Hercules Prophet All-in-Wonder 9000 Pro Autor: Kris | Data: 15/05/03
|
|
Czytamy gazetę, nagrywamy...
Skoro mamy telewizję to mamy również dostęp do telegazety. Możliwości, jakie daje nam tuner komputerowy są bez porównania większe niż w przypadku klasycznego telewizora. W pakiecie MMC jest do tego przeznaczony specjalny program. Możemy czytać telegazetę w standardowym trybie pseudograficznym lub w postaci tekstowej. Możemy ją również przenosić do edytora tekstu i modyfikować. Ważne jest oczywiście również to, że już po pierwszym przejściu wszystkie strony telegazety wczytane zostają do pamięci i dostęp do nich jest bardzo szybki. Niestety program ma pewien mankament. Niepoprawnie wyświetlał mi polskie czcionki. Mam nadzieję, że w nowszych wersjach Multimedia Center zostanie to poprawione.
Telegazeta (kliknij, aby powiększyć)
Komputer wyposażony w kartę All-In-Wonder staje się nie tylko "inteligentnym" telewizorem, ale i bardzo funkcjonalnym magnetowidem. W roli taśmy występuje oczywiście nasz dysk twardy. Domyślnie zapisywany filmy kodowany jest we własnym standardzie ATI VCR opierającym się na modyfikacji formatu mpeg. Charakteryzuję się on względnie małym obciążeniem procesora, dobrą jakością obrazu i sporym stopniem kompresji. Wadą jest to, że nie odtworzymy go potem na komputerze, na którym nie jest zainstalowany MMC (lub odpowiedni programowy dekoder). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wybrany film przekonwertować do któregoś z formatów uniwersalnych lub po prostu wybrać inną, domyślną metodę kompresji. Ważnym elementem jest monitorowanie ilości wolnego miejsca na dysku i podawanie na bieżąco czasu możliwego dla zapisu w zależności od użytego kodeka. Jak przystało na dobry program do archiwizacji filmów nie ma problemów z przekroczeniem bariery 2GB dla pojedynczego, zapisywanego pliku multimedialnego.
Nagrywanie możemy rozpocząć poprzez odpowiedni przycisk w dowolnym momencie lub możemy użyć zintegrowanej z aplikacją funkcji timera. Za jego programowanie odpowiedzialny jest specjalny podprogram, który poprowadzi nas przez ten proces jak za rączkę. Warto zwrócić uwagę, że ten sam timer umożliwia przygotowanie całej serii działań, których rozpoczęcie i zakończenie możemy ustalać według własnych potrzeb.
Timer... (kliknij, aby powiększyć)
Oprócz nagrywania filmów mamy również możliwość robienia na żądanie zrzutu pojedynczego, nieruchomego obrazu. Wystarczy w dowolnym momencie skorzystać z odpowiedniego przycisku na panelu sterującym odtwarzacza lub zdefiniowanego wcześniej skrótu klawiszowego. Obrazki przechwytywane są do specjalnej aplikacji, która wyposażona jest w funkcje pozwalające na zarządzanie nimi.
Galeria ... (kliknij, aby powiększyć)
Testując wszystkie opisywane wcześniej funkcje i możliwości muszę przyznać, że zostało to zorganizowane w sposób przemyślany i moim zdaniem przyjazny dla użytkownika. Mamy duże możliwości konfigurowania parametrów pracy, ale i możemy równie dobrze pozostać na wartościach domyślnych. To wszystko działa sprawnie i co ważne w zasadzie nie przeszkadza w normalnej eksploatacji komputera. Możemy jednocześnie nagrywać, oglądać, robić zdjęcia obrazu, czytać telegazetę, pisać pismo czy przeglądać strony internetowe bez żadnych problemów. Oczywiście naiwnością byłoby sądzić, że nie ma znaczenia, jaki procesor zasila naszego peceta oraz to, jaki mamy dysk twardy. Operacje związane z procesami kodowania audio-video musimy wspierać za pomocą odpowiedniej platformy sprzętowej. Kolosalne znaczenie ma wydajność a przede wszystkim wielkość naszego dysku. Jako, że karty All-In-Wonder testowałem już w czasie, kiedy mój pecet wyposażony był w sprzęt wielokrotnie słabszy niż dzisiejsze jednostki to zaryzykuję stwierdzenie, że powinno to działać płynnie na każdym z aktualnie sprzedawanych zestawów komputerowych.
|