Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test 4 płyt z grafiką (ATI, Intel i NVidia)
    

 

Test 4 płyt z grafiką (ATI, Intel i NVidia)


 Autor: DYD | Data: 01/06/07

Test 4 płyt z grafiką (ATI, Intel i NVidia)W artykule przyjrzyjmy się bliżej czterem zintegrowanym układom graficznym i zbadamy, który najlepiej radzi sobie w środowisku gier, a który będzie bardziej nadawał się do pracy w aplikacjach graficznych i multimedialnych. Mam tu na myśli układy graficzne wbudowane w chipsety trzech producentów: Intela (GMA 3000 i GMA950), AMD (ATI x1250) oraz NVidii (GeForce 6100). Cztery rodzaje chipsetów graficznych (dwa wykorzystujące procesor Intel i dwa z procesorem AMD) będą skonfrontowane przy wykorzystaniu płyt ECS 965PLT-A i 945GZT-M, Foxconn MCP61PM2MA oraz MSI K9AGM2-FIH. Zapraszam do artykułu.

MSI K9AGM2-FIH (X1250)

Płyta główna MSI K9AGM2-FIH, bazująca na chipsecie AMD 690G ze zintegrowanym układem graficznym ATI Radeon X1250 i mostkiem południowym SB600, przeznaczona jest dla procesorów AMD w wersji Socket AM2. Obsługuje dwurdzeniowe procesory AMD Athlon 64 X2, a także starsze Athlon 64, Athlon FX oraz Sempron. Nieduże wymiary płyty kwalifikują ją do standardu Micro-ATX. Model ten wyróżnia się głównie wyjściem HDMI z HDCP (osadzonym na panelu tylnym), posiada także standardowe wyjście D-Sub. Płyta wyposażona jest w jeden slot PCI-Express x16, jeden PCI-Ex1, dwa PCI, dwa gniazda dla pamięci DDR2 (wsparcie Dual DDR2 400/533/667/800 max. 4GB), cztery porty Serial-ATA II, jeden ATA 133, kartę sieciową GigabitEthernet i 8-kanałowy układ HD Audio (kodek Realtek ALC888). Tryby RAID 0, 1 oraz 0+1 mogą być stworzone poprzez układ AMD SB600. Płyta ns tylnym panelu posiada 4 porty USB2.0 oraz jeden port IEEE1394 poprzez chipset VIA VT6308.

Tyle samej specyfikacji, spójrzmy jak prezentuje się MSI K9AGM2-FIH.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Mimo niedużej wielkości płyty, istotne elementy są na niej poukładane w sposób przemyślany. Zastosowanie nawet dużego radiatora na procesorze jest możliwe, zaś karta graficzna nie blokuje dostępu do slotów pamięci oraz portów SATA. Chłodzenie chipsetów płyty jest w pełni pasywne, więc nie musimy martwić się o ewentualny szum wentylatorków. Obydwa mostki nie mają tendencji do zbytniego nagrzewania się, małe radiatory spokojnie wystarczą do ich schładzania. Na płycie możemy podpiąć dwa wiatraki (dla procesora i jeden dodatkowy).

Wyposażenie jest raczej skromne i ogranicza się do podstawowych akcesoriów. Na płycie oprócz sterowników, znajdziemy program PC Alert4 do monitoringu płyty głównej.


PC Alert4(kliknij, aby powiększyć)



Funkcje BIOSu są bardzo oszczędne. Overclockerzy nie znajdą tutaj praktycznie żadnej interesującej opcji, może tylko zmianę timingów pamięci. W BIOSie płyty MSI K9AGM2-FIH między innymi możemy zmienić ilość przydzielanej pamięci zintegrowanej (od Auto, poprzez 32, 64, 128, 256, 512, 1024). Jest też możliwość włączenia trybu SurroundView, który przy pomocy zewnętrznej karty graficznej oraz zintegrowanego układu X1250 umożliwia podłączenia do 4 monitorów jednocześnie.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Zintegrowany układ graficzny w opisywanej płycie to ATI Radeon Xpress 1250 o nazwie kodowej RS690, wykonany w procesie technologicznym 90nm i zgodny z Shader Model 2.0 oraz DirectX 9.0. Układ obsługuje format MPEG-4, H.264 i posiada sprzętową akcelerację odtwarzania formatu WMV9. Jak już wspominałem, wielkość pamięci możemy ustawić od 32MB, aż po kosmiczne 1024MB, które raczej się do niczego nie przyda. Taktowanie rdzenia wynosi 400 MHz. Oprócz standardowego złącza VGA, mamy też wbudowane złącze HDMI (zgodne z HDCP), które poprawi jakość obrazu na panelach LCD (konieczna będzie przejściówka HDMI->DVI jeśli nie posiadamy złącza HDMI w monitorze) oraz umożliwi podpięcie wyświetlacza ze złączem HDMI. Mamy więc obsługę wielu ekranów (2 na zintegrowanej grafice i 4 z dodatkową kartą graficzną).

W sterownikach otrzymujemy dostęp do znanego pakietu ATI Control Center, gdzie w poszczególnych zakładkach jest dość sporo możliwości ustawień graficznych, biorąc pod uwagę, że to mamy do czynienia z układem zintegrowanym. Jest menadżer ekranów, szeroki wachlarz ustawień 3D (m.in. antyaliasing, filtrowanie anizotropowe) oraz wsparcie Avivo, a więc korekcja i akceleracja materiału video. Pełną specyfikację można prześledzić na stronie producenta. Spójrzmy na zakładki sterowników ATI Radeon Xpress 1250.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Cena płyty wynosi około 260 zł.



Foxconn MCP61PM2MA (GeForce 6100)

Pora na model firmy Foxconn, który po odszyfrowaniu dość wydawało by się zagmatwanego oznaczenia MCP61PM2MA-8EKRS2H, oparty jest na mostku południowym nVIDIA MCP61 i posiada zintegrowany układ graficzny GeForce 6100 nForce 430. Chipset obsługuje procesory AMD Sempron, Athlon 64, Athlon64 X2 przeznaczone dla podstawki Socket AM2 - HyperTransport o przepustowości do 2000 MT/s. Płyta obsługuje pamięci DDR2 800/667/533 (dostępne są 4 sloty) w trybie Dual-Channel (max. do 4 GB). Dalsza specyfikacja to 1 slot PCI-E x16, 1 slot PCI-E x1, 2 sloty PCI, także 1 kanał IDE oraz 4 kanały Serial ATA II z obsługą trybów RAID 0, 1, 0+1, 5, JBOD. Dźwięk w standardzie 7.1 realizowany jest przez kodek Realtek ALC861 zgodny z HDA. Nie zabrakło karty sieciowej Gigabit LAN (Realtek), 2 portów FireWire IEEE 1394a oraz 8 portów USB 2.0.

Przyjrzyjmy się teraz samej płycie Foxconn MCP61PM2MA-8EKRS2H.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Cechy wspólne Foxconna z wcześniej opisywanym modelem MSI, to format MicroATX, ilość slotów PCI-E i PCI oraz w pełni pasywne chłodzenie. Rozmieszczenie elementów na płycie różni się jednak od tego, co zastaliśmy w modelu MSI. Mamy tutaj 4 gniazda dla pamięci, które akurat kolidują ze slotem od PCI-E x16. Po włożeniu zewnętrznej karty graficznej może być problem z wyjęciem pamięci RAM. Na płycie możemy podpiąć tylko dwa wiatraki (dla procesora i jeden dodatkowy). Trochę mało z uwagi na dość spore możliwości overclockingu (o tym za chwilę), wymagające dobrego chłodzenia.

W wyposażeniu znajdziemy komplet koniecznych kabli, instrukcję oraz dodatkowo pełną wersję PowerDVD6. Na płycie CD znajdziemy także aplikację monitorującą pracę płyty głównej, z bardziej rozbudowanymi funkcjami niż w modelu MSI. Aplikacja pozwala na overclocking z poziomu Windowsa.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Zawartość BIOSu zadowoli amatorów podkręcania. Tak jak w modelu MSI była totalna susza w tym względzie, tak tutaj mamy pełną kontrolę nad o/c. Lista opcji dostępna jest na zrzutach ekranu z BIOSu. Wielkość pamięci zintegrowanego układu graficznego możemy ustawić w zakresie 16, 32, 64, 128 i 256 MB. Płyta Foxconna posiada najbardziej zaawansowane funkcje o/c w BIOSie z wszystkich testowanych płyt, jednakże w tej klasie sprzętu, funkcje te raczej mogą okazać się mało przydatne.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Zintegrowany układ graficzny w modelu Foxconn to NVidia GeForce 6100 nForce 430 (nazwa kodowa C61G), wykonany w procesie technologicznym 90nm i zgodny Shader Model 3.0 oraz DirectX 9.0. Pamięć graficzna jaką możemy przypisać z pamięci RAM wynosi od 16MB do 256MB. Taktowanie rdzenia w wynosi 425 MHz. Dostępne jest tylko złącze analogowe D-Sub (VGA), nie ma więc cyfrowego DVI ani złącza HDMI. Nie ma też przez to zgodności z HDCP, a więc może być problem przy korzystaniu z filmów HD-DVD czy BluRay. Jest za to wsparcie dla Nvidia PureVideo. Układ nie posiada wsparcia dla materiału video wysokiej rozdzielczości HD (1080p). W graficznym panelu sterownia NVidii, w poszczególnych zakładkach znajdziemy wiele możliwości ustawień graficznych (ustawienia AA, Anizo, właściwości 3D, ustawienia ekranu i obrazu), podobnie jak w przypadku MSI i ATI. Spójrzmy na zakładki sterowników GeForce 6100.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Cena płyty wynosi około 220 zł.



ECS 965PLT-A (GMA3000)

Wcześniej opisywane były dwie konkurencyjne konstrukcje przeznaczone dla platformy AMD, teraz coś z ogródka Intela. ECS 965PLT-A przeznaczona jest dla procesorów Intela w wersji LGA 775 (a więc procesory Intel Core2 Quad/Core2 Duo/Pentium D/Pentium 4/Celeron D). Model ten jest o tyle ciekawy, że bazuje na chipsecie Intel 946GZ (nazwa kodowa Broadwater), a nie jak sugeruje nazwa 965P - ponadto wykorzystany chipset oficjalnie nie obsługuje procesorów z FSB 1066 MHz, a płyta jak najbardziej obsługuje. Informuje już o tym dopisek na pudełku (support Q6600/6400 processors oraz FSB1066). Płyta posiada zintegrowany procesor odpowiedzialny za grafikę - Intel GMA 3000. ECS 965PLT-A wykorzystuje pamięci DDR2 667/533 (dwukanałowo) i oferuje dwa sloty PCI-Express x16 (jeden z nich to w istocie PCI-E x4), jeden PCI-E x1, trzy PCI, cztery porty Serial-ATA II (bez możliwości postawienia RAIDa), jeden ATA, kartę sieciową GigabitEthernet i układ HD Audio (Realtek ALC883 6-kanałowy). Nie ma portu FireWire.

Zobaczmy jak przedstawia się model ECS 965PLT-A.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Płyta zbudowana jest w standardzie ATX, jednak jej wymiary są mniejsze niż typowej płyty ATX (wynoszą 305mm x 190mm). Płyta nie posiada żadnych aktywnych wentylatorów na radiatorach. Zarówno dwa sloty pamięci, jak i cztery porty ATA nie będą kolidowały po osadzeniu zewnętrznej karty graficznej. Na płycie możemy podpiąć trzy wiatraki (dla procesora i dwa dodatkowe).

W skromnym wyposażeniu znajdziemy kable, instrukcję oraz sterowniki. Na płycie CD są tylko sterowniki, nie dodano żadnych dodatkowych aplikacji. Co dziwne, autosetup na płycie CD nie wspierał tego modelu płyty - ten problem zapewne dotyczył naszego sample'a testowego i w wersji handlowej nie powinno to się zdarzyć.

W BIOSieoverclockerzy znajdą kilka ciekawych funkcji (zmiana wartości zegara CPU, zwiększenia napięcia dla CPU, pamięci RAM i mostka północnego) oraz zmianę timingów pamięci, mamy też dostęp do monitoringu pracy płyty W kwestii przydziału ilość pamięci zintegrowanej jest wybór 128MB, 256MB oraz DVMT_MAX (ustawia maksymalną wartość w zależności od wymagań systemu, maksymalnie 384 MB). Spójrzmy na zakładki BIOSu.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

W modelu ECS 965PLT-A zastosowano zintegrowany układ graficzny Intel GMA 3000, zgodny z Shader Model 2.0, programowym Vertex shader 3.0, programowe wsparcie T&L, OpenGL 1.4 oraz DirectX 9.0. Układ wykonany jest w technologii 90nm. Taktowanie rdzenia wynosi 667 MHz. Układ ten wywodzi się z rodziny chipsetów Q965, a w przypadku tego modelu ECS mamy do czynienia z chipsetem Intel 946GZ Express. Istnieje także trochę rozbudowana wersja tego układu w postaci GMA X3000 (m.in. posiada Shader Model 3.0, sprzętowy Vertex i T&L oraz OpenGL 1.5), który znajduje się w droższych płyta z chipsetem G965. Maksymalnie w GMA 3000 można zaalokować 384MB pamięci graficznej. Wparcie akceleracji wideo jest tylko poprzez IDCT MPEG-2. Na płycie dostępne jest tylko jedno złącze analogowe D-Sub (VGA). Zakładki graficzne w sterownikach Intela są dość ubogie, w porównaniu do ATI czy NVidii. Spójrzmy na zakładki sterowników Intel GMA 3000.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Cena płyty wynosi około 250 zł.



ECS 945GZT-M (GMA950)

ECS 945GZT-M to kolejna płyta zbudowana na chispecie Intela (tym razem i945GZ), pod gniazdo LGA775, ze zintegrowaną kartę grafiki opartą na rdzeniu Intel GMA 950. Płyta wspiera procesory Intel Core2 /Core2 Duo/Pentium D/Pentium 4/Celeron D z FSB 800/533 MHz. ECS 945GZT-M posiada jedno PCI Express (jednak tylko pracujące w trybie x4) do obsługi zewnętrznych kart graficznych, dwa sloty PCI, dwa gniazda pamięci DDR2 533/400 (max. 2GB RAM). Z kolei mostek południowy Intel ICH7 obsłuży cztery dyski twarde SATAII 3 Gb/s (bez możliwości postawienia RAIDa) oraz dwa urządzenia Ultra DMA100/66. Nie zapomniano także o karcie sieciowej Realtek RTL8100C 10/100, HD Audio (Realtek ALC883 6-kanałowy), 4 x USB (plus 4 na płycie). FireWire brak.

Spójrzmy jak prezentuje się model ECS 945GZT-M.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Płyta to typowy MicroATX (wymiary 305mm x 190mm). ECS 945GZT-M , podobnie jak pozostałe testowane modele, nie posiada żadnych aktywnych wentylatorów na radiatorach. Zarówno sloty pamięci, jak i porty ATA nie będą kolidowały przy osadzeniu zewnętrznej karty graficznej. Na płycie możemy podpiąć dwa wiatraki (dla procesora i jeden dodatkowy), dostępne są dwa gniazda FAN.

Wyposażeniu skromne: kable, instrukcja oraz sterowniki. Na płycie CD znajdziemy tylko sterowniki, nie dodano żadnych dodatkowych aplikacji.

W BIOSie mamy dostęp do monitoringu pracy płyty, zaś funkcje do podkręcania są bardzo oszczędne (zmiana wartości zegara CPU, zwiększenia napięcia dla pamięci RAM) oraz zmianę timingów pamięci. W kwestii przydziału ilość pamięci zintegrowanej mamy wybór 64MB, 128MB oraz DVMT_MAX (ustawia maksymalną wartość w zależności od wymagań systemu, maksymalnie 224 MB). Spójrzmy na zakładki BIOSu.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

W modelu ECS 945GZT-M zastosowano zintegrowany układ graficzny Intel GMA 950, zgodny z Shader Model 2.0, programowe wsparcie T&L, OpenGL 1.4 oraz DirectX 9.0. Maksymalnie można zaalokować 224MB pamięci graficznej. Technologicznie jest to bardzo zbliżony układ do GMA3000, różni się głównie taktowaniem (400MHz). Na płycie dostępne jest tylko jedno złącze analogowe D-Sub (VGA). Zakładki graficzne w sterownikach są identyczne jak w modelu Intel GMA 3000.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Cena płyty wynosi około 190 zł.



Platforma testowa

W teście wystąpiły dwa procesory:
  • CPU INTEL: Intel Core 2 Duo E4500 | 2200 MHz (10 x 220MHz)
  • CPU AMD: Athlon 64 X2 Dual Core 5200+ | 2600 MHz (13 x 200MHz)
Trzeba dodać, że procesor AMD jest trochę droży i ma większy zegar o 400MHz od konkurencyjnego Intela. Bezpośrednią konkurencją pod względem ceny dla procesora AMD jest model Intel Core 2 Duo E6550 (2.33GHz). W kwestii płyt głównych wzięły udział cztery opisywane modele wyposażone w zintegrowane układy graficzne:
  • MSI K9AGM2-FIH @ ATI Radeon X1250 (ilość przydzielonej pamięci 512MB)
  • Foxconn MCP61PM2MA-8EKRS2H @ GeForce 6100 (ilość przydzielonej pamięci 256MB)
  • ECS 965PLT-A @ Intel GMA 3000 (ilość przydzielonej pamięci 384MB)
  • ECS 945GZT-M @ Intel GMA 950 (ilość przydzielonej pamięci 224MB)
Pozostała specyfikacja testowa była wspólna dla platform AMD i Intela:
  • RAM: OCZ 2 x 1GB Dual Channel PC800 DDR2
  • HDD: Hitachi HDT725050VLA360 (500 GB, 7200 RPM, SATA-II)
  • GPU: GeForce 8800 GTS 320MB
  • SYS: Windows XP SP2 PL




Testy

3DMark 2003

Najstarszy z testowanych 3DMarków. Widać znaczną przewagę Intela. Duża różnica w ilości klatek. GeForce najsłabiej.
3DMark 05

Kolejna generacje 3DMark i mamy już zmianę lidera. Na czele wysunął się układ ATI. Układy Intela po środku stawki. NVidia znów bardzo słabo.
3DMark 06

Najnowszy 3DMark. Już poprzednik strasznie wymęczył zintegrowane układy. Tutaj wyniki wręcz zerowe. Mimo wszystko jako ciekawostka warto je przedstawić. NVidia nadal najsłabiej.
X3 Reunion [Parametry graficzne: LOW | HIGH]

W teście X3 wygrywa ATI. Przynajmniej zaczynają się dwucyfrowe wartości fps…
Doom3 [Parametry graficzne: info]

Znów ATI liderem. W końcu na drugim miejscu znalazła się NVidia. Intele zamykają stawkę.
Company of Heroes [Parametry graficzne: info1 | info2]

Dość świeża gra i dobre wyniki Intela. ATI depcze im po piętach. NVidia fatalnie.
Half-Life 2 [Parametry graficzne: info]

Tutaj ATI i NVIdia zdetronizowały konkurencję. Dobry i grywalny framerate (w 800x600) w dość aktualnej grze. Duży plus.
F.E.A.R. [Parametry graficzne: LOW | HIGH]

Z kolei tutaj pazury pokazały Intele. nVidia znowu bardzo słabo wypadła.
PCMark 05

Pora na zbiorczy test wydajności. Platformy Intela, mimo iż oparte na procesorze trochę tańszym i z mniejszym zegarem uzyskały lepszy wynik w tym syntetycznym teście.
Photoshop CS3 [Parametry graficzne: info]

Im mniejszy wynik tym lepszy (czas w sekundach). Test wykonany przy użyciu akcji Retouch Artists Speedtest na najnowszym Photoshopie. Najlepsza wydajność na chipsetach Intela. NVidia słabo, a na układzie ATI fatalnie. Optymalizacja Photoshopa poszła w kierunku Intela.
PowerEncoder

Im mniejszy wynik tym lepszy (czas w sekundach). Konwertowanie pliku wideo z MPEG2 do H264 przy pomocy PowerENCODER Cyberlinka. Najszybciej poradził sobie układ Intela z GMA950. Najsłabsze okazało się ATI.
Zgrywanie z USB => HDD

Im mniejszy wynik tym lepszy (czas w sekundach). Sprawdzenie odczytu danych z USB i zapisu na twardym dysku. 1GB różnych danych najszybciej został zapisany na NVidii. Najgorzej ATI, z kolei Intele po środku.
Zgrywanie z HDD => USB

Im mniejszy wynik tym lepszy (czas w sekundach). Teraz odwrotna kolejność, odczyt z twardego dysku i zapis na sticku USB. Wyniki bardzo zbliżone.
HD TACH 3.0.1.0

Im większy wynik tym lepszy (czas w MB/sek). Testy twardego dysku programem HD TACH 3.0.1.0. Najlepszy wynik na chipsecie Intela 946GZ. Pełne wyniki z wykresami dostępne są tutaj.
3DMark 06 z kartą GTS 8800

Ostatni test to włożenie zewnętrznej karty do testowanych płyt. Wyniki ogólnie porównywalne, oprócz płyty ECS z chipsetem i945GZ (GMA950), którego slot PCI-E pracował jedynie w trybie x4. Stąd wyraźnie słabsze wyniki na tej płycie.



Podsumowanie

Z testowanych zintegrowanych chipsetów graficznych najświeższy jest układ ATI. On też uzyskuje zbiorczo najlepsze wyniki w grach, dużo lepsze od układu GeForce 6100, który w 3D wypadł blado. W środowisku 3D układy Intela plasowały się po środku, raz lepiej sobie radził GM950, a raz GMA3000. Płyta MSI z układem AMD 690G posiadającym grafikę ATI X1250 wyróżnia się także dodatkowym złączem HDMI (posiada ono wsparcie HDCP do obsługi chronionego materiału wysokiej rozdzielczości), który oprócz poprawy jakości obrazu na monitorach LCD umożliwia pracę na dwóch monitorach, a po podłączeniu zewnętrznej karty, nawet na czterech wyświetlaczach.

Dodatkowo wsparcie Avivo umożliwia płynne oglądanie materiału wideo wysokiej rozdzielczości w 1080p. Jednak sporą część pracy nadal przekazuje procesorowi centralnemu. Przy filmach HD-DVD obciążenie dwurdzeniowego AMD X2 5200+ wynosiła około 60%, zaś pełnoekranowe filmy Blu-Ray obciążały w 100% procesor i mocno spadał framerate. Sprawdzane poprzez najnowsze PowerDVD Ultra 7.3. Chipset AMD 690 gwarantuje także użytkownikom wsparcie Aero w systemie Windows Vista, uzyskuje indeks wydajności na poziomie 3,1. Możliwości graficzne Aero w systemie Vista wspierają także pozostałe testowane układy GMA 950, GMA3000 i GeForce 6100. Gorzej za to układ AMD radzi sobie w aplikacjach graficznych (Photoshop), czy też w kwestii obróbki materiału video. Tutaj lepiej wypadły chipsety Intela, mimo zastosowania słabszego procesora.

Układ NVidii GeForce 6100 okazał się najsłabszy wśród testowanych chipsetów graficznych. Nawet w środowisku 3D słabiej radził sobie od intelowskich układów. Nie posiada wsparcia dla materiału video wysokiej rozdzielczości (1080p). Nie jest więc godny polecenia.

Zintegrowane chipsety Intela całkiem nieźle sobie radziły w niektórych grach. Jednak z uwagi na braki technologiczne, część nowych gier w ogóle się na nich nie uruchomi, jak dla przykładu Call of Duty 2 czy Oblivion. Za to dobrze układy te wypadły w innych zastosowaniach, np. Photoshop czy dekodowanie materiału wideo. Słabym punktem taniej płyty ECS zbudowanej na chipsecie 945GZ-M był okrojony tryb PCI-Express dla zewnętrznej karty graficznej, który zmniejsza jej wydajność.

Reasumując, jeśli szukamy oszczędnej platformy, która będzie czasem wykorzystywany do grania i odtwarzania wideo wysokiej rozdzielczości dobrym wyborem będzie tandem w postaci taniego, dwurdzeniowego procesora AMD z płytą główną na układzie 690G, wyposażoną w zintegrowany chipset graficzny ATI X1250. W bardzo niskich detalach i niskiej rozdzielczości można będzie pograć nawet w świeże gry, a filmy wideo zapisane w wysokich rozdzielczościach będą w większości płynnie odtwarzane. Oczywiście jeśli wymagamy czegoś więcej, nie obejdzie się bez dodatkowej karty graficznej.