Fujifilm FinePix S5600 - rozmiar nie ma znaczenia Autor: NimnuL | Data: 23/11/05
|
|
Dodatek: Torba FinePix CC-FXS
Jak wiadomo sprzęt fotograficzny trzeba w czymś nosić. Torba jest bardzo częstym rozwiązaniem oferującym wygodę i łatwy dostęp do akcesoriów.
Firma Fujifilm w swojej ofercie ma skromną kolekcję nosidełek do aparatów, a torba którą zacznę za chwilę omawiać należy do największych z jej kolekcji. Model CC-FXS bo o niej mowa przeznaczona jest przede wszystkim do noszenia lustrzanki (docelowo dla modeli S(1,2,3)Pro, ale także inne aparaty lub kamery będą czuły się w niej bardzo dobrze. Do omawianego w tym teście S5600 torba ta się nie nada bo jest po prostu za duża. Chyba, że prócz aparatu zapakujemy do niej jeszcze prowiant i ciuchy :-)
(kliknij, aby powiększyć)
Model CC-FXS to kufer o rozmiarach około 200x230x390mm (lub 330mm jeśli do szerokości nie wliczać bocznych kieszeni) i wadze nieco ponad 1kg. Rozmiarami jest zatem podobna do Lowepro Nova 5 AW i stoi pośrednio pomiędzy Lowepro Stealth Reporter 300 AW, a modelem 500 AW. Mamy więc do czynienia z dość pokaźną torbą która powinna pomieścić dużo klocków.
CC-FXS występuje tylko w kolorze granatowym. Materiał z którego ją uszyto wygląda na wodoodporny nylon.
(kliknij, aby powiększyć)
Pasek na ramię oraz zapięcia górnej klapy wykonano z plastikowych zatrzasków. Jest to rozwiązanie oferujące szybkość obsługi, ale nie dające dużego stopnia bezpieczeństwa i wytrzymałości tych materiałów. Osobiście wolałbym aby pasek na ramię wpięty był w torbę w metalowych karabińczykach.
(kliknij, aby powiększyć)
Co się natomiast tyczy owego paska to jest on wykonany z tego samego materiału co reszta torby. Wewnątrz wypełniono go miękką gąbką, więc jest wygodny i nie uwiera, jednak wewnętrzna strona nie jest pokryta jakąkolwiek matą anty poślizgową. Przez to torba bardzo chętnie zsuwa się z ramienia.
(kliknij, aby powiększyć)
Po bokach zamocowano na stałe dwie kieszenie dość szczelnie zamykane na rzepy. Jej wewnętrzne wymiary to około 12,5cm głębokości, 13cm szerokości oraz 3,5cm grubości, jednak można wepchnąć tam większe przedmioty (ścianki się dopasują). Obie kieszenie są usztywnione i grube na kilka milimetrów.
(kliknij, aby powiększyć)
Przednia kieszeń zapinana na zamek wyłożona jest śliskim i delikatnym materiałem. Zawiera 4 przegródki w których można umieścić np. filtry, karty pamięci i inną drobnicę.
(kliknij, aby powiększyć)
Po wewnętrznej stronie górnej klapy znajduje się kieszeń z siatki zapinana na zamek błyskawiczny.
(kliknij, aby powiększyć)
Wymiary wewnętrzne torby to około 30,5cm szerokości, 15cm długości i 18cm głębokości. Sztywne ścianki mają ponad 1cm grubości i w środku zbudowane są z jakiejś pianki. Od wewnątrz wyłożono je miękkim, nie pylącym materiałem.
(kliknij, aby powiększyć)
Wnętrze torby można zagospodarować na swój indywidualny sposób. Do dyspozycji jest łącznie 7 przegródek zapinanych na rzepy, a każdą z nich można przyczepić w dowolnym miejscu we wnętrzu.
(kliknij, aby powiększyć)
Wśród ścianek są dwie małe przegródki które mogą usztywniać blisko położone przegrody oraz dwie specjalnie wycięte ścianki które mają za zadanie przytrzymać aparat z obiektywem.
(kliknij, aby powiększyć)
Pod spodem torba FinePix ma gumowe nóżki.
(kliknij, aby powiększyć)
Tylna ścianka jest prosta i nie zawiera żadnych udziwnień.
(kliknij, aby powiększyć)
Rączka od wewnątrz wyłożona jest z miękkiej pianki która jest bardzo przyjemna w dotyku i zdecydowanie poprawia komfort noszenia ciężkiego sprzętu.
(kliknij, aby powiększyć)
Do torby CC-FXS z powodzeniem można zapakować korpus wraz z obiektywem oraz dwa dodatkowe szkła i lampę + trochę drobnicy w postaci akumulatorów, ładowarki, przewodów itd.
Na powyższym zdjęciu zapakowałem do kufra Olympusa E-1 wraz z obiektywem 14-54, a także obiektywy 40-150, 50mm oraz 200mm. Dodatkowo w torbie znalazły się akumulatory, ładowarka, gruszka, osłony przeciwsłoneczne i jeszcze jest miejsce na jakieś drobne przedmioty. Warto zauważyć, że dostęp do wszystkiego wewnątrz jest łatwy i szybki.
W torbie tej bez problemu mieści się też znacznie większy aparat jakim jest S3Pro wraz z obiektywem Sigma 24-70/2.8 oraz dwoma stałoogniskowcami: 105mm oraz 200mm.
Wykonanie kufra Fujifilm jest bardzo dobrze. Starannie wykonane szwy, wzmocnienia w postaci wszywanych pasków oraz sztywne ścianki sprawiają, że po zapięciu torby bardzo dobrze zabezpiecza ona sprzęt fotograficzny.
Cena jaką należy wyłożyć za CC-FXS to 215zł i w świetle powyższego uważam ją za kwotę umiarkowaną.
PLUSY:
+ bardzo dobre wykonanie
+ duże możliwości konfiguracji wnętrza
+ łatwy dostęp do wszystkich przegródek
+ pojemność
+ cena
MINUSY:
- plastikowe zapięcia paska na ramię
- pasek nie jest podbity gumą, łatwo się zsuwa
|