Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test 4 płyt z grafiką (ATI, Intel i NVidia)
    

 

Test 4 płyt z grafiką (ATI, Intel i NVidia)


 Autor: DYD | Data: 01/06/07

Podsumowanie

Z testowanych zintegrowanych chipsetów graficznych najświeższy jest układ ATI. On też uzyskuje zbiorczo najlepsze wyniki w grach, dużo lepsze od układu GeForce 6100, który w 3D wypadł blado. W środowisku 3D układy Intela plasowały się po środku, raz lepiej sobie radził GM950, a raz GMA3000. Płyta MSI z układem AMD 690G posiadającym grafikę ATI X1250 wyróżnia się także dodatkowym złączem HDMI (posiada ono wsparcie HDCP do obsługi chronionego materiału wysokiej rozdzielczości), który oprócz poprawy jakości obrazu na monitorach LCD umożliwia pracę na dwóch monitorach, a po podłączeniu zewnętrznej karty, nawet na czterech wyświetlaczach.

Dodatkowo wsparcie Avivo umożliwia płynne oglądanie materiału wideo wysokiej rozdzielczości w 1080p. Jednak sporą część pracy nadal przekazuje procesorowi centralnemu. Przy filmach HD-DVD obciążenie dwurdzeniowego AMD X2 5200+ wynosiła około 60%, zaś pełnoekranowe filmy Blu-Ray obciążały w 100% procesor i mocno spadał framerate. Sprawdzane poprzez najnowsze PowerDVD Ultra 7.3. Chipset AMD 690 gwarantuje także użytkownikom wsparcie Aero w systemie Windows Vista, uzyskuje indeks wydajności na poziomie 3,1. Możliwości graficzne Aero w systemie Vista wspierają także pozostałe testowane układy GMA 950, GMA3000 i GeForce 6100. Gorzej za to układ AMD radzi sobie w aplikacjach graficznych (Photoshop), czy też w kwestii obróbki materiału video. Tutaj lepiej wypadły chipsety Intela, mimo zastosowania słabszego procesora.

Układ NVidii GeForce 6100 okazał się najsłabszy wśród testowanych chipsetów graficznych. Nawet w środowisku 3D słabiej radził sobie od intelowskich układów. Nie posiada wsparcia dla materiału video wysokiej rozdzielczości (1080p). Nie jest więc godny polecenia.

Zintegrowane chipsety Intela całkiem nieźle sobie radziły w niektórych grach. Jednak z uwagi na braki technologiczne, część nowych gier w ogóle się na nich nie uruchomi, jak dla przykładu Call of Duty 2 czy Oblivion. Za to dobrze układy te wypadły w innych zastosowaniach, np. Photoshop czy dekodowanie materiału wideo. Słabym punktem taniej płyty ECS zbudowanej na chipsecie 945GZ-M był okrojony tryb PCI-Express dla zewnętrznej karty graficznej, który zmniejsza jej wydajność.

Reasumując, jeśli szukamy oszczędnej platformy, która będzie czasem wykorzystywany do grania i odtwarzania wideo wysokiej rozdzielczości dobrym wyborem będzie tandem w postaci taniego, dwurdzeniowego procesora AMD z płytą główną na układzie 690G, wyposażoną w zintegrowany chipset graficzny ATI X1250. W bardzo niskich detalach i niskiej rozdzielczości można będzie pograć nawet w świeże gry, a filmy wideo zapisane w wysokich rozdzielczościach będą w większości płynnie odtwarzane. Oczywiście jeśli wymagamy czegoś więcej, nie obejdzie się bez dodatkowej karty graficznej.

poprzednia strona (Testy)    -   następna strona (Podsumowanie)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test 4 płyt z grafiką (ATI, Intel i NVidia)
 
 » MSI K9AGM2-FIH (X1250)
 » Foxconn MCP61PM2MA (GeForce 6100)
 » ECS 965PLT-A (GMA3000)
 » ECS 945GZT-M (GMA950)
 » Platforma testowa
 » Testy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »