Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy: Sapphire Radeon 4850 X2 vs GeForce GTX 280
    

 

Testy: Sapphire Radeon 4850 X2 vs GeForce GTX 280


 Autor: KamilM | Data: 06/11/08

Podsumowanie

Firma Sapphire powołała do życia prawdziwego potworka wydajnościowego. Karta zasługuje na miano jednego z szybszych akceleratorów graficznych przeznaczonego do domowego peceta. Kartą jednak powinni być zainteresowani w głównej mierze gracze oraz entuzjaści. W naszych testach Radeon HD 4850 X2 wypadł na bardzo zbliżonym poziomie, co GeForce GTX 280. Dlatego też przy wyborze jednej z tych dwojga należy kierować się jeszcze innymi czynnikami. Oto jakimi:

Cena. Obydwie karty kosztują podobnie. Za Sapphire należy wyłożyć około 1400 zł, za niewiele więcej kupimy najtańsze GeForce GTX 280. Ponadto warto wiedzieć, że za mniejsze pieniądze kupimy dwa Radeony 4850 z 1 GB pamięci. Wydajnościowo wyjdzie podobnie, a cenowo nieco na korzyść platformy z HD 4850 w trybie CrossFire. Oczywiście warunkiem jest posiadanie odpowiedniej płyty głównej z technologią CF.

Chłodzenie. Tutaj piętą achillesową są wiatraki Szafira. Wyją wniebogłosy, nawet w spoczynku słychać wyraźny szum powietrza. Chłodzenie karty Gigabyte GeForce GTX 280 pod względem kultury pracy wypada znacząco lepiej. Zaletą za to jest wydajność coolera zamontowanego na Sapphire - karta nawet w porównaniu z pojedynczą kartą HD 4850 jest chłodniejsza!

Gabaryty. Niestety ze względu na długość płytki drukowanej, mogą być problemy z instalacją karty Radeon HD 4850 X2 nawet w nowoczesnych obudowach.

Podkręcanie. W tej kwestii wstrzymamy się od głosu, ponieważ nasz sample testowy miał problemy z O/C. Można spodziewać się jednak, że podobnie jak pojedyncze Radeony 4850, rdzeń bez problemu osiągnie około 700 MHz.

Jak widać z powyższego, główną zaletą HD 4850 X2 stanowi wydajność – bo ta jest bezkompromisowa. Niestety minusy są dość poważne, na tyle, że wielu zainteresowanych może skierować swą uwagę na inne rozwiązania o podobnej wydajności (GTX 280, 4850 CrossFire). Szkoda, bo produkt mógłby być godny uznania.

poprzednia strona (Podkręcanie)    -   następna strona (Podsumowanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy: Sapphire Radeon 4850 X2 vs GeForce GTX 280
 
 » Wprowadzenie
 » Radeon HD 4850 – Architektura
 » Sapphire Radeon 4850 X2
 » Gigabyte GeForce GTX 280
 » Testy
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Sapphire, Inc.      Sapphire, Inc.

Sklep komputerowy Reactor.Pl      Sklep komputerowy Reactor.Pl