowe realizuje kodek audio Realteka ALC888 oparty o logice standardu High Definition Audio zaszytej w chipsecie nForce. Separowane, analogowe złącza audio umieszczone na panelu tylnym umożliwiają podłączenie różnych systemów dźwiękowych w tym rozbudowanego układu 7.1 (7 głośników kierunkowych + głośnik nisko tonowy). Całość uzupełnia cyfrowe złącze audio typu S/PDIF.
Kodek audio ALC888 Realteka. (kliknij, aby powiększyć)
Komunikację kablową z prędkością 1Gb/s realizuje wlutowany chip Realtek RTL82118.
Drugi chip realteka obsługuje warstwę sieciową. (kliknij, aby powiększyć)
Laminat zawiera 3 gniazdka FAN do podłączenia wentylatorków chłodzących elementy płyty głównej. Sam mostek chłodzony jest małym radiatorkiem z wentylatorem, identyczny z tym jaki zainstalowano na wcześniej opisanej płycie. Nie zmieniła się także jego kultura pracy. Co prawda jego kręcące się z prędkością 6000obr/min łopatki nie irytują, ale są dosyć wyraźnie słyszalne.
Napięcia do poszczególnych elementów dostarcza standardowy zestaw wtyczek - ogólna 24-pinowa i dodatkowa 4-pinowa napięcia 12V. Jeśli płytę główną obsadzimy drugą kartą graficzną, niezbędne może okazać się włożenie dodatkowej wtyczki molex - identycznej jaką zasilane są np. napędy CD/DVD, a podłączanej powyżej żółtego slotu PCIe 16x.
Prądu zasilającego CPU dostarcza trzyfazowy, tym razem tradycyjny układ składający się z 12 tranzystorów. Nie są ona przykryte żadnym radiatorem.
Sekcję zasilającą procesor, jak na tę klasę produktu można uznać za mocną. (kliknij, aby powiększyć)
W dolnym rogu płyty projektanci wygospodarowali nieco przestrzeni na pojedynczy, żółty mikro styk pełniący funkcję włącznika - umożliwia on łatwe uruchomienie złożonych naprędce części bez konieczności montażu w obudowie.
Prawidłowe rozplanowanie szeregu elementów na powierzchnie płyty głównej nie jest łatwe. W przypadku opisywanej płyty jest nieźle. Zatrzaski slotów pamięci nie przeszkadzają instalacji karty graficznej - a jest to najczęstszy błąd popełniany przez konstruktorów różnych płyt. Także same sloty graficzne mają przyjazne użytkownikowi blokady. Wyjęcie karty graficznej nie sprawia trudności. Złącza napędów PATA, SATA i FDD są umieszczone poprawnie - przy krawędzi laminatu. Podobnie rozłożono gniazdo wtyczki zasilającej. Podpinane w to miejsce kable można wobec tego ładnie uporządkować. Poprawki mogła by wymagać pozycja dodatkowej wtyczki 12V. Lepsze by było przeniesienie jej ponad blok zasilający procesor - tuż pod krawędź płyty. Ułożony w ten sposób kabel zasilający owe gniazdko nie psułby opływu powietrza dookoła socketu procesora. Od projektantów wymagać można by było jeszcze rozsunięcia graficznych portów PCIe. Co prawda w płytę tej klasy nikt nie będzie montował tandemu dwóch kart graficznych pokroju GF8800GTX, dla których tak bliskie sąsiedztwo byłoby raczej duszące, ale nawet układy tańsze lepiej by się czuły gdyby dzieliła je odległość nie jednego, a dwóch portów.
Sprawdźmy jeszcze co kryje BIOS. Z ciekawszych opcji regulować można:
- zegar szyny HTT procesora: 200 do 400MHz (regulacja w przedziale 200-300MHz co 1MHz, 300-330 co 2MHz, a od 330 już co 5MHz)
- mnożnik szyny HTT
- mnożnik procesora ze skokiem połówkowym
- zegar portów PCIe 16x: 100-145MHz
- mnożniki pamięci: 400/533/667/800MHz
- podstawowe timingi pamięci + alphy
- napięcia:
- procesora do +0,2V ponad wartość nominalną
- pamięci od -0,15 do + 0,6V ponad wartość nominalną
- mostka i równocześnie szyny PCIe od 1,5V do 1,9V
- szyny HTT od 1,2 do 1,4V
Monitoring, poza tradycyjnymi już napięciami 3,3, 5 i 12V pozwala na podglądanie napięć procesora, mostka i pamięci. Odczyt temperatury pokazuje tylko dwie wartości - procesora i płyty głównej. Podobnie jak w płycie powyżej zabrakło opcji regulacji prędkości obrotowej wentylatorka na mostku. Można regulować jedynie szybkość obrotową wiatraczka na procesorze.
Niestety płyta pozbawiona jest opcji awaryjnego startu jeśli nasze oczekiwania przekroczą faktyczną wytrzymałość podzespołów w czasie konfiguracji BIOSu. Jeśli przedobrzmy, niestety trzeba nurkować pod biurko i resetować BIOS.
(kliknij, aby powiększyć)
Wewnątrz pudełka opisywanego modelu nie znajdziemy masy gadżetów, a solidną podstawę w postaci pojedynczych kabli FDD, PATA i SATA i rozgałęźnika zasilającego dyski SATA. Znalazł się także mostek SLI. Płyta CD obok sterowników do obecnych na laminacie urządzeń zawiera także program Symantec Internet Security.
|