Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
RECENZJE | GeForce 6800GS kontra X800XL i X800GTO
    

 

GeForce 6800GS kontra X800XL i X800GTO


 Autor: Kris | Data: 29/11/05

Dogrywka

Przejdźmy do zestawu testów dodatkowych. Być może jakiś analityk znajdzie w nich coś dla siebie. Natomiast wszyscy powinni zwrócić uwagę na kwestie nadtaktowania. Przy zbliżonych możliwościach kart to może być konkretny czynnik wyboru. Najpierw jednak powieje nudą.

W nawiasie kwadratowym mniejsza 16bitowa precyzja obliczeń. Tego Radeony nie potrafią. Natomiast w kwestii vertex'ów przewaga kart ATI w stopniu wyższym niż różnica w ilości jednostek VS.

Niekompatybilne wyniki najwyższych modeli renderingu dla danych kart w jedej tabeli.

Zainteresowani mogą w ten sposób zweryfikować albo mnie, albo najnowszy produkt futuremarka. Pewne przewartościowanie 6800GS wynika z braku FSAA/Anizo w teście domyślnym. Również niższy tryb zmniejsza dystans GTO do XL.

Wprawdzie testowałem kartę 6800GT na nieco innej platformie sprzętowej (np. procesor A64@2.2GHz), to jednak nie powinna mieć ona wielkiego wpływu na wyniki w wysokich trybach. Można w ten sposób oszacować dystans jaki dzieli dwie karty GeForce.

Pomimo zbliżonych wyników 3Dmarka nie ulega wątpliwości, że GF6800GT jest mocniejszą kartą. Natomiast większe różnice występują jedynie w niektórych grach. Szczególnie HalfLife2 mocno opierała się karcie 6800GS.

Przyjrzyjmy się możliwościom podkręcania zegarów testowanych kart. W związku z tym, że samo podniesienie częstotliwości niewiele mówi o wpływie tego procederu na wydajność, to potrzebne są dodatkowe testy. Dopiero wzrost średniego framerate jest podstawą do określenia nadwyżki mocy, jaką pozostawił nam producent. Bazą do porównań były Splinter Cell - Chaos Theory oraz Tomb Raider AOD w 1280x1024.

Tak jak przypuszczałem RX800XL słabiej podkręcił się niż testowany GF6800GS. W związku z niewielką różnicą w "uczcie numerologa" zabieg ten powoduje, że to właśnie nowa karta nVidia wychodzi na prowadzenie w konkursie wyników testów. Nie jest to oczywiście różnica dramatyczna, ale dla miłośników wyciskana sprzętu może to stanowić dodatkowy plus. Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę na to, co na tle konkurentów pokazuje HIS RX800GTO. Po zwiększeniu częstotliwości karta bez problemu pokonuje droższego i teoretycznie silniejszego RX800XL zbliżając się wynikami do GeForce'a. Wprawdzie model HIS'a jest tylko około 100 zł tańszy, ale nie dosyć, że można oszczędzić portfel, to jeszcze zyskają na tym uszy, ze względu na ciche chłodzenie. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę tańszy model GTO, dysponujący mniejszymi możliwościami nadtaktowania zegarów, to i tak wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli wydajność zbliżoną do XL'ki przy jeszcze większej różnicy w cenie. Muszę przyznać, że trochę nie doceniłem tej karty w poprzedniej recenzji i muszę tę kwestię nieco "wyprostować".

Obiecałem wcześniej, że podam informację o wpływie dodatkowego zasilania na możliwości osiągania wyższych częstotliwości taktowania rdzenia i pamięci. Proszę bardzo. Nie ma żadnego wpływu. Niezależnie czy wtyczka z zasilacza jest podpięta do karty czy też nie, maksymalne zegary pozostają takie same. Ot wszystko.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: GeForce 6800GS kontra X800XL i X800GTO
 
 » Prezentacja
 » Rozgrywka
 » Dogrywka
 » Werdykt
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »