Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test dwóch płyt z nForce5 Foxconna
    

 

Test dwóch płyt z nForce5 Foxconna


 Autor: Lancer | Data: 12/06/07

Słuchamy

Obie płyty zaopatrzono w układy audio zgodne ze standardem High Definition z kodekami firm Realtek. Zastosowane modele kodeków są jednak inne. Na modelu M570SM2AA jest to układ ALC882H, zaś na M5N2AB ALC888.

Na początek sprawdźmy jak układy zachowają się w grach.

Brak „niespodziewajek”. Uruchomienie kanału audio na obu płytach wpływa podobnie na obciążenie procesora. Zwyczajowo u Realteka jest ono nieco wyższe niż uznawane powszechnie za niezłe, ale rzadko spotykane układy Analog Devices.

Oba chipy Realteka oferują wsparcie dla takich samych standardów jak: EAX 1.0 i 2.0, DirectSound 3D, I3DL2, A3D, HRTF 3D. Niestety w praktyce kodeki ALC wciąż często mają problem z prawidłową obsługą efektów occlusion i obstruction będących częścią EAX 2.0 (odbywającą się na drodze programowej). Skutkuje to w wielu przypadkach przekłamaniami skutecznie utrudniającymi rozrywkę po włączeniu obsługi tego standardu. Dźwięk ma niewłaściwe natężenie, zupełnie nieadekwatne do odległości źródła, mimo iż samo pozycjonowanie kierunkowe jest prawidłowe.

Przejdźmy teraz do faktycznych wrażeń słuchowych. Układ ALC882H uznawany jest za stosunkowo udany i pozycjonuje się wysoko w rankingu kodeków audio. Już samo przejrzenie specyfikacji wykazuje jego przewagę nad ALC888. Stosunek sygnału do szumu dla tego pierwszego wynosić ma bowiem 103dB w kanale DAC, a dla drugiego 97dB. Oba posiadają po 10 kanałów DAC, ale ALC888 zawiera 2, a ALC882 3 kanały ADC. Oba obok obsługi kanału systemu 7.1 mają niezależny kanał stereo. Resztą parametrów nie odbiegają od siebie. Oba oferują 24 bitowe próbkowanie dźwięku w kanale DAC o częstotliwości do 192kHz.

W praktyce implementacja ALC882 na płycie N570SA2AA okazała się nieco słabsza niż tańszego kodeka ALC888. Różnic wielkich na głośnikach nie było słychać, ale można przyczepić się do samej dynamiki dźwięku i pojawiających się nieczystości. Także poziom zaszumienia w stosunku do "osiem-osiem-dwójki" wydał się minimalnie wyższy. Wszystko to mimo teoretycznie wyższej jakości samego kodeka. Basy na obu płytach niestety tradycyjnie nie są najwyższych lotów. ALC888 prezentuje poziom średnio dobry jak na tę klasę urządzeń, ale oczekiwania wobec 882 były zdecydowanie wyższe.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test dwóch płyt z nForce5 Foxconna
 
 » Chip nForce 5
 » Foxconn/Winfast N570SM2AA
 » Foxconn N5M2AB
 » Testy
 » Własności użytkowe i overclocking
 » Wydajność kontrolera SATA
 » Słuchamy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »