Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test dwóch płyt z nForce5 Foxconna
    

 

Test dwóch płyt z nForce5 Foxconna


 Autor: Lancer | Data: 12/06/07

Podsumowanie

Z uwagi na słabość procesorów AMD w obliczu intelowskiej konkurencji zainteresowanie platformą AM2 nie jest zbyt wielkie. Niemniej jednak oferta AMD nadal jest bardzo atrakcyjna pod względem stosunku cena/wydajność. Płyty AM2, podobnie jak procesory są bardzo miłe dla kieszeni. Odzwierciedleniem tego są ceny prezentowanych płyt głównych. Model na chipsecie nF550 N5M2AM wyceniany jest na około 260zł, a za lepiej wyposażony model N570SM2AA trzeba dać 320zł. Trzeba przyznać, że jak na potencjalne możliwości, cena jest przyzwoita.

Model na chipie nF570 SLI jest bogato wyposażony - kontroler FireWire, dodatkowe kanały PATA i SATA oraz wsparcie SLI czynią płytę bardzo elastyczną. Posiada innowacyjny, cyfrowy regulator napięcia, który pozytywnie wpływa na potencjał oveclockerski płyty. Zmniejszenie powierzchni zajmowanej przez blok zasilający daje także większą powierzchnię dookoła gniazda procesora na rozbudowane systemy chłodzące. Niestety zapał oveclockerski studzi tylko 295MHz stabilna prędkość szyny HTT. Na szczęście zapas ten jest wystarczający dla większości procesorów Athlon. Dla Sempronów to może już być jednak zbyt mało. Same opcje regulacyjne BIOSu są spore. Jako takie, zawiodły tylko efekty dźwiękowe oferowane przez ten wyrób. Wentylator na chipsecie w cichym komputerze może sprawiać pewien problem, a niestety o jego wymianę trudno. Także sama warstwa audio wbrew oczekiwaniom nie zagrała najlepiej, co gorsza słabiej niż teoretycznie słabszy układ zamontowany na tańszej płycie.

Druga pośród płyt zaprezentowała nieco lepiej. Wad nie uniknięto, ale trudno za 250zł oczekiwać cudów. Płyta cierpi na pewne problemy z BIOSem w wyniku czego podkręcanie jest nieco utrudnione, niemniej jednak osiągnięte 350MHz HTT to rezultat bardzo dobry. Sam design płyty nie budzi poważniejszych zastrzeżeń, o wymianę chłodzenia na mostku łatwiej niż na powyższym wyrobie. Płyty nie spotkały jakieś poważniejsze cięcia jak często ma to miejsce w przypadku np. budżetowych modeli Asusa. Płyta trzyma poziom - sekcja zasilająca CPU jest dosyć rozbudowana, układ dźwiękowy gra nieźle, ale prawdziwym ewenementem w tym przedziale cenowym jest możliwość skorzystania z dwóch kart graficznych. To, czego może brakować to tylko dodatkowe gniazdo PATA – niektórym się ono jeszcze przydaje.

Mimo swoich wad, obie płyty są godne rozważenia i wpisania na listę komponentów, z których będziemy składali komputer.


poprzednia strona (Słuchamy)    -   następna strona (Podsumowanie)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test dwóch płyt z nForce5 Foxconna
 
 » Chip nForce 5
 » Foxconn/Winfast N570SM2AA
 » Foxconn N5M2AB
 » Testy
 » Własności użytkowe i overclocking
 » Wydajność kontrolera SATA
 » Słuchamy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »