Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy: Sapphire Radeon 4850 X2 vs GeForce GTX 280
    

 

Testy: Sapphire Radeon 4850 X2 vs GeForce GTX 280


 Autor: KamilM | Data: 06/11/08

Sapphire Radeon 4850 X2


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Firma Sapphire od pewnego już czasu stosuje niewielkie pudełka o ciemnej kolorystyce. Podobnie jest w przypadku akceleratora HD 4850 X2. Na powierzchni pudła znalazły się najważniejsze informacje dotyczące karty graficznej oraz zawartości. W skład wyposażenia wchodzą: instrukcja obsługi, płytka ze sterownikami, pełne wersje programów DVD Suite i PowerDVD, pełna wersja benchmarka 3DMark Vantage, przewody zasilające kartę, przewód HDTV, mostek CrossFire, przejściówka DVI->HDMI oraz przejściówka DVI->D-Sub.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Karta graficzna w pełnej okazałości - Sapphire HD 4850 X2 jest ogromny! Nasza linijka wskazała aż 28,5 cm (bez śledzia), czyli karta mierzy więcej niż nawet HD 4870 X2 i GeForce GTX 280. Wiele obudów może mieć problem z pomieszczeniem karty. Zazwyczaj może wystąpić problem z koszykami dysków twardych, które znajdują się zazwyczaj na poziomie slotów PCIE.

Akcelerator został wyposażony w jedno wyjście TVOut i w aż cztery wyjścia DVI, dzięki czemu można pracować nie tylko z jednym, czy dwoma monitorami, ale i więcej. Do karty wymagane jest podłączenie dwóch wtyczek zasilających: 6+8 pin. Bez tego karta nie uruchomi się poprawnie.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Przy chłodzeniu należy się nieco szerszy opis. Firma Sapphire zastosowała autorskie chłodzenie, które ma dwie strony: dobrą i złą. Ta pierwsza, to wydajność. Dzięki zastosowaniu ogromnych, aluminiowych radiatorów, przykrywających nie tylko rdzenie graficzne, ale i kości pamięci oraz sekcję zasilania, średnie temperatury są zaskakująco niskie, zwłaszcza jak na układ dwurdzeniowy. Według czujników karty, GPU bez obciążenia nie osiągały więcej niż 50 stopni. W grach natomiast temperatura wynosiła około 74 stopnie. To rewelacja, zwłaszcza pod obciążeniem, gdzie Radeon 4850 ze standardowym chłodzeniem osiąga temperatury powyżej 85 stopni.

Minusem zastosowanego chłodzenia jest niestety przerażający hałas. Przebija on wszystkie coolery kart z jakimi mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich lat. Dwa wentylatory potrafią zagłuszyć nawet myśli grającego! Poinformowaliśmy o tym już firmę Sapphire, możliwe że partia kart, która trafi do sprzedaży będzie miała zmodyfikowany bios z zaprogramowanymi innymi prędkościami wentylatorów. Wystarczy nieco obniżyć szybkość wiatraków, temperatura co prawda wzrośnie, ale zyskamy ciszę.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Producent zadbał również o możliwie najlepsze chłodzenie sekcji zasilania. Spore aluminiowe radiatory znalazły się po obydwu stronach płytki drukowanej.
Karta pracowała z częstotliwościami taktowania 625 MHz dla rdzenia graficznego i 993 MHz dla pamięci RAM. Sugerowana cena wynosi 1399 zł. Gwarancja obejmuje okres 2 lat.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy: Sapphire Radeon 4850 X2 vs GeForce GTX 280
 
 » Wprowadzenie
 » Radeon HD 4850 – Architektura
 » Sapphire Radeon 4850 X2
 » Gigabyte GeForce GTX 280
 » Testy
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »