W świetle i w cieniach: test Fujifilm S20Pro Autor: NimnuL | Data: 18/08/05
|
|
Światło i cień ujarzmione?
S20Pro wyposażono w matrycę SuperCCD SR (Super Dynamic Range - poszerzony zakres rozpiętości). Jest to już czwarta generacja matrycy SuperCCD. O jednej gałęzi matrycy SuperCCD, a mianowicie o SuperCCD HR pisałem w jednym z poprzednich testów.
(kliknij, aby powiększyć)
Matryca SuperCCD SR została skonstruowana w sposób naśladujący sposób działania negatywowego filmu fotograficznego o poszerzonym zakresie rozpiętości tonalnych. W filmach takich stosuje się wysokoczułą warstwę większych ziaren halogenków srebra o dużej powierzchni, a także niskoczułą warstwę bardzo drobnych, a więc mniej czułych ziaren, które spełniają ważną funkcję przy naświetleniu filmu dużą ilością światła. Matryca Super CCD SR czwartej generacji posiada dwa rodzaje pikseli - piksele S o wysokiej czułości oraz piksele R o szerokiej rozpiętości. Dzięki inteligentnej obróbce, która łączy dane z tych dwóch rodzajów elementów fotoczułych, powstaje obraz o zwiększonej rozpiętości tonalnej i najlepszym odwzorowaniu szczegółów, zwłaszcza w cieniach i światłach.*
* www.fujifilm.pl
(kliknij, aby powiększyć)
Główna fotodioda o dużej czułości rejestruje szczegóły w cieniach. Ma ona bardo niewielką rozpiętość tonalną.
(kliknij, aby powiększyć)
R-pixel ma niewielką czułość i rejestruje jedynie detale w światłach. R-pixel ma czterokrotnie większą rozpiętość tonalną niż główna fotodioda.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Procesor obrazowy aparatu pobiera informacje z obu rodzajów sensorów i łączy je uzyskując obraz o poszerzonej rozpiętości tonalnej. Oba rodzaje komórek naświetlane są w tym samym czasie, ale informacje odczytywane są najpierw z głównej fotodiody (S), w drugiej kolejności natomiast z fotodiody R.
|