Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | GPU vs CPU czyli GeForce 8800GTX jakiego nie znacie
    

 

GPU vs CPU czyli GeForce 8800GTX jakiego nie znacie


 Autor: Lancer | Data: 01/03/07

Foxconn C51XEM2AA-8KRS2H

Foxconn to marka ciągle stosunkowo słabo rozpoznawalna na rynku. Nie oznacza to bynajmniej, że mamy do czynienia z nowicjuszem czy słabeuszem. Jeszcze do niedawna firma zajmowała się w całości produkcją typu outsourcing wytwarzając różnej formy komponenty jak płyty główne, karty rozszerzeń itd. dla takich gigantów jak choćby Intel, Dell, Sony czy Leadtek. Najbardziej znana pozostaje do dziś z produkcji gniazd różnego typu montowanych w produktach niemal każdej innej marki z branży. Plastikowe sloty pamięci, złącza rozszerzeń, gniazda procesora... Przyjrzyjcie się swojej płycie głównej (niezależnie od producenta). Z wielkim prawdopodobieństwem na portach dostrzeżecie logo Foxconn.

Jakiś czas temu firma wyszła jednak z cienia, oferując różnego typu produkty z własnym logo. Przyjrzyjmy się dwóm wyrobom biorącym udział w teście, a wywodzącym się wprost z fabryk Foxconna.

Tytułowa płyta główna o niezbyt dobrze marketingowo brzmiącej nazwie, mimo iż produkowana przez samego Foxconna to nic innego jak referencyjny produkt NVIDII dla podstawki AM2 zbudowany na układzie chipsetu nForce 590 SLI. W jego skład wchodzą dwa kontrolery: mostek północny C51XE i południowy MCP55P XE. Ogólnie rzecz ujmując chipset dysponuje technologiami podobnymi do tych, jakie spotkamy w opisywanym na naszych łamach nForce 680i. Różnicą jest mostek północny, który w tym wypadku jest prostym układem będącym w zasadzie kontrolerem PCIe 16x z dołączonymi dwoma interfejsami HyperTransport (jeden do komunikacji z mostkiem południowym, drugi utrzymuje łączność z CPU). Część południowa - MCP55P XE jest układem wspólnym dla chipów nF 680i i nF590 SLI Intel/AMD Edition.


Schemat blokowy nF 590 SLI (kliknij, aby powiększyć)

Oto jak w skrócie przedstawiają się możliwości chipu:
  • 46 linii PCI Express pracujących w kombinacji portów: 16x, 16x, 8x i 6 PCIe 1x
  • 5 slotów PCI
  • 10 portów USB 2.0
  • 6 gniazd SATA II (z RAID 0, 1 i 5) + 1 port PATA z technologią MediaShield Storage
  • podwójny kontroler ethernet 1Gb/s ze sprzętową akceleracją pakietów TCP/IP i technologiami DualNet i FirstPacket
  • obsługa warstwy dźwiękowej zgodnej z High Definition Audio
  • obsługa pamięci EPP i technologii Link Boost
Ogólnie rzecz ujmując, poza różnicą w interfejsie procesora (i tym, że kontroler pamięci znajduje się nie w procesorze, a nie w mostku północnym) funkcjonalnych różnic między nF 680i, a nF 590SLI nie ma.


Foxconn C51XEM2AA-8KRS2H w całek okazałości (kliknij, aby powiększyć)

Wróćmy jednak do samego produktu. Płyta zbudowana na bazie czarnego PCB ma wymiar pełnego ATX-30,5x24,5cm. Konfiguracja umieszczonych portów to 2 fizyczne sloty PCI Express 16x (działające z dwustronną prędkością 8GB/s), po jednym slocie PCIe 4x i 1x oraz 2 tradycyjne gniazda PCI.


Spojrzenie na podstawkę AM2 i okolice (kliknij, aby powiększyć)

W 4 gniazda DIMM można włożyć do 8GB modułów DDR2. Złącze procesora to oczywiście 940 pinowa podstawka AM2.


Prawy dolny róg płyty ze złączami SATA, PATA. Dobrze widoczne wyświetlacze POST. W dolnej części mikrostyki włącznika i resetu (kliknij, aby powiększyć)

Testowa płyta wyposażona jest w funkcje RAID 0,1, 0+1 i 5 realizowane przez znany już z intelowskiego układu nF 680i kontroler mostka południowego MCP55P XE z 6 portami standardu SATA II i obsługą technologii MediaShield. Gniazdka umieszczono w tradycyjnej pozycji - prostopadle do powierzchni laminatu. Kontroler posiada także obsługę jednego złącza tradycyjnego kontrolera PATA.


Tylny panel I/O (kliknij, aby powiększyć)

Porty USB 2.0 w liczbie 10 rozplanowano w następujący sposób: 6 w tylnej części płyty i 4 kolejne na dołączanym śledziu. Nie zabrakło też miejsca dla czterech złącz standardu FireWire - dwa wyprowadzenia podłącza się na śledziu, a na panelu tylnym umieszczono kolejne dwa: po jednym w standardzie IEEE1394b i IEEE1394a. Panel I/O nie posiada złącz COM czy LPT, za to pojedynczy COM można podłączyć "na śledziu". Funkcje dźwiękowe realizuje kodek audio Realteka ALC882 oparty o logice standardu Intel High Definition Audio. Separowane, analogowe złącza zgodne są ze standardem głośników 7.1. Całość uzupełnia optyczne złącze S/PDIF.


Zbliżenie na blok kontrolerów. Mamy tu chipy odpowiedzialne za FireWire, warstwę dźwiękową i komunikację sieciową (kliknij, aby powiększyć)

Za obsługę sieci odpowiada gigabitowa logika zaszyta w mostku południowym. Za samą komunikację kablową odpowiada chip PHY 88E1121 PHY firmy Marvell. Mostek południowy, podobnie jak ten opisany przy okazji układu nF 680i obsługuje technologię priorytetyzacji pakietów FirstPacket i umożliwia stworzenie 2Gb łącza sieciowego w technologii DualNET with Teaming.

Laminat zawiera niestety ledwie 2 gniazdka FAN do podłączenia wentylatorków, z czego jeden z nich to ten umieszczony na radiatorze procesora.


Coolery umieszczone na mostku północnym i południowym (kliknij, aby powiększyć)

Mostek północny i południowy chłodzone są osobnymi coolerami. Część północna zawiera jedynie interfejsy PCI Express i Hyper Transport, wobec czego jest dosyć prosta i nie wydziela dużych ilości ciepła. Dlatego też chłodzona jest stosunkowo niemrawym radiatorem. Mostek południowy uzbrojono w radiator z miedzianymi listkami i zintegrowanym wentylatorkiem. Wbrew początkowemu wrażeniu wiatraczek pracuje cicho i nie wybija się nadto ponad naturalne dźwięki nawet dobrze wygłuszonego komputera.


Zbliżenie na blok stabilizatorów napięcia (kliknij, aby powiększyć)

Prądu zasilającego procesor dostarcza czterofazowy układ. 16 tranzystorów wchodzących w jego skład, nie jest niestety chłodzone w jakikolwiek sposób.

Za komunikację z użytkownikiem w razie problemów odpowiada system dwóch wyświetlaczy POST pokazujących w kombinacji cyfrowo-literowej aktualny stan komputera. W dolnym rogu płyty projektanci wygospodarowali nieco przestrzeni na dwa mikrostyki pełniące funkcję włącznika i resetu.


Dolna część płyty kryje dwie przykre niespodzianki. Projektanci umieścili tu pomocnicze złącze zasilające dla kart SLI i port napędu FDD (kliknij, aby powiększyć)

Rozplanowanie elementów na powierzchni płyty nie jest niestety wzorcowe. O ile zatrzaski slotów pamięci nie przeszkadzają w instalacji karty graficznej, to miejsce w jakim umieszczono złącze FDD jest niefortunne. Jakkolwiek w porze powszechnie dostępnych przenośnych pamięci flash standard ten odchodzi na zasłużoną emeryturę, to jednak wszyscy korzystający z prastarych dyskietek, będą zmuszeni nieźle powyginać kabelek by nie przesłaniał on samego laminatu. W dolnej części płyty zalazło się jeszcze jedno wejście, które powinno być umieszczone znacznie wyżej. Mowa o molexie dostarczającym dodatkowego prądu dla kart graficznych pracujących SLI. Ciągnąć wtyczkę przez pół długości płyty by wpiąć ją w stosowne gniazdo, manewrować między kartami rozszerzeń... brrr.

Ostatnia rzecz wymagająca komentarza, to umieszczenie mostka południowego. Wciśnięto go w linii górnego slotu PCIe 16x. Niestety bardzo utrudnia to wymianę oryginalnego chłodzenia na coś wydajniejszego. Szczególną trudność sprawia to w obliczu pojawienia się na rynku takich potworów jak GF 8800, czy nadchodzącego X2900.
Co prawda nie jest wielką wadą, ale żałować można formy w jakiej producent umieścił złącza napędów SATA i PATA. Zamontowanie ich w pobliżu krawędzi laminatu i obrócenie o 90 stopni jak ma to miejsce w przypadku płyty nF 680i znacznie ułatwia podłączanie napędów i likwiduje plątaninę kabli nad samym laminatem.

Pora na opcje BIOSu. Opcji regulacyjnych jest sporo, a najużyteczniejsze z nich to:
  • zegar szyny HTT procesora: 100-500MHz
  • zegar między mostkowej szyny HTT SPP<->MCP: 200-500MHz
  • zegar portów PCIe 16x: 100-200MHz
  • mnożnik procesora
  • mnożnik szyn HTT procesora i mostków
  • mnożniki pamięci: 400/533/667/800MHz
  • timingi pamięci: CAS/tRCD/tRP/Tras/CMD/tRRD/tRC/tWR/tWTR/Tref
  • napięcia:
    • Vcore 0,375-1,85V
    • Vmem 1,8-2,5V
    • Vspp 1,2-1,4V
    • Vmcp 1,5-1,7V
    • Vhtt 1,2-1,4V
Nie zapomniano też o bogatym monitoringu napięć: procesora, pamięci, mostków północnego i południowego oraz szyn HTT. Mamy też wgląd w wartość napięć linii 3,3V, 5 i 12V.

Prędkość obrotowa wentylatorów pokazywana jest na trzech przykładach: umieszczonego na mostku południowym, wentylatora procesora i jednego dodatkowego. Niestety nie ma możliwości ręcznej zmiany ich obrotów. Pozostaje jedynie ogólnikowa opcja SmartFan.

Bardzo użyteczna jest opcja tworzenia i zapisania własnego profilu ustawień BIOS. Dzięki temu możliwe jest szybkie dostrojenie parametrów płyty w zależności od aktualnych potrzeb.

W przypadku błędnej konfiguracji BIOSu uratuje nas sprawnie działający system awaryjnego uruchomienia. Gdy płyta nie podnosi się, jeśli przesadzimy z ustawieniami wystarczy poczekać kilka chwil. Uruchomienie nastąpi na domyślnych wartościach, a my mamy możliwość skorygowania opcji bez potrzeby ich ustawiania wszystkiego od początku.


Wnętrze pudełka płyty Foxconn (kliknij, aby powiększyć)

Zawartość pudełka choć nie zachwyca to można uznać z solidną. Zawiera ono po jednym kablu PATA i FDD. Do tego 6 kabli SATA z przejściówkami zasilającymi. Śledzie: z portami USB, COM, FireWire. Nie zapomniano także o mostku umożliwiającym komunikację kart graficznych pracujących w trybie SLI.

Jeśli idzie o praktyczne odczucia użytkowe. Jedyny obecny na płycie wentylator pracuje wyjątkowo cicho. Mostek północny, mimo że chłodzony pasywnie pozostaje ledwo ciepły. Z bloku zasilającego procesor nie wychodzą żadne podejrzane dźwięki. Elementy zasilające mimo początkowych obaw nie rozgrzewa się mocno... oczywiście do chwili, gdy nie podniesie się pobór prądu przez CPU. Doskwierać niektórym może obecność na płycie tylko dwóch gniazd FAN. To ilość zdecydowanie za mała jak na tej klasy produkt. Nieco przeszkadzają też inne wymienione wcześniej wady konstrukcyjne. Jeśli posiadamy dużą obudowę, trudno będzie poprowadzić kabel FDD tak, by nie przesłaniać elementów po wierzchniej stronie laminatu. Najprościej wyjść z takiej sytuacji prowadząc kabel pod płytą - umieszczając go pomiędzy PCB, a obudową.

Życie utrudnia też umieszczenie mostka południowego wraz z coolerem. Jeśli płytę obsadzimy kartą graficzną pokroju X1950XTX czy też GF 8800GTX to wentylator na chipsecie będzie miał utrudniony dostęp do świeżego powietrza, mieląc ciepło emitowane przez prądożerną kartę VGA, a wymienić go na coś innego praktycznie nie można. Niestety problem z umieszczeniem chipsetu trapi dużą część płyt nForce pod procesory K8.

Płyta pracuje bez żadnych nieprzyjemnych niespodzianek. Sprawnie i stabilnie. Nie stwierdzono problemów z kompatybilnością kart PCI czy tez akcesorii zewnętrznych.

Zastosowany na płycie kodek audio, to nie ciesząca się zbytnim poważaniem wśród fanów audio konstrukcja Realteka. Jednak ogólnie wrażenie jest mylne. Jak na tak prosta konstrukcję, oferujący 24bitowe próbkowanie chip ALC882D całkiem nieźle gra. Co prawda basy pozostawiały nieco do życzenia, ale za to z układu nie wydobywały się niepożądane szumy. Efekty 3D odtwarzane są w miarę poprawnie, a i do pozycjonowania dźwięku nie mam poważniejszych zastrzeżeń.

Macierz RAID 0 nie sprawiała nieprzyjemnych niespodzianek. Nie zdarzyły się problemy z błędami zapisu/odczytu. Instalacja systemu bez problemowa, choć wydajność... o tym niżej.

Test podkręcania ograniczyłem do zbadania tego, jak wysoką częstotliwość szyny HTT uda się uzyskać. Doszedłem do wartości 378MHz co jest wynikiem co najmniej dobrym. Ponieważ nie dysponowałem punktem porównawczym, niemożliwe było sprawdzenie wpływu płyty na maksymalny stabilny zegar samego procesora.

BIOS wydaje się dopracowany. Nie spotkałem się z problemami konfiguracyjnymi czy też błędnie działającymi opcjami. Niestety dosyć mocno doskwiera brak możliwości ręcznej i precyzyjnej regulacji obrotów wentylatorów z poziomu BIOSu. To jedyna, poważniejsza wada.

Foxconna C51XEM2AA-8KRS2H możemy kupić już za 630zł. Jak na płytę nF 590SLI wydaje się to uczciwą sumą.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: GPU vs CPU czyli GeForce 8800GTX jakiego nie znacie
 
 » Wstęp
 » Foxconn C51XEM2AA-8KRS2H
 » ECS PN2 SLI2+
 » Foxconn FV-N88XMAD2-OD
 » Procedura testowa
 » Benchmarki
 » Suma wszystkich wrażeń
Wyświetl komentarze do artykułu »