Testy: Radeon HD 4830 vs GeForce 9800 GT Autor: KamilM | Data: 28/10/08
|
|
Radeon HD 4830 512 MB
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Do testów został nam użyczony „goły” sample testowy – bez dodatków. Można jednak domyślać się, że w zestawach wraz z układem graficznym trafią sterowniki, instrukcja obsługi, przejściówka DVI->D-Sub, DVI->HDMI, kabelek zasilający 6-pin, czy przewód HDTV. Nie obce również będą pełne wersje gier w droższych wersjach BOX. Na śledziu karty znajdziemy dwa wyjścia DVI, jedno TVOut. Prezentowany akcelerator zajmuje w komputerze jeden slot. Pojawiły się już jednak informacje o zmodyfikowanych Radeonach 4830, wyposażonych w autorskie systemy chłodzenia. Te raczej będą już wymagały dwóch miejsc na płycie głównej.
Karta graficzna, jak to w przypadku Radeonów bywa, została pokryta czerwonym laminatem. Długość płytki drukowanej wraz ze śledziem mierzy około 24 cm. Nasz referencyjny HD 4830 posiadał standardowe chłodzenie z wyglądu przypominające te, które są montowane na HD 4850 czy chociażby HD 3850. Sam cooler składa się z dużego, aluminiowego radiatora pomalowanego na złoty kolor, ciepłowodów ukrytych pod plastikową osłoną oraz niewielkiego wentylatora. Ten w trybie 2D pracuje bardzo cicho, trudno usłyszeć jego pracę nawet w lepiej wyciszonych pecetach. Również w grach jego praca nadal pozostawała bardzo kulturalna. Niestety nie można już się tak pozytywnie wypowiedzieć na temat osiąganych temperatur przez procesor graficzny. Bez obciążenia karty, GPU miało temperaturę 72 stopni, natomiast w grach – blisko 90 stopni. Ponadto chłodzeniu poddana była również sekcja zasilania. Zalecamy więc o zadbanie jak najlepszej cyrkulacji powietrza wewnątrz obudowy komputera.
Karta pracowała zgodnie z zaleceniami AMD, czyli 575/900 MHz. Ze względu na stale umacniający się kurs dolara, cena z dnia na dzień rośnie. Obecna kwota jaką trzeba wyłożyć na HD 4830, to około 500-550 zł.
|