Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Fortissimo IV - test 'dźwiękówki' Herculesa
    

 

Fortissimo IV - test 'dźwiękówki' Herculesa


 Autor: Glina | Data: 24/03/05

Sterowniki i obsługa formatów

Zestaw sterowników Herkulesa posiada niewielkie gabaryty. Instalacja jest ekspresowa i przebiegła bezproblemowo. Aplikacja podmieniająca systemowy mixer zajmuje 17 MB pamięci operacyjnej. Nie jest to wiele, choć przykładowo panel z DMX 6fire o nieco większych możliwościach i ciekawszym wyglądzie zajmuje jej trzykrotnie mniej. Z drugiej strony z pełną instalacją oprogramowania Creative trzeba liczyć się z trzykrotnie większym zużyciem pamięci operacyjnej.

Panel sterowania umożliwia wybór liczby głośników, pełen zakres regulacji poziomów dla źródeł odtwarzania i nagrywania oraz wyjść liniowych. Ponadto ciekawą opcją jest obecność pola "Center/LFE swap", które umożliwia zamianę kanałów centralnego oraz subwoofera na wyjściach, co niekiedy może uratować użytkownika od problemów ze złym podłączeniem zestawu głośnikowego. Istotnym faktem jest też to, że w odróżnieniu od swoich starszych braci, zmiana trybu pracy wyjścia cyfrowego nie wymaga restartu systemu.

Oczywiście wyjście cyfrowe umożliwia wyprowadzenie sygnału AC3/DTS. Nie umożliwia natomiast wyprowadzenie na wyjścia cyfrowe dźwięku przestrzennego z gier jeśli nie został on już wcześniej przygotowany w odpowiednim formacie (i z reguły nie jest). Nadal jedynym rozwiązaniem na rynku, które to oferuje, są zintegrowane dźwiękówki nVidia SoundStorm.

  

  

  
(kliknij, aby powiększyć)

Test programem Rightmark 3D Sound wykrył, że ze sterownikami w wersji 5.12.01.3644, które były najnowszymi dostępnymi w chwili pisania tej recenzji, Fortissimo obsługuje standard pozycjonowania dźwięku EAX jedynie w wersji 2.0. Oznacza to w rzeczywistości tyle, że każda aplikacja poradzi sobie z wykorzystaniem dostępnej liczby głośników, jednak pełna gama efektów z najnowszych gier pozostanie zarezerwowana dla urządzeń obsługujących standardy EAX 3.0 i 4.0 (czyli właściwie jedynie najnowsze karty Creative Labs).

Co ważne, Fortissimo nie obsługuje także standardów ASIO, używanych powszechnie w zaawansowanych programach do tworzenia muzyki, co raczej mocno ogranicza jej stosowalność w poważniejszych aplikacjach amatorskich i profesjonalnych.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Fortissimo IV - test 'dźwiękówki' Herculesa
 
 » Wstęp
 » Odsłuchy
 » Pomiary - wstęp
 » Pomiary
 » Sterowniki i obsługa formatów
 » Wnioski
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »