Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Tanio i dobrze - testy płyty Foxconn P35A
    

 

Tanio i dobrze - testy płyty Foxconn P35A


 Autor: Lancer | Data: 29/11/07

Tanio i dobrze - testy płyty Foxconn P35AKilka tygodni temu przedstawiliśmy ciekawą płytę Asusa opartą o ‘mainstreamowy’ chipset Intela P35, który co prawda skierowano na rynek średnio wymagających, ale sama płyta P5K Premium należała raczej do górnej półki. Zawiera co prawda elementy dla wielu zupełnie zbędne, za które jednak mimo wszystko zapłacić musi każdy nią zainteresowany.
Ponieważ rynek nie lubi próżni, na półkach zalegają także produkty prostsze, a co za tym idzie tańsze. Czy tani zawsze musi oznaczać gorszy? A jeśli już gorszy, to o ile? Czy za mniej niż 350zł możemy spodziewać się otrzymania dopracowanego produktu, do tego oferującego coś więcej niż podstawową funkcję włącz, wyłącz? Przekonajmy się.

Spróbujemy dziś przybliżyć płytę Foxconn P35A. Ci, którzy stoją przed dylematem co wybrać, otrzymają małą podpowiedź czy warto - płyta robi bowiem niezłą karierę na naszym rynku. A czy jest ona warta pochwały przekonacie się czytając dalej.

Foxconn P35A

Płytę wyposażoną w gniazdo LGA775 zbudowana jest na autorskim PCB inżynierów Foxconna. Układami sterującymi jest duet – Intel P35 Express jako mostek północny i ICH9 na południu. Ten drugi jest uproszczoną w wersją ICH9R z wyciętą funkcją RAID i nie pracuje w trybie AHCI - mostek nie wspiera więc technologii NCQ. Ograniczono też liczbę obsługiwanych złącz SATA z 6 do 4.


Ogólne spojrzenie na płytę (kliknij, aby powiększyć)

Konfiguracja zastosowanych portów to 2 fizyczne sloty PCI Express 16x. Ograniczenia chipsetu powodują, że faktycznie pracują one jako 16x i 4x. Całość dopełnia 1 port PCIe 1x oraz 3 tradycyjne gniazdka PCI. W 4 gniazda DIMM można włożyć do 8GB modułów DDR2.


Sloty PCI Express i PCI (kliknij, aby powiększyć)

Płyta Foxconna posiada 4 gniazdka SATA 2.0. Do większości zastosowań jest to liczba wystarczająca, choć na panelu tylnym pojawiło się jeszcze złącze eSATA. Jako że ICH9 nie obsługuje już standardu PATA producent umieścił dodatkowy kontroler Jmicron JMB361, obok którego znalazło się pojedyncze gniazdko IDE.

Porty USB 2.0 rozplanowano w następujący sposób: 4 w tylnej części płyty i 8 kolejnych na dołączanych śledziach. Ponieważ płyta jest produktem kierowanym do mniej wymagających użytkowników, zabrakło powszechnego złącza FireWire obecnego w modelu stanowiącym rozwinięcie naszego bohatera – płycie P35A-S.


Mostek południowy jest chłodzony niewielkim radiatorem. Tuż obok niego znalazły się porty SATA oraz małe mikrostyki PowerON i Reset. W głębi z prawej strony zdjęcia widać kontroler dodatkowy kontroler napędów JMicron. (kliknij, aby powiększyć)

Panel I/O posiada złącze COM (drugi można podłączyć korzystając z zewnętrznego wyprowadzenia). Będący w potrzebie skorzystania ze standardu LPT, także znajdą stosowny port w tylnej części płyty.

Za obsługę warstwy audio odpowiada kodek audio Realtek ALC888 oparty o standard Intel High Definition Audio. Separowane, analogowe złącza głośnikowe umieszczone na panelu I/O w zgodności ze standardem 7.1. Za przekaz cyfrowego sygnału odpowiedzialne jest pojedyncze, złącze S/PDIF w wersji elektrycznej.


Panel tylny płyty ma raczej tradycyjną formę z dobrze znanymi złączami. Zwraca uwagę płaski gniazdko zewnętrznego standardu eSATA (kliknij, aby powiększyć)

Sieciowy standard LAN obsługuje gigabitowy chip Realtek RTL8111B podłączony za pośrednictwem magistrali PCI Express.


Lewą krawędź płyty zarezerwowano dla kontrolerów dźwięku i otoczenia sieciowego. Na zbliżeniu widać chipsety odpowiedzialne za te funkcje (kliknij, aby powiększyć)

Laminat zawiera 4 gniazdka FAN do podłączenia wentylatorków. To ilość wystarczająca. Mostki chłodzone są pasywnie - aluminiowymi radiatorami. Podczas pracy są wyraźnie ciepłe, ale nie parzą. Plus dla miłośników ciszy.

Prąd do procesora dostarcza tradycyjny analogowy układ składający się z 4 faz. Na każdą z nich przypadają 4 tranzystory. 12 pośród wszystkich tranzystorów chłodzonych jest sporym, aluminiowym radiatorkiem. Niestety jedna z faz jest 'goła'.


Szczegóły budowy sekcji zasilającej CPU (kliknij, aby powiększyć)

Płyta zasilana jest z tradycyjnej, pojedynczej wtyczki 24 pinowej ATX i dodatkowej 4 pinowej typu EPS. Po obsadzeniu płyty dwiema prądożernymi kartami PCIe należy wpiąć dodatkową wtyczkę molex w złącze znajdujące się ponad górnym slotem PCIe 16x.

Wszystkie kondensatory zastosowane przez producenta są typu solid state, co znakomicie podnosi trwałość wyrobu.

Rozplanowanie elementów na powierzchni laminatu jest poprawne. Złącza zasilające rozsunięto ku krawędziom płyty, a i umiejscowienie gniazdek napędów pod względem ergonomii nie budzi poważniejszych zastrzeżeń. Instalacja pamięci jest łatwa, zatrzaski banków pamięci nie kolidują z kartą graficzną.

Pora na ciekawsze opcje BIOSu:

- FSB procesora: 266 do 750MHz
- regulacja mnożnika procesora
- zegar szyny PCIe: 100-145MHz
- mnożniki pamięci dla FSB 266MHz: 533/639/667/800/888/1066MHz
- podstawowe timingi pamięci (CAS, tRCD, tRP, tRAS)
- napięcia:
- procesora do +0,7875V ponad wartość nominalną
- pamięci od 1,66 do 2,99V
- mostka północnego od 1,15 do 1,621V

Monitoring zawiera najbardziej potrzebne wartości. Napięcie procesora, pamięci, mostka północnego oraz zasilających 3,3, 5 i 12V. Podawana jest też wartość temperatury: procesora i systemu. Rozbudowana opcja regulacji prędkości obrotowej wentylatora procesora pozwala wybrać jeden z 4 różnych programów kontroli obrotów. Niestety opcja regulacji dotyczy tylko wentylatora CPU.

Niestety opcja awaryjnego startu płyty w chwili gdy ktoś przesadzi z podkręcaniem nie działała zawsze poprawnie. Zdarzało się, że płyta nie wstawała i jedyną możliwością uruchomiania komputera było użycie zworki 'Clear CMOS'. Szczególnie dotkliwe bywało to w chwili, gdy przesadzimy z podnoszeniem szyny FSB i np. zapomnimy o obniżeniu mnożnika. Płyta nie radzi sobie z taką kombinacją.


Pudełko płyty (kliknij, aby powiększyć)

Zawartość pudełka jest dosyć surowa. 2 kable SATA i pojedynczy FDD oraz ATA. Płyta CD zawiera: sterowniki, dedykowane narzędzia do monitoringu i podkręcania z poziomu systemu operacyjnego FoxOne, program do flashowania BIOSu LiveUpdate oraz przydatną rzecz - pakiet Norton Internet Security.


I jego zawartość (kliknij, aby powiększyć)


poprzednia strona (Foxconn P35A)    -   następna strona (Benchmarki)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Tanio i dobrze - testy płyty Foxconn P35A
 
 » Foxconn P35A
 » Benchmarki
 » Podkręcanie
 » Co w płycie gra ?
 » Wydajność systemu dyskowego
 » Suma sumarum
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »