Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy NVidia GeForce GTX 295 - najszybszy z najszybszych?
    

 

Testy NVidia GeForce GTX 295 - najszybszy z najszybszych?


 Autor: KamilM | Data: 24/02/09

Testy NVidia GeForce GTX 295 - najszybszy z najszybszych?Wraz z początkiem stycznia br. NVIDIA przedstawiła GeForce GTX 295 - dwuukładowy akcelerator graficzny z przeznaczeniem: „Tylko do gier”. Jest to kolejna karta graficzna wykorzystująca możliwości płynące z łączenia GPU w pary. Układem GF GTX 295 powinni zainteresować się gierkowicze, którzy nie uznają obniżania jakości grafiki, a przy tym mają do wydania ponad 2000 zł. A jak bardzo jest szybka, przekonacie się z niniejszego porównania. Sprzęt dostarczyli: EVGA, ZOTAC. Platformę testową uzupełnił Sklep komputerowy Reactor.pl. Zapraszamy.

Wstęp

Choć stosowanie kilku rdzeni graficznych w karcie grafiki przynosi zauważalny wzrost wydajności, to jednak nabywców na te produkty w naszym kraju jest niewielu. Chyba główną przyczyną jest wysoka cena tego typu konstrukcji. Zarówno Radeon 4870 X2, jak i prezentowany dziś przez nas GeForce GTX 295, to karty graficzne kosztujące grubo ponad 1700 zł. Kogo stać na takie zabawki? Tylko niektórych. Ale jednak są tacy, którym cena zakupu schodzi na dalszy plan, a liczy się wydajność akceleratora graficznego. Dla takich firmy tworzą tak wydajne potworki. Ponadto dla firm liczą się jeszcze inne walory, jak posiadanie najszybszego akceleratora grafiki na rynku. Inna kwestia zniechęcająca użytkowników do tego typu rozwiązań to duży apetyt na prąd, pokaźne gabaryty utrudniające swobodne umieszczenie karty w obudowie oraz zwiększona temperatura wydzielana przez zdwojone układy. Hybryda?

NVIDIA na początku stycznia zaprezentowała swój najnowszy produkt wykorzystujący dwa GPU – GeForce GTX 295. W przeciwieństwie do AMD, które jest wierne stosowaniu dwóch rdzeni na jednej płytce drukowanej (np. HD 3870 X2, HD 4850 X2, HD 4870 X2), NVIDIA montuje każdy chip na oddzielnej pcb. Które rozwiązanie jest lepsze? Trudno powiedzieć, zaś zwolenników jednej, jak i drugiej konstrukcji jest chyba tyle samo.

GeForce GTX 295 został zbudowany w oparciu o dwa rdzenie GT200b wyprodukowane w technologii 55 nm. Każdy posiada 240 zunifikowanych jednostek cieniowania i po 896 MB pamięci RAM (448 bitów) dla każdego GPU. Sumarycznie więc daje to nam 480 jednostek SP i prawie 1.8 GB pamięci operacyjnej. Karta stanowi połączenie układów GTX 285 (240 SP) oraz GTX 260 (28 ROP i szyna 448 bitów). Jak to wyjdzie w praktyce, sprawdzimy w poszczególnych testach. W każdym bądź razie, GTX 295 jest na tyle potężnym narzędziem, iż żadna gra nie powinna stanowić problemu, nawet w najwyższych detalach graficznych.


poprzednia strona (Wstęp)    -   następna strona (EVGA GeForce GTX 295)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy NVidia GeForce GTX 295 - najszybszy z najszybszych?
 
 » Wstęp
 » EVGA GeForce GTX 295
 » Zotac GeForce GTX 295
 » Testy
 » Podkręcanie
 » Pobór mocy, temperatury
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »