Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test myszki komputerowej Genius Traveler 515 Laser
    

 

Test myszki komputerowej Genius Traveler 515 Laser


 Autor: NimnuL | Data: 14/08/07

Test myszki komputerowej Genius Traveler 515 LaserProducenci starają się za wszelką cenę przyciągnąć nowych klientów. W związku z tym wymyślają coraz to nowe rozwiązania, które czasami zdają się być przykładem przerostu formy nad treścią. W niniejszej recenzji przyjrzymy się najnowszemu gryzoniowi komputerowemu marki Genius. Traveler 515 Laser to mysz z laserowym sensorem o rozdzielczości 1600dpi. Spośród konkurencji wyróżnia ją jednak zastąpienie tradycyjnej rolki układem optycznym. Czy jest to jedynie przynęta na klienta, czy może użyteczne rozwiązanie poprawiające komfort pracy? Sprawdźmy.

Dane techniczne

Genius Traveler 515 to stosunkowo prosta myszka optyczna oparta na czujniku laserowym o rozdzielczości 1600dpi. Ciekawostką jest zrezygnowanie z klasycznej rolki mechanicznej i zastąpienie jej sensorem optycznym o rozdzielczości 50dpi. Gryzoń jest stosunkowo lekki i mały, a trzy przyciski główne + 2 dodatkowe powinny zapewnić duża wygodę poruszania się w systemie operacyjnym i programach.



Design


(kliknij, aby powiększyć)

Genius tradycyjnie zapakował swój produkt do kolorowego i estetycznego pudełka. W jego wnętrzu prócz samej myszki znajdziemy krótką instrukcję obsługi oraz płytę z oprogramowaniem.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Traveler 515 nie szokuje swoim wyglądem. Prawdę powiedziawszy pod tym względem jest bardzo konserwatywna. Na grzbiecie myszki znajdują się dwa podstawowe przyciski zintegrowane z obudową. Trzeci guzik umieszczono po środku tuż pod optyczną rolką (dla ułatwienia tak to nazwijmy). Dokładnie rzecz ujmując to jest to nic innego jak sensor optyczny, bardzo podobny do tych montowanych pod niektórymi myszkami. Dwa dodatkowe przyciski domyślnie służą do przełączania okien oraz uaktywniają wyszukiwarkę www.

Cała myszka została zrobiona z plastiku, jedynie jej boczne ścianki wyściełano miękką gumą.


(kliknij, aby powiększyć)

Pod spodem znajdują się dwa duże ślizgacze oraz laserowy układ optyczny.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Myszka ożywa natychmiast po podłączeniu do komputera. Środkowy przycisk rozświetla się jasnym, niebieskim kolorem. W mojej opinii światło jest zbyt jasne. Dioda została umieszczona z przodu przez co zwyczajnie razi i rozprasza, szczególnie gdy w otoczeniu jest ciemno. Lepiej byłoby gdyby LED został umieszczony po przeciwległej stronie. Układ optyczny nadal mógłby poprawnie funkcjonować, a światło nie przeszkadzałoby tak bardzo.



Oprogramowanie

Traveler 515 do prawidłowego działania nie wymaga żadnego dodatkowego oprogramowania. Wystarczy ją jedynie podłączyć do komputera, a system operacyjny automatycznie rozpozna i załaduje odpowiednie sterowniki. Jednakże do poszerzenia możliwości gryzonia należy już zainstalować dedykowany program sterujący.


(kliknij, aby powiększyć)

Dołączony do kompletu soft oczywiście nie występuje w języku polskim. Szkoda, bo ilość tekstu do tłumaczenia jest przecież bardzo niewielka. Taki stan rzeczy świadczy zatem jedynie o braku zainteresowania producenta Polskim klientem.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Oprogramowanie okazuje się być bardzo rozbudowane jak na tak prostą myszkę. Jednocześnie sterownik jest łatwy w obsłudze. W pierwszej zakładce możemy dostosować działanie trzech dodatkowych przycisków. Funkcje guzików zostały zebrane w kilku grupach dzięki czemu jednemu przyciskowi można nadać kilka funkcji jednocześnie w zależności od tego w jakim programie aktualnie się znajdujemy.

Zaletą niniejszego oprogramowania jest fakt, że można nim obsłużyć również inne produkty firmy Genius, np. gamepad czy klawiaturę. Wystarczy jedynie kliknąć na odpowiednią ikonę by przełączyć się na sterowanie innego sprzętu.

Ciekawą funkcją jest Smart Search domyślnie przypisana do małego przycisku na obudowie myszki. Do wyboru jest przeglądarka Yahoo oraz Google (obie w różnych językach, ale nie polskim). Wystarczy zaznaczyć jakieś słowo np. w przeglądarce czy edytorze tekstów poczym nacisnąć odpowiedni przycisk myszki. Uruchomi się przeglądarka z wpisanym słowem jaki wcześniej zaznaczyliśmy.


(kliknij, aby powiększyć)

W innej zakładce można dostosować szybkość działania myszki oraz przycisków. Słowem, oprogramowanie gwarantuje wszystko co potrzeba.



W praktyce

Omawianą tutaj myszkę podczas testów podłączyłem do dwóch komputerów. Jeden z systemem operacyjnym Microsoft Windows XP Professional, drugi z Microsoft Vista Basic.

Genius Traveler 515 Laser jest myszką przyjemną w użytkowaniu. Choć mała obudowa o prostym kształcie z pewnością nie wszystkim przypadnie do gustu. Uniwersalny kształt pozwala na używanie gryzonia zarówno przez prawo- jak i leworęczne osoby. Przyzwyczajenie się do sensora optycznego będącego na miejscu klasycznej rolki trwało krótko i już po kilku minutach zacząłem doceniać zalety tego rozwiązania. Zapewnia ono znacznie większą wygodę przesuwania zawartości okien niż mechaniczny scroll. Co ciekawe, gdy po testach powróciłem do mojej zwykłej myszki, klasyczna rolka wydawała mi się wyjątkowo niewygodna. Jakość wykonania Traveler 515 jest dobra. Użyte do budowy materiały nie budzą żadnych zastrzeżeń, jednak sprawiają wrażenie delikatnych, co jest dodatkowo potęgowane przez bardzo niewielką wagę gryzonia. Myszki niemal nie czuć pod dłonią.

Sensor optyczny o rozdzielczości 1600dpi gwarantuje bardzo dużą precyzję sterowania bez efektu akceleracji wstecznej.

Niestety najnowszy produkt marki Genius nie jest pozbawiony wad. Przyciski działają zbyt delikatnie, praktycznie bez wyczuwalnego kliku. Wystarczył już sam ciężar palca by klawisz zadziałał. W skutek tego często klikałem wtedy gdy wcale tego nie chciałem. Producent mógł też zamontować jeszcze jeden przycisk z boku obudowy - pod kciukiem. Dostęp do dwóch dodatkowych przycisków umieszczonych na grzbiecie myszki nie jest zbyt wygodny.

Oprogramowanie dostarczone wraz z myszką nie sprawiało żadnych problemów podczas pracy w systemie operacyjnym czy programach biurowych. Inaczej sprawy wyglądają w przypadku gier. Co prawda myszka oraz jej przyciski są prawidłowo rozpoznawane jednak sterownik nadal dział w tle. W wyniku tego np. naciśnięcie środkowego przycisku spowodowało pojawienie się na ekranie napisu przypisanej funkcji i np. uaktywnienie przełączenia okien (czy innej opcji w zależności od ustawień). Rozwiązaniem jest zamknięcie oprogramowania myszki przed przystąpieniem do grania.

Zaznaczam jednak, że granie przy użyciu Traveler 515 nie jest łatwe. O ile tam gdzie scroll nie będzie często potrzebny problemów nie uświadczymy, to już np. w strzelankach znajdziemy się na straconej pozycji. Brak mechanicznego scrolla oznacza brak wyczuwalnego skoku, a przez to zmiana broni będzie nieprecyzyjna i chaotyczna. Może się okazać, że w trudnej sytuacji zamiast karabinu maszynowego w naszych dłoniach pojawi się łom.

Według producenta można przełączać czułość myszki pomiędzy 800 a 1600dpi. Owa zmiana ma następować przez jednoczesne naciśnięcie kombinacji przycisków: środkowy + lewy + prawy. Niestety pomimo wielu prób nie udało mi się zmusić myszkę do zmiany rozdzielczości. Skazany byłem więc na domyślną wartość 1600dpi. Nie działa też coś co nazwano mianem Turbo Scroll. Według instrukcji, aby ją uaktywnić, należy dotknąć rolkę optyczną. Próbowałem. Nic się nie działo.



Słowo na koniec

Genius Traveler 515 Laser to niewątpliwie ciekawa propozycja na rynku nowoczesnych myszek. Sensor optyczny zamiast mechanicznej rolki sprawdza się wyśmienicie w programach i systemie operacyjnym, ale nie w grach. Precyzja działania muszki jest bardzo dobra dzięki laserowemu czujnikowi o rozdzielczości 1600dpi. Gryzoń w dłoni leży dobrze jednak przyciski działają bez wyczuwalnego skoku. Cóż, Traveler 515 nie jest w pełni dopracowany, jednak w najbliższym czasie należy spodziewać się pojawienia innych myszek z sensorem optycznym zamiast scrolla.

Przewidywana cena niniejszej myszki to około 150zł.

PLUSY:

  + laserowy czujnik o rozdzielczości 1600dpi
  + bardzo niewielka waga
  + ciekawe rozwiązanie zamiast rolki
  + uniwersalny kształt
  + rozbudowane oprogramowanie ...

MINUSY:

  - ... ale bez Polskiego tłumaczenia
  - zbyt delikatnie działające przyciski
  - jasne światło "rolki"
  - niepełne dopracowanie produktu