Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Tanio i dobrze - testy płyty Foxconn P35A
    

 

Tanio i dobrze - testy płyty Foxconn P35A


 Autor: Lancer | Data: 29/11/07
     

Podkręcanie

Przeglądając opcje BIOSu płyty Foxconna za pierwszym razem można nieco się pogubić. Nie są to powszechne znane i sugestywne okienka. Inżynierowie do sprawy podeszli w ciekawy sposób. Np. napięcie procesora reguluje się wpisując z klawiatury liczbę, która pomnożona przez zdefiniowany z góry mnożnik (12,5mV) daje odpowiednią wartość napięcia dodawaną do napięcia domyślnego procesora. W ten sposób otrzymujemy możliwość regulacji Vcore co 0,0125V! Np. jeśli nasz egzemplarz zasilany jest napięciem 1,25V i dodamy do tego wpisaną z klawiatury wartość 20 w efekcie procesor będzie zasilany prądem o napięciu 1,5V (1,25V + 20x0,0125V). Podobnie 'inaczej' jest w innych przypadkach. Np. napięcie pamięci można ustawić wybierając wartość z góry zdefiniowaną w rozwijalnym menu, jak również użyć jednego z dwóch mnożników (1,28 i 1,13), które pozwalają udokładnić napięcie podawane na moduły RAM (jeśli np. wybierzemy wartość 2,0V i dodatkowo mnożnik 1,13 dostajemy w efekcie 2,26V). Smaczków jest jeszcze kilka innych. Szynę FSB reguluje się w sposób podobny do płyt z chipsetem nVidii - podając wartość szyny systemowej mnożonej razy 4 (czyli zamiast 333MHz wpisuje się 1333MHz, zamiast 400MHz - 1600MHz itd.).

Słowem jest inaczej niż do tego przywykliśmy. Na samym początku opcje wydają się dziwnie nieznajome i niewielkie mówiące, ale do całości można się szybko przyzwyczaić.

Niestety BIOS ma też braki. Jak już wspomniałem wcześniej, płyta nie daje możliwości zmiany parametru CommandRate czy też ręcznej zmiany poziomu Performace Level. Opcje regulacyjne pamięci nie pozwalają też zmieniać alpha timingów. Płyta daje pośrednią opcję zmiany strapa. Nie można go zdefiniować za pośrednictwem jednej opcji jak w Asusie, ale ręczna zmiana mnożników FSB:RAM powoduje przeskok tego parametru.

Było o dziwnościach, a warto pochwalić obwody zasilające CPU. Rozbieżności pomiędzy wartościami zadeklarowanymi w BIOSie, a faktycznym napięciem podanym na procesor nawet w chwili wysokiego obciążenia nie są duże. Około 0,025V mniej w stanie spoczynku i 0,035V pod obciążeniem od ustawionej w BIOSie wartości.

Testowany egzemplarz spisywał się bardzo przyzwoicie pod względem maksymalnego FSB. 500MHz nie robiło na płycie wrażenia. Zabawa w stabilność skończyła się dopiero po przekroczeniu 540MHz. Do tej wartości system pracował sprawnie i bez niespodzianek. Wynik to naprawdę godny jak na stosunkowo tanią płytę!Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Tanio i dobrze - testy płyty Foxconn P35A
 
 » Foxconn P35A
 » Benchmarki
 » Podkręcanie
 » Co w płycie gra ?
 » Wydajność systemu dyskowego
 » Suma sumarum
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »