Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test dwóch płyt z nForce5 Foxconna
    

 

Test dwóch płyt z nForce5 Foxconna


 Autor: Lancer | Data: 12/06/07

Własności użytkowe i overclocking

Przejdźmy do praktycznych doświadczeń z płytami. Niestety nie odbyło bez małych zgrzytów.

Płytę N570SM2AA stabilnie udało się podkręcić tylko do 295MHz. Niestety powyżej 300MHz niezależnie od kombinacji napięć, taktowań pamięci i mnożników HTT nie zawsze udawało się ją wystartować.

Bardzo dobrze zaś spisał się cyfrowy układ zasilający. Testowy procesor udało się na płycie podkręcić do 3GHz przy napięciu 1,5V. To o 50MHz więcej niż to, co ten sam procesor potrafił stabilnie z siebie wydusić na innych płytach.

Co do osiągniętej wartości HTT na drugiej płycie z słabszym chipsetem. N5M2AB pozwolił się podkręcić nawet na 350MHz. Niestety dobrnięcie do tej częstotliwości nie było łatwe. Powyżej 280MHz płyta nie resetowała się w sposób poprawny. Po wciśnięciu resetu (programowo, czy też z przycisku) płyta po prostu nie wstawała. Należało ją wyłączyć i włączyć ponownie. Co ciekawe, mimo tego feleru problemów ze stabilnością nawet przy 350MHz nie było. Druga przypadłość okazała się dotkliwsza. Płyta nie reagowała na ręczny dobór taktowania pamięci w BIOSie. Należało wartość zegara RAM ustawić na "auto". To oznaczało, że płyta ustawia zegar według SPD. Tym sposobem bardzo trudne było podkręcanie na pamięciach PC2-6400. Zmiana na pamięci Crucial zaprogramowane jako PC2-5300 pozwoliła osiągnąć wspomniane 350MHz dzięki temu, że płyta przydzielała po prostu niższy zegar dla pamięci.

Jeśli idzie o maksymalny stabilny zegar procesora, to przy parametrach podobnych do tych, jakie ustawiłem na wcześniejszej płycie N570SM2AA, tym razem udało się osiągnąć "tylko" 2950MHz. Fluktuacja napięcia po podkręceniu CPU spadek napięcia w stosunku do wartości zdefiniowanej w BIOSie wyniósł około 0,035V.

Należy jeszcze wspomnieć o fabrycznym overclockingu. Domyślnie płyta na nF570 lekko zawyża taktowanie procesora. Testowany układ zamiast 2600, taktowany był zegarem 2612MHz. Pod tym względem model na nF550 dawał wzorcowe 2600MHz. To dlatego model N570SM2AA okazuje się delikatnie szybszy od tańszego kuzyna w naszych benchmarkach.

Przejdźmy teraz do niespodzianek jakimi obdarzyły płyty recenzenta. Po obsadzeniu płyty N570SM2AA pamięciami Crucial Anniversary niemożliwe było przydzielenie jej zegara pamięci 800MHz. Ponieważ domyślnie mają one zaprogramowane SPD tylko na 667MHz (mimo że de facto potrafią wykrzesać z siebie dwukrotność tego) płyta przydzielała im zegar do owych 667MHz. Ustawienie 800MHz powodowało ciągle działanie pamięci jako PC2-5300. Wszystkie niższe mnożniki działały poprawnie. Moduły OCZ, jako że zaprogramowane PC2-6400 pracowały normalnie przy wszystkich ustawieniach. Przypadłość ta przestaje przeszkadzać po mocnym podkręceniu, gdy niejednokrotnie po podniesieniu częstotliwości szyny systemowej i tak musimy obniżać taktowanie pamięci.

Warto też mieć na uwadze sposób, w jaki płyta podaje napięcie na pamięci DDR2. Jak wiadomo domyślna wartość napięcia dla układów DDR drugiej generacji to 1,8V. Płyta domyślnie podaje jednak 1,95V (opcje monitoringu i regulacyjne to inne okna). Tradycyjnie dla pamięci podaję +0,4V by uzyskać wartość 2,2V. Początkowo, nie wiedząc o zawyżaniu napięcia dałem +0,4V osiągając tym samym więc na moduły 2,35V. Przy tym napięciu pamięci OCZ zaczynają być niestabilne, a za tym cały system się "sypie". Dopiero po odkryciu faktu zawyżania napięcia i skorygowaniu wartości osiągnąłem stabilność. Na podobną przypadłość cierpiała druga z płyt - N5M2AB. W tym przypadku jednak o korektę dużo łatwiej, ponieważ menu pokazujące aktualną wartość napięcia Vmem i opcje regulacyjne znajdują w tym samym oknie.

Podkręcanie utrudniać może fakt, że w czasie procedury POST na obu płytach nie jesteśmy informowani o faktycznym zegarze procesora. Jest tylko podawana nazwa CPU (w tym wypadku 5000+). Wobec tego zabierając się za "kręcenie" trzeba z góry wiedzieć jaką wartość po modyfikacji ustawień BIOSu uzyskamy po restarcie. Na szczęście, jedna z płyt podaje chociaż aktualną częstotliwość pamięci (N570SM2AA). Model N5M2AB nie czyni niestety nawet tego. Co więcej, o ile na produkcie z chipsem nF570 działa awaryjny start jeśli przesadzimy z o/c, to na drugiej, zbudowanej na nF550 niestety trzeba zworką czyścić całą zawartość pamięci CMOS.

Jeśli idzie o kompatybilność z kartami PCI, to płyta N570SM2AA niestety miewał problem z wykryciem karty dźwiękowej X-Fi. Zdarzyło się jej nie widzieć karty mimo przekładania jej pomiędzy slotami PCI. Po teście o/c wmontowałem kartę i mimo iż maszyna miała przywrócone domyślne częstotliwości szyn w BIOSie, to nie wykrywała karty. Konieczne było ręczne zerowanie BIOSu zworką. Po tym zabiegu płyta również nie wykryła karty, ale wystarczyło wyłączyć sprzęt na kilka chwil i urządzenie pojawiło się. Na drugiej z płyt, problemu nie było żadnego.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test dwóch płyt z nForce5 Foxconna
 
 » Chip nForce 5
 » Foxconn/Winfast N570SM2AA
 » Foxconn N5M2AB
 » Testy
 » Własności użytkowe i overclocking
 » Wydajność kontrolera SATA
 » Słuchamy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »