RECENZJE | Znajdź mnie jeśli potrafisz - nawigacja GPS Pentagram
Znajdź mnie jeśli potrafisz - nawigacja GPS Pentagram
Autor: NimnuL | Data: 26/06/07
Specyfikacja
* Satelity GPS emitują dwa sygnały: kod C/A (Coarse Acquisition, częstotliwość L1 = 1575.42 MHz) dla użytkowników SPS oraz kod P dla PPS (Precise, L2 = 1227.6 MHz) dla zastosowań wojskowych. Przy normalnym odbiorze do złudzenia przypominają one szum - nazywa się je sygnałem pseudolosowym (PRN - Pseudo - Random Noise). Kod C/A jest sygnałem binarnym, nadawanym z prędkością transmisji 1.023 MHz. Jego podobieństwo do szumu bierze się z długiego okresu - powtarza się on co 1023 bity. Sekwencja ta jest inna dla każdego satelity i nazywa się kodem PRN. Dzięki temu odbiorniki są w stanie rozróżnić sygnały z poszczególnych źródeł.
** World Geodetic System - jest zbiorem parametrów (z roku 1984) określających wielkość i kształt Ziemi oraz właściwości jej potencjału grawitacyjnego. Układ ten definiuje elipsoidę przybliżającą kształt Ziemi, wykorzystywaną do tworzenia map. Wykorzystywany będzie do około 2010 roku. (źródło: pl.wikipedia.org)
*** Warunki dynamiczne określają dopuszczalne parametry, w których odbiornik może pracować bez zerwania śledzenia sygnału.
Pentagram PathFinder 6001 został skonstruowany w oparciu o najnowszy mikrokontroler GPS - SiRF Star III. Umożliwia on jednoczesne śledzenie lub szukanie aż 20 sygnałów z różnych satelitów. W rezultacie tego uzyskuje się bardzo dużą dokładność pomiaru. Co prawda aktualnie maksymalna liczba satelitów GPS możliwa do "zobaczenia" z jednego miejsca wynosi 12 oraz maksymalnie 4 satelity WAAS, daje to jednak pewną rezerwę na przyszłość.
Nowy produkt Pentagrama zapowiada się ciekawie. To nowoczesny oraz - według specyfikacji - dokładny odbiornik GPS. Jak będzie podczas pracy w terenie, sprawdzimy za chwilę.
Warto jednak zauważyć, że konkurencyjne modele odbiorników GPS opartych na interfejsie Bluetooth oraz SiRF Star III charakteryzują się niemal identycznymi parametrami na papierze. Nie ma w tym nic dziwnego. Pomimo różnego wyglądu wewnątrz kryje się to samo.