Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | GeForce 7800 GTX: recenzja i test
    

 

GeForce 7800 GTX: recenzja i test


 Autor: Kris | Data: 06/07/05

Transparent FSAA

Aby można było skutecznie reklamować nowy układ, musi się on wykazać się konkretnym, nowym efektem 3D. W przypadku G70 jest to funkcja Transparent FSAA. Wygładzanie "schodków" za pomocą klasycznego multisamplingu nie dotyka wnętrza tekstury, natomiast metoda supersamplingu (rendering całego obrazu w wyższym trybie) koszmarnie obciąża układ. Jeśli ramka zawiera przezroczystą teksturę z widokiem cienkich, ukośnych linii (trawa, siatka ogrodzenia itd.), to efektem jest pogorszenie ich jakości. Nowa metoda ma temu zapobiec, z minimalnym kosztem framerate.

Transparent FSAA włącza się z poziomu zaawansowanych ustawień jakości w najnowszych sterownikach. Mamy do wyboru "przezroczyste wygładzanie krawędzi" metodą "próbkowania wielokrotnego" (multisampling) lub "próbkowania super" (supersampling). Nazwy zaimportowałem bezpośrednio z określeń rodzimej wersji językowej sterownika nVidia.

Oczywiście spróbowałem obu ustawień i w przypadku drugiej metody (supersampling) efekt jest widoczny.


(kliknij, aby powiększyć)

W większości typowych testów specjalnej różnicy w wynikach nie zaobserwowałem. Najlepiej widoczna jest w postaci chwilowej wartości framerate w miejscu występowania takich tekstur. W pokazanym na zrzutach przykładzie włączenie Transparent FSAA metodą supersamplingu konsumuje mniej niż 20% klatek na sekundę, więc moim zdaniem jest to koszt całkowicie akceptowalny.

Choć nVidia specjalnie się tym nie chwali, to nowy układ wspiera również funkcję 3Dc. Jest to metoda bezstratnej kompresji tekstur użytych do obrazowania wypukłości metodą "normal map". Algorytm wprowadzony został przez ATI i promowany jest jako otwarty standard, z czego skorzystał nowy GeForce. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w recenzji kart Radeon serii X800. Należy jednak pamiętać, że w przypadku GF7800GTX wsparcie ma charakter typowo programowy (rekompresja do zgodnego formatu przy użyciu procesora), co niewątpliwie ma wpływ na wydajność obsługi tego efektu.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: GeForce 7800 GTX: recenzja i test
 
 » Teoria
 » Transparent FSAA
 » Karta referencyjna
 » Środowisko testowe
 » Testy
 » Dodatkowe testy
 » Uczta numerologa
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »