Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | nVidia GeForceFX 5800 Ultra - pierwszy kontakt
    

 

nVidia GeForceFX 5800 Ultra - pierwszy kontakt


 Autor: Kris | Data: 15/04/03

Testy z wykorzystaniem ulepszaczy obrazu

Jako, że z aktualnymi grami testowymi nowe karty nie mają problemów to można spożytkować ich nadwyżkę mocy na poprawienie jakości wyświetlanego obrazu. Dokonuje się to za pomocą technik filtrowania anizotropowego oraz pełnoekranowego antyaliasingu. W przypadku Radeona ustawienia filtrowania anizotropowego dotyczą modelu Quality.

Przykład D3D. No proszę. Jak dla mnie mamy remisik. Przynajmniej widać doskonale gdzie tkwi różnica do starszej generacji kart. GF4Ti został po prostu wbity w ziemię.

Przykład OpenGL. Wstrzelenie się w grę, z którą GFFX ma drobne problemy (patrz test 1600x1200) wynika nie ze złośliwości, ale po prostu od dłuższego czasu wykorzystuję R.T.C.W. do porównania FSAA/Anizo. Pomimo użycia ulepszaczy karty nadal mają "wolne moce przerobowe". Tym nie mniej GFFX zaczyna minimalnie słabnąć.

GeForceFX 5800 Ultra bardzo dobrze radzi sobie z FSAA 4x czy filtrowaniem anizotropowym. Daje się jednak zauważyć kilka ciekawostek. Po pierwsze zrzuty ekranu FSAA nie są moim zdaniem odpowiadające rzeczywistemu, ruchomemu obrazowi generowanemu przez kartę w czasie gry. Lepiej ulepszony obraz wygląda w rzeczywistości niż na nieruchomym obrazku. Podobne wrażenia opisywałem kiedyś w teście Radeona. Jak dla mnie jakość obydwu konkurentów w tym względzie jest porównywalna.

Inna kwestia dotyczy trybów FSAA 6x, 8x i 16x. Przy 6x GFFX fatalnie słabnie i co gorsza obraz wydaje mi się gorszy niż 6x Radeona. Dalszy spadek wydajności w 8x i 16x również moim zdaniem nie pociąga za sobą dużych różnic w obrazie. Ośmielę się nawet napisać, że R9700Pro przy FSAA 6x daje obraz lepszy niż GFFX w 6-16x a przy tym mniej traci na wydajności.

Na koniec jeszcze dwa testy FSAA/Anizo.

W UT2003 jest podobnie natomiast w 3DMark2001 realną przewagę ma GFFX. Oczywiście z włączoną optymalizacją.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: nVidia GeForceFX 5800 Ultra - pierwszy kontakt
 
 » Wstęp
 » Specyfikacja
 » Karta
 » Rozruch i testy obrazu
 » Testy podstawowe w trzecim wymiarze
 » Testy podstawowe c.d.
 » Testy z wykorzystaniem ulepszaczy obrazu
 » Dodatkowe testy i podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »