Fujifilm FinePix S5600 - rozmiar nie ma znaczenia Autor: NimnuL | Data: 23/11/05
|
|
Podglądanie
W wyposażeniu standardowym wraz z aparatem otrzymamy komplet 4 baterii AA (szkoda, że w komplecie nie dodano akumulatorków oraz ładowarki), przewód AV oraz USB, pasek na szyję, dekielek na obiektyw, oprogramowanie, instrukcję obsługi oraz 16MB karta pamięci xD.
I ponownie uczepię się karty pamięci o pojemności zaledwie 16MB. To za mało nawet jako karta "rozruchowa", choć do sprawdzenia aparatu w sklepie powinno wystarczyć. Ogólnie jednak w dzisiejszych czasach dodawanie tak małej karty pamięci do nowoczesnego aparatu fotograficznego odbieram jak lekceważenie klienta.
Jednak drobnica na bok. Zajmijmy się głównym tematem.
(kliknij, aby powiększyć)
Fujifilm Fine Pix S5600 to hybryda dSLR Like, czyli aparat kompaktowy z elektronicznym wizjerem o wyglądzie lustrzanki. Jednak rozmiary najnowszego produktu Fujifilm są bardzo skromne. Dla porównania:
(kliknij, aby powiększyć)
Canon G5 będący zaawansowanym aparatem kompaktowym jest wyraźnie szerszy i tylko nieznacznie niższy niż S5600.
(kliknij, aby powiększyć)
Olympus E-1 czyli dSLR wraz z obiektywem ZD 14-54/2.8-3.5 to mamut w porównaniu do zoomiaka Fujifilm, pomimo, że E-1 należy do grupy i tak dość małych lustrzanek cyfrowych.
(kliknij, aby powiększyć)
Cały korpus S5600 wykonano z czarnego, matowego plastiku sprawiającego jednak bardzo pozytywne wrażenie solidności i trwałości.
(kliknij, aby powiększyć)
Lewa strona zawiera głośnik, gniazdo dla pamięci xD oraz złącza USB, A/V, a także gniazdo zasilania sieciowego ukryte pod gumową zaślepką. Mikrofon w srebrnej obudowie przesunięto na przód korpusu.
(kliknij, aby powiększyć)
Obiektyw schowany jest w przymocowanej na stale osłonie/tulejce. Dzięki wewnętrznemu ogniskowaniu obiektywu nie wysuwa się on po włączeniu aparatu czy zmianie "zooma".
(kliknij, aby powiększyć)
Tulejka posiada wewnętrzny gwint o średnicy 55mm, jest on jednak plastikowy, pomimo, że srebrny pierścień wokół niego wykonano z jakiegoś metalu. Tulejka wytworzona jest w połowie z plastiku (część przy korpusie), a w połowie pokryto ją gumą.
(kliknij, aby powiększyć)
Prawa strona to tylko uchwyt do trzymania aparatu, nic poza tym. Jest on jednak dobrze wyprofilowany i obity gumą dzięki czemu aparat pewnie leży w dłoni. Grip jest dość głęboki i stosunkowo wysoki przez co aparat trzyma się pełnym chwytem, a mały palec nie spada często pod korpus tak jak ma to miejsce np. w Canonie G5 czy też w wielu innych aparatach - to dość częsta przypadłość.
(kliknij, aby powiększyć)
Z przodu aparatu z lewej strony umieszczono lampkę wspomagania AF doświetlającą scenę zielonym światłem oraz po przeciwnej stronie wspomniany wcześniej mikrofon zamknięty w srebrnym koszyku.
(kliknij, aby powiększyć)
Na szczycie korpusu znajduje się wbudowana lampa błyskowa typu pop-up która wyskakuje automatycznie gdy tylko jest potrzebna.
(kliknij, aby powiększyć)
Pod spodem aparatu znajduje się komora na cztery ogniwa zasilające typu AA oraz plastikowy gwint na statyw. Szkoda, że oszczędności dotknęły właśnie tego elementu i nie jest on już metalowy. Dodatkowo gwint ten nie jest ustawiony wzdłuż osi obiektywu co zdecydowanie utrudnia tworzenie panoram gdy aparat będzie na statywie. Przesunięcie gwintu w stronę komory baterii sprawia, że szybkozłączka od statywu skutecznie blokuje dostęp do baterii.
(kliknij, aby powiększyć)
Góra korpusu jest dość skromna. Z lewej strony znajduje się przycisk wyboru trybu ostrzenia (AF pojedynczy, ciągły oraz ręczna nastawa ostrości) wraz z jego blokadą, a z prawej umieszczono pokrętło trybów pracy aparatu. Nieco z przodu znajduje się już tradycyjnie spust migawki z otaczającym go pierścieniem włączającym aparat oraz dwa przyciski umożliwiające włączenie S5600 w tryb seryjny oraz kompensację ekspozycji.
(kliknij, aby powiększyć)
Tylna ścianka zawiera wyświetlacz LCD o przekątnej 1,8'', a nad nim umieszczono elektroniczny wizjer wraz z regulacją dioptryczną. Z prawej strony zainstalowano czterokierunkowy wybierak, przyciski zmiany ogniskowej, przycisk umożliwiający przełączanie widoku z LCD na EVF oraz przycisk tymczasowo zwiększający jasność LCD.
Guzik F na dole korpusu uaktywnia podręczne menu:
(kliknij, aby powiększyć)
...to w nim zmienimy wielkość i jakość zapisu danych, czułość matrycy oraz profil kolorystyczny.
Przycisk Menu znajdujący się w środku wybieraka uaktywnia rozleglejsze opcje:
(kliknij, aby powiększyć)
W dwóch zakładkach włączymy takie funkcje jak samowyzwalacz, sposób pomiaru światła, balans bieli, szybkie fotografowanie (opcja skracająca dolny zakres ostrzenia AF od 2m dla wide oraz 4m dla tele do nieskonczoności), tryb AF (centralny, wielopunktowy lub jedną z 49 pozycji - 7x7). Poza tym ustawić możemy tryb bracketingu oraz ostrość zdjęć.
Wejście do opcji ustawień głównych otwiera cztery kolejne zakładki:
(kliknij, aby powiększyć)
Ustawimy tu czas podglądu zdjęcia, dźwięki, zapis RAW, jasność wyświetlacza, podświetlenie AF, czas, język i inne pomniejsze opcje.
Ostatni z omawianych przycisków, nazwany "disp/back" podczas robienia zdjęć umożliwia przełączenie LCD w różne tryby.
(kliknij, aby powiększyć)
Normalny, z włączonym OSD, z liniami podziału kadru oraz z trzema miniaturkami ostatnio zrobionych zdjęć.
Podczas odtwarzania zdjęć mamy możliwość powiększenia ich blisko 4,5x, przycięcia, dodania notatki głosowej, wydrukowania, skasowania, obrócenia lub zablokowania. Dodatkowo możemy wyświetlić zdjęcia w 9 miniaturkach.
(kliknij, aby powiększyć)
To byłoby na tyle jeśli chodzi o zewnętrzną prezentację S5600. Przejdźmy zatem do istoty sprawy, czyli jakości zdjęć.
|