Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Nowe ośmiopotokowce: GeForce 6600GT / GeForce 6800LE
    

 

Nowe ośmiopotokowce: GeForce 6600GT / GeForce 6800LE


 Autor: Kris | Data: 04/10/04

Gainward PowerPack! Ultra/2100 TV-DVI Golden Sample

  
(kliknij, aby powiększyć)

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się GeForce 6800 128MB w wydaniu firmy Gainward. 12 potoków, pamięci DDR na szynie 256-bitowej. Karta pożyczona została przez firmę Multimedia Vision - dystrybutora Gainward w Polsce. Średniej wielkości pudełko w typowej dla tego producenta szacie graficznej zawierało oprócz karty:
 • 2x płyta CD z pełną wersją gry Chrome
 • Obszerna, kolorowa instrukcja instalacji i obsługi karty w języku polskim. 64 strony z opisem instalacji, podłączeń ekranów, ustawień sterownika, dodatkowego oprogramowania i słowniczkiem pojęć. Wzór do naśladowania dla innych dystrybutorów.
 • Uproszczona instrukcja instalacji w języku angielskim
 • Płyta CD z oprogramowaniem WinDVD 4 w wersji wielokanałowej
 • Płyta CD z oprogramowaniem muvee autoProducer 3 do automatycznego tworzenia filmów
 • Voucher uprawniający do zakupu wybranych elementów wyposażenia peceta po preferencyjnych cenach
 • Rozgałęźnik zasilania Molex
 • Przejściówka S-Video (miniDIN 4-piny) -> Composite (Cinch)
 • Przejściówka DVI -> VGA
 • Płyta CD ze sterownikami (v60.85) i oprogramowaniem narzędziowym EXPERTool (v3.16)
 • Firmowy znaczek na obudowę peceta
Do wyposażenia trudno mieć zastrzeżenia. Pełna wersja gry, odtwarzacz DVD, komplet przejściówek. Z pewnym zdziwieniem powitałem jedynie program autoProducer, bo karta nie ma wejścia wizyjnego. Sam chętnie zamieniłbym go na drugą grę, ale może wymagam za dużo. Dwupłytowa gra Chrome w opakowaniu typu DVD nie zmieściła się do pudełka. Dołączana jest zewnętrznie i przytwierdzona folią.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Karta opiera się na czerwonym laminacie o referencyjnym schemacie. Nadruk z napisem Gainward nie pozostawia wątpliwości, kto jest jej producentem. Osiem kości BGA DDR 2.2ns rozmieszono parami wokół rdzenia na awersie. Chłodzenie, choć w pierwszej chwili wydaje się zbliżone do konstrukcji referencyjnych nVidia to, po dokładniejszym badaniu, wygląda na projekt Gainwarda. Jest to miks rozwiązań znanych z innych kart serii 6800. Główne różnice polegają na chłodzeniu pamięci. Zastosowano rozwiązanie niemal identyczne jak w wersji Ultra, ale po zmniejszeniu wysokości listków tak, aby nie były wyższe od radiatora rdzenia, którego chłodzenie zapewnia klasyczna turbinka o działaniu odśrodkowym. Duża liczba łopatek, wysokość tak dobrana, aby nie przesłaniać slota PCI znajdującego się obok złącza AGP. Zarówno obudowa jak i wentylator wykonano z przezroczystego tworzywa. Daje to dodatkowy efekt wizualny w połączeniu z czerwonym podświetleniem wirnika. Obudowę przesłania starannie wykonana blaszka z wytłoczką i wycięciem znaku producenta, w kolorze dobrze komponującym się z laminatem. Muszę przyznać, że tak jak niezbyt zachwyciły mnie brzęczące, blaszane "ognie" serii FX, tak teraz jestem pod wrażeniem działań stylistów Gainwarda. Na śledziu gniazda VGA, DVI oraz TV-Out (miniDIN 4-piny). Karta wymaga dodatkowego zasilania, w postaci pojedynczego gniazda Molex. Jest też brzęczyk informujący nas o braku podłączenia karty do zasilacza. Całość waży 365g.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Po włączeniu wentylator generuje spory hałas. Nie jest to poziom znany z głośnych Gainward'ów 16-stopotokowych, ale jest dosyć dokuczliwy. Na szczęście, po instalacji sterowników, zmniejsza się do zupełnie akceptowalnego. Mógłbym go określić jako średni. Pewnie większości użytkowników nie będzie przeszkadzał, choć do konstrukcji cichych pecetów wymagałby dalszych modyfikacji. Jakość obrazu bez zastrzeżeń do 1600x1200@85Hz włącznie. W czasie intensywnego wysiłku karta rozgrzała się do temperatury ok. 50-55 stopni. Jedynie elementy stabilizatora dochodziły do 60 stopni. Pobór mocy z sieci energetycznej sięgał 65W.

Po uruchomieniu firmowego tweakera Gainward EXPERTool taktowanie zmieniło się z domyślnego 325/350MHz na 350/400MHz. Tyle gwarantuje nam producent w przypadku wersji "Golden Sample". Oprogramowanie ma możliwość sterowania obrotami wentylatora, ale w stosunku do wyciszenia samymi sterownikami znacząco większego efektu już nie uzyskałem. Nie było natomiast problemu z większym podkręcaniem. Końcowy wynik badań to 390/430MHz.

Sugerowana przez dystrybutora cena detaliczna wynosi 1695 zł. Gwarancja 3 lata w systemie S.O.S. (serwis odbiera sprzęt).Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Nowe ośmiopotokowce: GeForce 6600GT / GeForce 6800LE
 
 » Teoria i sprzęt testowy
 » Gainward PowerPack! Ultra/2100 TV-DVI Golden Sample
 » Gainward PowerPack! Ultra/2100LE TV-DVI OEM
 » nVidia GeForce 6600 GT 128MB PCI Express x16
 » Wydajność
 » Wpływ ilości pamięci lokalnej
 » Podkręcanie
 » Uczta numerologa
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »