Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Nowe ośmiopotokowce: GeForce 6600GT / GeForce 6800LE
    

 

Nowe ośmiopotokowce: GeForce 6600GT / GeForce 6800LE


 Autor: Kris | Data: 04/10/04

nVidia GeForce 6600 GT 128MB PCI Express x16

  
(kliknij, aby powiększyć)

Dzięki uprzejmości firmy nVidia miałem również okazję sprawdzenia możliwości ich najnowszego "dziecka". Był to produkt referencyjny bez żadnych dodatków sprzętowych i opakowania. Do wyposażenia mogłem jedynie zaliczyć woreczek foliowy, w którym karta była transportowana.

Zielony laminat "klasycznych" rozmiarów. Tak. To nie pomyłka. Po raz pierwszy od dłuższego czasu trafia się nowa karta oparta na układzie nVidia, która nie różni się wielkością od kart konkurencji. Leżąc obok serii 6800 wręcz wydaje się maleństwem. Cztery kości BGA GDDR3 Samsung 2.0ns umieszczono na awersie. Łącznie 128MB. Układy pamięci nie mają żadnego dodatkowego chłodzenia, co specjalnie nie dziwi biorąc pod uwagę niski pobór mocy kości tej generacji. Oczywiście szyna pamięci jest 128-bitowa. Średniej wielkości "bocznowydmuchowy" radiator zintegrowano z asymetrycznie położonym wentylatorem. Podłączenie dwupinowe. Mocowanie na dwóch kołkach z tendencją do odklejania się od rdzenia po ściśnięciu palcami. Na rewersie układ Philips SAA7115HL odpowiedzialny za wejście wizyjne. Górna część laminatu tworzy gniazdo SLI umożliwiające spięcie dwóch kart 6600GT przy wykorzystaniu płyt wyposażonych w dwa złącza PCI-E x16. Na śledziu gniazda VGA, DVI oraz VIVO (miniDIN 9-pinów). Karta nie jest wyposażona w dodatkowe gniazdo zasilania, ale należy pamiętać, że w przypadku złączy graficznych PCI Express, może ona czerpać, bezpośrednio z płyty, do 75W mocy. Całość waży 210g. Oczywiście jest to rekord wśród całej testowanej grupy kart GeForce serii 6.


(kliknij, aby powiększyć)

W związku z tym, że na testowej platformie PCI Express wentylator na procesorze skutecznie zagłuszał wszystkie pozostałe wiatraki to trudno o jednoznaczne określenie głośności karty. Zatrzymując go na krótko mogę stwierdzić, że generowany przez kartę hałas należy od średnich i na pewno mieści się w granicach akceptowalnych przez większość użytkowników. Oczywiście trzeba pamiętać, że jest to konstrukcja referencyjna i każdy producent może pokusić się o zastosowanie własnych rozwiązań. Ważne jest to, że według moich wyliczeń, karta pobierała z sieci energetycznej jedynie 25W co jest kolejnym rekordem dla kart nVidia. Tak niski pobór mocy charakteryzował na przykład karty Radeon 9600Pro, które jak pamiętamy, w wersji AGP nie potrzebowały dodatkowego zasilania. Sądzę, że nie powinno być najmniejszego problemu ze stworzeniem pasywnego chłodzenia dla tych kart, a przynajmniej niemal całkowicie bezgłośnego. W czasie intensywnej eksploatacji karta rozgrzała się do temperatury 50 - 55 stopni. Najcieplejszy był stabilizator napięcia.

Taktowanie domyślne wynosiło 500/500MHz (rdzeń/pamięć). Karcie udało się podkręcić zegary do wartości 570/575MHz.

Produkt nie trafił jeszcze do sprzedaży detalicznej. Sugerowana cena na rynek amerykański określona została na poziomie $200. Na naszym rynku pojawiły się pierwsze informacje handlowe, z ceną od ok. 1050 zł. Oczywiście dużo będzie zależało od producenta i dodatków.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Nowe ośmiopotokowce: GeForce 6600GT / GeForce 6800LE
 
 » Teoria i sprzęt testowy
 » Gainward PowerPack! Ultra/2100 TV-DVI Golden Sample
 » Gainward PowerPack! Ultra/2100LE TV-DVI OEM
 » nVidia GeForce 6600 GT 128MB PCI Express x16
 » Wydajność
 » Wpływ ilości pamięci lokalnej
 » Podkręcanie
 » Uczta numerologa
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »