Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Nowe ośmiopotokowce: GeForce 6600GT / GeForce 6800LE
    

 

Nowe ośmiopotokowce: GeForce 6600GT / GeForce 6800LE


 Autor: Kris | Data: 04/10/04

Podkręcanie

Oczywiście nie może zabraknąć testów wyznaczających maksymalne możliwości nadtaktowania badanych kart. Do pomiarów wpływu częstotliwości pracy rdzenia i pamięci na framerate wykorzystałem testy Tomb Raider AOD 1280x1024 oraz Splinter Cell 1600x1200. Oba bez FSAA/Anizo. Pierwszy lepiej reaguje na taktowanie rdzenia, a drugi na przepustowość pamięci. Wynik końcowy jest średnią wzrostu wyników tych dwóch testów.

W przypadku nVidia GF6600GT, możliwości w zakresie nadtaktowania są słabe, co wprost wynika z faktu, że są to najmocniejsze karty serii 6600 i sam producent sięgnął kresu ich możliwości. Nie widzę specjalnego sensu stosowania o/c. Może jedynie w celu poprawienia sobie humoru wynikami testów. W grze praktycznie nie ma wpływu, który moglibyśmy odczuć. Do tego jest to produkt referencyjny, który najczęściej ma większe możliwości w tym zakresie, niż wersje sklepowe. Lepiej natomiast zachowują się przy o/c karty Gainward, a szczególnie GF6800LE. 15-18% może już w konkretnych sytuacjach wpłynąć na zachowanie gier tak, że będziemy mieli korzyści choć jak dla mnie będą to pojedyncze przypadki.

W temacie nadtaktowania warto zwrócić również uwagę na wciąż otwartą możliwość odblokowania potoków pikseli słabszych kart GeForce serii 6800. Na razie nie ma dostępnego narzędzia umożliwiającego wykonanie testu sprawności Quadów zablokowanych na poziomie rdzenia (możemy jedynie ominąć blokadę producenta karty), ale wszystko wskazuje na to, że za sprawą nowej wersji tweakera RivaTuner, niedługo się taka możliwość pojawi. Sprawa będzie dotyczyła tylko części układów, a ich procent na razie pozostaje tajemnicą. Możliwość odblokowania oczywiście nie dotyczy serii 6600 opartych na nowym, okrojonym rdzeniu.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Nowe ośmiopotokowce: GeForce 6600GT / GeForce 6800LE
 
 » Teoria i sprzęt testowy
 » Gainward PowerPack! Ultra/2100 TV-DVI Golden Sample
 » Gainward PowerPack! Ultra/2100LE TV-DVI OEM
 » nVidia GeForce 6600 GT 128MB PCI Express x16
 » Wydajność
 » Wpływ ilości pamięci lokalnej
 » Podkręcanie
 » Uczta numerologa
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »