Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | nVidia GeForceFX 5800 Ultra - pierwszy kontakt
    

 

nVidia GeForceFX 5800 Ultra - pierwszy kontakt


 Autor: Kris | Data: 15/04/03

Podsumowanie

Testując GeForceFX 5800 Ultra próbowałem wyciągać nie tylko wnioski dotyczące tej konkretnej karty Gainwarda (w zasadzie umownie można przyjąć, że jest to nVidia OEM), ale interesowała mnie ona również, jako że zawiera pierwszy układ z nowej generacji nVidia (NV3x) i wszystko wskazuje na to, że będzie to produkt bazowy dla całej serii układów, które pojawią się przez najbliższy rok lub nawet dwa lata.

Karta jest niewątpliwie bardzo wydajna w odniesieniu do aktualnych gier Dx8. Myślę, że zabrakło odpowiedniego procesora, aby udowodnić za pomocą wyników testów, że jest wydajniejsza od Radeona 9700 Pro. Jednak wartość tych różnic jest na tyle mała, że ATI nie powinno mieć większych problemów, aby za pomocą wyżej taktowanego układu R350, który niedługo pojawi się w sprzedaży, odzyskać koronę w zawodach na punkty i fps'y. Mało tego. Obawiam się, że nawet R9700 (bez Pro) z dobrze podkręconym i mocniej dociśniętym do radiatora rdzeniem osiągałby podobne wyniki jak to monstrum. Nie zmienia to jednak faktu, że nVidia stworzyła układ kolejnej generacji, wprowadziła zmiennoprzecinkową precyzję obliczeń, poprawiła filtrowanie anizotropowe, osiągnęła świetną jakość wyjścia analogowego oraz telewizyjnego, wykorzystała pamięci DDR II a wszystko to zapakowała w technologię 0.13 um i oprogramowała za pomocą znakomitych sterowników. Niestety hałas wywołany chłodzeniem oraz cena, jaką przychodzi za to zapłacić będzie dla większości barierą skutecznie powstrzymującą przed zakupem. Za zdecydowanie mniejszą kwotę można kupić niewiele ustępującą w wydajności i dysponującą tą samą jakością obrazu oraz zbliżonymi możliwościami kartę Radeon 9700 Pro (nawet bez Pro). I do tego wykorzystującą klasyczne chłodzenie o akceptowalnym poziomie hałasu. Z powyższych względów odradzam zakup GeForceFX 5800 Ultra. Jeśli ktoś ma alergię na karty ATI to sugeruję spokojnie przeczekać na GF4Ti4800 aż do pojawienia się kolejnego układu nVidia z grupy wydajnościowej. Tym bardziej, że w zasadzie wcale jeszcze nie potrzebujemy do "szczęścia" karty ze wsparciem sprzętowym Dx9.

TwojePC - Jakość! Gainward FX PowerPack! Ultra/1000 Plus "Golden Sample"

Gainward FX PowerPack! Ultra/1000 Plus "Golden Sample" oczywiście bez najmniejszych wątpliwości zasłużył na znaczek jakości TwojePC. Solidne wykonanie, doskonała jakość i wyposażenie wszystkich wyjść, szereg ciekawych dodatków, gwarancja czy bogata w treść instrukcja stanowią podstawę do takiego wniosku. Jego główne wady użytkowe są oczywiście wspólne dla wszystkich kart serii GeForceFX 5800 Ultra: drogi, głośny, duży.


W czasie tych dwudniowych testów wciąż miałem wrażenie, że karta, która właśnie wchodzi na rynek nie jest dokładnie tym, czym miał być GeForceFX według zamierzeń nVidia. To bardziej przypomina siłowo skonstruowany produkt marketingowy, w którym dodatkowo zbrakło czasu na poprawienie kilku niedociągnięć. Czasu nie wystarczyło na opracowanie i zoptymalizowanie działania 256-bitowego kontrolera pamięci, w pełni sprawnej architektury 8x1, wyższych trybów pełnoekranowego antyaliasingu czy może również wydajniejszego działania shaderów Dx9 przy pełnej precyzji danych. Dodatkowym efektem powyższych działań mogłoby być obniżenie taktowania rdzenia do wartości, które bez firmowego podkręcenia byłoby strawne dla układu 0.13 um. Taka karta i tak prawdopodobnie bez problemu przebiłaby wydajnością układy konkurencji i co ważne można byłoby zdjąć z niej tą piekielną "suszarkę". Nie będę specjalnie zaskoczony, jeśli moje gdybanie ujrzy już niedługo światło dzienne w postaci "prawdziwego" GFFX a nie takiej (przepraszam za wyrażenie) namiastki. Prawdę powiedziawszy zupełnie nie rozumiem, na jakiej podstawie niektórzy "analitycy" mogą w ogóle pisać o rychłym końcu graficznego giganta czy robić uszczypliwe porównania do schyłku 3dfx. Wszystko jest oczywiście możliwe, ale moim zdaniem zdecydowanie za wcześnie na takie wnioski. nVidia chyba nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa choć trzeba przyznać, że GeForceFX 5800 Ultra, który właśnie pojawił się w sklepach ma nikłe szanse na sukces rynkowy.


poprzednia strona (Dodatkowe testy i podkręcanie)    -   następna strona (Podsumowanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: nVidia GeForceFX 5800 Ultra - pierwszy kontakt
 
 » Wstęp
 » Specyfikacja
 » Karta
 » Rozruch i testy obrazu
 » Testy podstawowe w trzecim wymiarze
 » Testy podstawowe c.d.
 » Testy z wykorzystaniem ulepszaczy obrazu
 » Dodatkowe testy i podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Multimedia Vision      Multimedia Vision