Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Testy: NVidia GeForce 7800 GT
    

 

Testy: NVidia GeForce 7800 GT


 Autor: Kris | Data: 24/10/05

Testy: NVidia GeForce 7800 GTGeForce 7800GT jest drugim na rynku przedstawicielem produktów nVidia, opartych na najnowszym rdzeniu G70. Testowany juz wcześniej GTX, nie pozostawił wątpliwości w kwestii swojej realnej i znaczącej przewagi, zarówno nad swoim poprzednikiem, jak i w porównaniu z najmocniejszymi kartami konkurencji, jakie aktualnie dostępne są w sklepach. W związku z tym, że choć GF7800GT również należy do grupy kart o najwyższej wydajności, to dzięki niższej cenie, wzbudza jeszcze większe zainteresowanie. Dzięki uprzejmości firm nVidia, Asus oraz Gainward, które udostępniły karty do testów chciałbym zapoznać czytelników z wynikami swoich badan oraz podzielić się kilkoma własnymi przemyśleniami na temat tych kart. Zapraszam...

Wprowadzenie

Nową generacje kart nVidia otworzył GeForce 7800GTX, będący aktualnie najmocniejszym przedstawicielem rodziny serii "7". W związku z tym, ze "premierowa" wydajność nowego układu w znacznym stopniu wpływa na sukces handlowy całej serii, producenci starają się "wycisnąć" z flagowej karty, w bezkompromisowy sposób, ile się tylko da. Najczęściej powyżej realnych możliwości układu (selekcja rdzeni) i przy wsparciu niemal prototypowych modułów pamięci. Za taki sprzęt do "bicia rekordów" trzeba oczywiście słono zapłacić. Wraz z premiera "króla" do sklepów trafia również nieco słabszy model, który w założeniach ma co najmniej odpowiadać wydajności poprzedniej generacji, ale już w oparciu o nową architekturę. W przypadku serii "7" jest nim GeForce 7800GT. 10% niższe zegary, 20 potoków (umownie), 256MB pamięci GDDR3 na szynie 256-bitowej. Biorąc pod uwagę cenę, karta powinna być porównywana z GF6800Ultra oraz RX850XT. Niestety w związku z tym, ze nie udało mi się pożyczyć na czas odpowiedniego Radeona, to honoru ATI, z konieczności, będzie usiłował bronić nieco słabszy i tańszy RX800XL.

Oczywiście wobec faktu rychłego wejścia na rynek nowej generacji kart ATI takie porównanie odzwierciedla jedynie stan rynku przed pojawieniem się Radeonów X1800 i należy je traktować jako wstęp do ostatecznej rozgrywki pomiędzy konkurencyjnymi firmami. Dlatego tez, oprócz klasycznego porównania wydajności w grach, zrobiłem kilka dodatkowych testów, których, z uwagi na brak czasu, zabrakło w recenzji GTX'a.

Testy przeprowadziłem na komputerze opartym na płycie Asrock 939Dual-SATA2 oraz Athlon64@2.4GHz, 1GB DDR, WinXP Pro SP2. Sterowniki ATI v5.8 i nVidia v78.01. Ustawienia sterowników domyślne (+wyłączenie vsynch). Gry ustawiałem na najwyższą jakość obrazu. Oznaczenie AF oznacza FSAA x4 + Anizo x8 (ustawiane w grze lub z poziomu sterownika). W nawiasach podawałem (jeśli benchmark odczytywał ten parametr) minimalne wartości framerate. Karty taktowane były częstotliwościami referencyjnymi dla danego modelu, oprócz GF6800U (zachowanie spójności z wcześniejszymi recenzjami). Pomiar średniego framerate przy drugim przejściu dema testowego.

poprzednia strona (Wprowadzenie)    -   następna strona (nVidia GeForce 7800GT)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy: NVidia GeForce 7800 GT
 
 » Wprowadzenie
 » nVidia GeForce 7800GT
 » Gainward GeForce 7800GT
 » Asus Radeon X800XL
 » Gainward GeForce 6800 Ultra
 » Testy w grach
 » Dodatkowe testy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »