Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | GeForce 7800 GTX: recenzja i test
    

 

GeForce 7800 GTX: recenzja i test


 Autor: Kris | Data: 06/07/05

Uczta numerologa

Oczywiście przy takiej ilości wyników trzeba spróbować je jakoś ogarnąć. Podobnie jak w poprzednich recenzjach, wyniki z najwyższego trybu (kwestia odpowiedniego dociążenia układu graficznego tych "potworów") przeliczam na skalę procentową (licząc od zera do 100% dla zwycięzcy), aby wyciągnąć średnie różnice pomiędzy kartami.

Szczerze mówiąc do końca nie wiedziałem czy GF7800GTX "przeskoczy" tandem 2xGF6800GT w łącznej klasyfikacji. A jednak udało mu się tego dokonać. Inna sprawa, że w Riddick SLI dostał ode mnie przywilej modyfikacji sterowników czego normalnie nie robię.

Być może niektórzy są zawiedzeni wielkością różnic pomiędzy GF6800Ultra a GF7800GTX. Przypominam, że są to wyniki uśrednione. 20% jest bardzo konkretną przewagą. Co ważniejsze dużo wskazuje na to, że w przyszłości, wraz z pojawianiem się nowych gier będzie ona rosła. Należy również pamiętać jak mocne są te karty. W wielu przypadkach nawet tak ekstremalne tryby oraz potężne wsparcie procesora nie zmuszają układów do maksymalnego wysiłku.

Skoro jest to uczta numerologa to nałogowiec pewnie czuje się niedopieszczony brakiem swojego ulubionego 3DMark'a. Specjalnie dla niego dodatkowe porównanie mojej klasyfikacji kart z wynikami tego benchmarka.

W zasadzie specjalnie dużych różnic się nie dopatrzymy. Jako, że test jest dobrze dostosowany do SLI to oczywiście będzie to preferowane rozwiązanie. Największa różnica (9%) występuje przy Radeonie. Prawdopodobnie wynika to z faktu braku FSAA/Anizo w domyślnym teście 3DMarka, co nieco osłabia pozycję karty ATI.

Na koniec próba określenia "opłacalności" zakupu danej karty biorąc pod uwagę jej cenę rynkową i zdolność do osiągania konkretnego framerate. Do tego wykresu należy podchodzić ze sporą dozą tolerancji ponieważ ceny nie są stabilne i można się liczyć z możliwością znaczących obniżek starszych kart. GF7800GTX jest na rynku nowością i wobec braku podaży również i jego ceny mogą mieć znaczne wahania. Każdy może przeliczyć te wartości dla takich cen, jakie są mu dostępne. Ja starałem się wybrać najniższe, spośród oferty kilku sklepów internetowych.

W związku z tym, że GF7800GTX "wystartował" (przynajmniej w cennikach) na poziomie niewiele wyższym od ceny kart poprzedniej generacji, to oczywiście znalazł się na czele stawki "opłacalności". Nikogo nie powinna chyba dziwić słaba pozycja SLI pomimo, że brałem jedynie cenę dwóch "gołych" kart, a mógłbym również uwzględnić koszt mocniejszego zasilacza i płyty wyposażonej w dwa gniazda PCI-Express x16. Tą tabelę można również interpretować w innym kierunku. Jeśli nie nastąpią obniżki cen np. Radeonów X850XTPE, to nowe karty nawet kosztując 2500 zł miałyby pokrycie ceny we wzroście średniego framerate lub z drugiej strony, jeśli cena GF7800GTX utrzymałaby się na tym poziomie, to ten sam Radeon powinien kosztować poniżej 2000 zł (proszę pamiętać, że chodzi o wersję Platinium). Takie są uroki premier sprzętowych.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: GeForce 7800 GTX: recenzja i test
 
 » Teoria
 » Transparent FSAA
 » Karta referencyjna
 » Środowisko testowe
 » Testy
 » Dodatkowe testy
 » Uczta numerologa
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »