Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Testy: NVidia GeForce 7800 GT
    

 

Testy: NVidia GeForce 7800 GT


 Autor: Kris | Data: 24/10/05
     

Testy w grach

Dla mnie niewątpliwie jest to najnudniejsza cześć badań. Wielokrotne przeprowadzanie kolejnych kart przez te same testy. Niestety jest to jednak najważniejszy element każdej recenzji karty graficznej, bo właśnie zdolność do płynnego przetwarzania gier stanowi o klasie danego produktu i najczęściej jest głównym elementem strategii cenowej producentów.

FarCry v1.33. Pomiar przejścia znaczącej części układu Research benchmarkiem gry (framerate jest wyższy niż realny w grze).

Im wyższy tryb graficzny tym lepiej wypada GF7800GT. Przewaga wyraźna i zbliżona do tej, która dzieli kartę ATI do GF6800U.

Doom3. Pomiar instrukcją "timedemo demo1" z konsoli.

Tym razem przewaga GeForce nad Radeonem jest większa niż wynikałoby to z różnicy w cenach kart. Również i w tym wypadku nowa karta działa wydajniej niż najmocniejszy przedstawiciel poprzedniej generacji.

Automatyczny update Half-Life2 poprzez Steam po raz kolejny zrobił mi nieprzyjemnego psikusa i gra przestała odtwarzać wcześniej wykorzystywane demo. Wykorzystując mapę Cannals musiałem nagrać nowe, co powoduje niekompatybilność wyników z wcześniejszymi recenzjami.

Tym razem nieco słabsza karta ATI idzie łeb w łeb z GF6800U. Obydwu przeciwników po raz kolejny pogodził GF7800GT, osiągając całkiem sporą przewagę.

Wyniki Splinter Cell - Chaos Theory zbierałem przy pomocy zawartego w grze benchmarka. Aby można było porównywać różne karty wykorzystywałem ustawienie SM1.1.

Wraz z wzrostem trybu Radeon odrabia straty do GF6800U. Nie ma to jednak znaczenia dla GF7800GT, który działa wydajniej w każdym trybie.

Tomb Raider AOD w wyposażonej w benchmark wersji .49.

Również i w tej grze stosunkowo dobrze radzi sobie Radeon, którego dopiero w wyższych trybach dochodzi GF6800U. Tu też nie ma niespodzianki i GF7800GT spokojnie powiększa przewagę nad rywalami.

Testowa wersja X2 - The Threat.

Typowa kolejność na "podium": GF7800GT przed GF6800U i RX800XL. Niewielkie różnice pomiędzy kartami.

LockOn - Modern Air Combat jest przedstawicielem symulacji lotniczych. Pomiar za pomocą Fraps w prezentacji przelotu F15 na niskiej wysokości.

Kolejność podobna do poprzednich wyników, ale tym razem GF7800GT wyraźnie odskoczył od pozostałych kart.

Colin McRae '05 to typowa rajdowa ściganka. Pomiar za pomocą Fraps.

Tym razem GF7800GT notuje wyniki zbliżone do znacznie tańszego Radeona natomiast GF6800U ma wyraźnie nieco niższy framerate.

The Chronicles of Riddick jest grą OpenGL. Wprawdzie specjalnie nie nęka kart shaderami, ale za to w bardzo zaawansowany sposób kreśli cienie. Co ważniejsze wykorzystuje do tego technologię nVidia UltraShadow co powoduje, że Radeony wydają się stać od razu na straconej pozycji. Pomiar wykonany za pomocą dedykowanego programu, wykorzystujące niezmiernie obciążający fragment gry.

W obliczu koszmarnie niskiego framerate obie karty GeForce zdecydowanie przed Radeonem. Konkurencję wygrał GF7800GT. Szczególnie w trybach bez FSAA/Anizo.

Battlefield 2 jest kolejną z nowszych produkcji. Pomiar za pomocą Fraps oraz testowego dema.

W obliczu znaczącej ilości nowych efektów 3D zdecydowane zwycięstwo GF7800GT. Na drugim miejscu GF6800U z niewielką przewagą nad Radeonem X800XL.

F.E.A.R. jest kolejną grą nowej generacji. Pomiar za pomocą Fraps.

Różnice pomiędzy kartami zbliżone do tych które uzyskałem w BF2. GF6800U nieznacznie przed RX800XL, a na czele GF7800GT z już wyraźniejszą przewagą.

W związku z różnorodnością zarówno samych testów jak i różnic w wynikach zestawiłem je tak, aby można było sprowadzić zdolność kart do uzyskiwania danego framerate do postaci dających się porównywać liczb. Opracowanie nazywam umownie "ucztą numerologa" a polega na wyznaczeniu procentowej różnicy pomiędzy wynikami różnych kart licząc od zera do najmocniejszej w danym teście. Średnia z tych różnic daje ogólny wynik karty, który przeliczam w stosunku do zwycięzcy, któremu daję 100%.

Nie ulega wątpliwości, że najmocniejszą kartą porównania był właśnie GeForce 7800GT. Ponad 15-procentowa wygrana nad GF6800U jest, w przypadku średniej z wielu testów, "namacalna" również w realnej grze. Tańszy Radeon X800XL uległ konkurentom, ale strata niecałych 10-procent do GF6800U to wynik budzący respekt i na pewno nie dyskredytuje produktu ATI, tym bardziej, że różnica w cenie tych produktów jest znacznie większa.

W stosunku do ceny (*brałem najniższą z pięciu większych sklepów internetowych, w chwili pisania recenzji) Radeon X800XL okazał się również bardziej "opłacalny" od GF7800GT. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku silniejszych kart, potencjalny klient najczęściej zdaje sobie z tego sprawę i nie jest to w stanie go zniechęcić do zakupu. Po prostu liczy się bezwzględna wydajność, której koszt ma znacznie mniejsze znaczenie. Z tej tabeli, oprócz zasadności wyboru GF7800GT nad kartami wycenionymi podobnie można wyciągnąć wniosek, że w przypadku osób z nieco skromniejszymi możliwościami finansowymi RX800XL może być interesującą pozycją.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy: NVidia GeForce 7800 GT
 
 » Wprowadzenie
 » nVidia GeForce 7800GT
 » Gainward GeForce 7800GT
 » Asus Radeon X800XL
 » Gainward GeForce 6800 Ultra
 » Testy w grach
 » Dodatkowe testy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »