Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Radeon 9800 Pro vs GeForceFX 5900
    

 

Radeon 9800 Pro vs GeForceFX 5900


 Autor: Kris | Data: 10/07/03

Podkręcanie

Problematycznym, choć dla wielu użytkowników ważnym aspektem związanym z wydajnością jest zdolność kart do zwiększenia częstotliwości rdzenia i pamięci powyżej wartości domyślnych. Sprawdźmy, z jakim taktowaniem poradzą sobie porównywane karty i jakie im to przyniesie korzyści. Oczywiście należy najpierw zapewnić komputerowi odpowiednią wentylację wnętrza i w celu wyznaczenia granicznych częstotliwości należy wykonywać dosyć czasochłonne testy stabilności działania kart. Najmniejsze zniekształcenia obrazu pojawiające się po przynajmniej godzinnej pracy elementów w "stresie" powinny powodować konieczność obniżenia zegarów. W związku ze stosunkowo krótkim czasem trwania testów ograniczyłem się do przyspieszonych procedur, co powoduje, że ustalone przeze mnie wartości należy traktować jedynie orientacyjne. W dłuższej eksploatacji mogłoby się okazać, że konieczne jest dalsze obniżenie taktowania (o ok. 10MHz w odniesieniu zarówno do rdzenia jak i pamięci).

Domyślne taktowanie Radeona 9800Pro wynosi 380/340MHz (rdzeń/pamięć). Przypominam, że osobiście zawsze w przypadku pamięci (również DDR) podaje rzeczywiste taktowanie a nie wartość transferu (2x wyższą) nawet, jeśli tweakery wyskalowane są inaczej. Parcie na podawanie 2x większego taktowania przy kartach nVidia ma charakter historyczny (pojawiło się przy GF DDR) a wprowadzone zostało przez żądnych sukcesu marketingowców. Do podkręcania zegarów używałem narzędzia RadClocker. Udało mi się osiągnąć stabilne taktowanie 425/370MHz. Daje to średnio zwyżkę ok. 10%.

GeForceFX 5900 taktowany jest 400/425MHz. Za pomocą wpisu do rejestrów uaktywniłem narzędzie do zmiany częstotliwości zawarte w sterowniku. Najwyższe zegary, które uznałem za stabilne wynosiły: 460/490MHz (transfer pamięci 980MHz). Jest to różnica wyraźnie większa niż przy karcie konkurencji, bo przekraczająca średnio 15%.

Zobaczmy jak to się przełożyło na wyniki testów fps.

Gdzieś mi się zawieruszył jeden wynik, ale nie ma to chyba większego znaczenia. Jak widać w tabeli, dzięki różnicom w nadtaktowaniu karta FX5900 jest w stanie (średnio licząc) wyrównać dystans, jaki dzielił ją do Radeona 9800 Pro w taktowaniu domyślnym. Oczywiście pomimo tego, że ten ostatni również działał na wyższych zegarach (inne porównanie nie miałoby sensu). Można to potraktować jako dodatkowy plus karty nVidia. Oczywiście w przypadkach Dx9 oraz tych testów, w których FX ma zdecydowanie słabsze osiągi nie ma mowy o wyrównaniu różnic. Tym nie mniej uśredniając jestem w stanie przyjąć, że nadtaktowanie powoduje zniwelowanie różnic pomiędzy konkurentami (oprócz kwestii Dx9).







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Radeon 9800 Pro vs GeForceFX 5900
 
 » Ewolucja
 » Bohater ATI
 » Bohater nVidia
 » Dylematy testującego
 » Klasyczne testy
 » Klasyczne testy (c.d.)
 » Shadery 2.0
 » FSAA i filtrowanie anizotropowe
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »