Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | GeForce 7800 GTX: recenzja i test
    

 

GeForce 7800 GTX: recenzja i test


 Autor: Kris | Data: 06/07/05

Karta referencyjna

  
(kliknij, aby powiększyć)

GeForce 7800 GTX, którego miałem przyjemność testować występował w postaci karty referencyjnej nVidia, bez żadnych dodatków. Zielony laminat o ponadprzeciętnej długości obsadzono po obu stronach ośmioma modułami Samsung GDDR3 1.6ns, o łącznej pojemności 256MB. Rdzeń graficzny przykrywa duży aluminiowy radiator z wewnętrznym ciepłowodom, do którego przymocowano szereg cienkich blaszek, pomiędzy którymi przepływa strumień powietrza zasysanego przez turbinowy wentylator. Całość nieco przypomina chłodzenie znane z poprzednich modeli GeForce, jednak w odróżnieniu od GF6800Ultra jest zdecydowanie węższe i nie zajmuje dodatkowego złącza na płycie. Na pojedynczym śledziu umieszczono twa gniazda DVI oraz wyjście telewizyjne. W górnej części laminatu znaleźć można gniazdo SLI. Całość waży 415g.

     
(kliknij, aby powiększyć)

  
GTX vs 6800 Ultra od Gainwarda (kliknij, aby powiększyć)

Konstrukcję chłodzenia oceniam wysoko. W odróżnieniu od GF6800Ultra w którym wentylator pracował w zakresie pomiędzy (umownie) "głośny" a "huragan", GF7800GTX ogranicza obroty do poziomu, który mógłbym określić jako "średni". Przy tej klasie wydatku energetycznego, można to uznać za wynik bardzo dobry. Oprócz maniakalnych miłośników ciszy, poziom dźwięku jest całkowicie akceptowalny. Co ciekawsze, podczas testów ani razu nie doszło do sytuacji, w której karta zmuszona byłaby do podniesienia obrotów wirnika. W stosunku do poprzednika mamy więc pierwszy sukces funkcjonalny.

Jakość obrazu bez zarzutu w całym zakresie jaki testowałem (użyłem własnej przejściówki DVI-VGA), czyli do 1600x1200@85Hz włącznie. W czasie intensywnej pracy karta rozgrzewała się do temperatury 60 stopni, oprócz elementów stabilizatora, które osiągały ok. 80 stopni. Pecet testowy (specyfikacja w następnym rozdziale) w "stresie" pobierał z sieci 255W, czyli tyle samo co przy GF6800Ultra i o 5W więcej niż RX850XTPE.

Taktowaną domyślnie 430/600MHz (rdzeń 3D/pamięć) kartę udało się przetaktować do wartości 480/670MHz. Średnia z przykładowych testów w wysokim trybie pomoże określić możliwy do uzyskania wzrost średniego framerate.

Oczywiście dziesięcioprocentowy przyrost nie rzuca na kolana i nie będzie go można łatwo wyczuć w czasie gry. Na koniec dodam, że w czasie pracy na pulpicie systemu (2D) taktowanie rdzenia zmniejsza się do 275MHz.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: GeForce 7800 GTX: recenzja i test
 
 » Teoria
 » Transparent FSAA
 » Karta referencyjna
 » Środowisko testowe
 » Testy
 » Dodatkowe testy
 » Uczta numerologa
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »