Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test: HIS 4850 IceQ4 TurboX vs ASUS 9800GTX+ TOP Dark Knight
    

 

Test: HIS 4850 IceQ4 TurboX vs ASUS 9800GTX+ TOP Dark Knight


 Autor: KamilM | Data: 19/11/08

HIS Radeon 4850 IceQ4 TurboX

Program GPU-Z w wersji 0.2.8 bez trudu wykrył chip graficzny oraz jego cechy. Użyty do testów HIS Radeon pracuje z zegarami 685/1100 MHz, co w porównaniu do zalecanych trybów przez AMD – 625/933 MHz, są wartościami wyraźnie wyższymi. Sercem Radeona 4850 jest chip graficzny o nazwie kodowej RV770, produkowany w procesie technologicznym 55 nm (zajmuje powierzchnię 256 mm2).

Podobnie, jak w każdym innym Radeonie z serii 4850/4870, główną siłą napędową są zunifikowane jednostki cieniowania, które występują w liczbie 160. Przy czym każda taka pojedyncza jednostka może wykonać do pięciu operacji na jeden cykl zegara. Jak widać na zamieszczonym schemacie GPU, rdzeń składa się z 10 bloków zawierających jednostki cieniowania (Simd Cores) oraz jednostkami teksturującymi. Każdy taki blok zawiera 80, 32 bitowych zunifikowanych shaderów oraz 4 moduły z jednostkami teksturującymi. Nad równomiernym obciążeniem jednostek cieniowania czuwa Ultra-Threaded Processor. Ponadto układ ma do dyspozycji 40 jednostek teksturujących oraz 16 rasteryzujących.

Układ wspiera środowisko DirectX 10.1 (Shader Model 4.1) oraz OpenGL 2.1. Ponadto występuje obsługa technologii CrossFireX (do 4 GPU naraz). Ponadto HD 4850 wykorzystuje moduł UVD2 umożliwiający dekodowanie materiału wideo o wysokiej rozdzielczości.

Na pokładzie karty znajduje się 512 MB pamięci GDDR3 za których produkcję odpowiada firma Samsung. Wszystkie kości pamięci dysponują czasem dostępu zaledwie 0.83 ns. Aby moduły pamięci zachowały stabilność pracy przy częstotliwości 1100 MHz (efektywnie 2200 MHz), są napięciem 2.1 V. Dla porównania w standardowych konstrukcjach HD 4850, pamięci RAM zasilane są napięciem 2 V.

Wzrost napięcia zasilającego objął również rdzeń graficzny. Zamiast 1.15 V jest 1.25 V. Zobaczymy zatem, czy wyższe w stosunku do zalecanego napięcia zasilającego pozwoli na jeszcze dodatkowy overclocking GPU oraz MEM.

Produkt objęty jest dwuletnim okresem gwarancyjnym. Cena to około 760 zł.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Oferowany przez HIS’a Radeon opiera się na zmodyfikowanej płytce drukowanej, która jak widać została pokryta niebieskim laminatem. Ze względu na rozbudowany system chłodzenia, karta w obudowie komputera zajmuje dwa sloty. Na śledziu znajdują się dwa wyjścia DVI i jedno TVOut. W średnich rozmiarów pudełku producent umieścił tylko najpotrzebniejsze dodatki, co jak na tę klasę i cenę akceleratora jest nieco dziwne. Oprócz karty graficznej otrzymujemy: płytkę ze sterownikami, przejściówkę DVI->D-Sub, przejściówkę DVI->HDMI, przewód zasilający kartę, instrukcję obsługi oraz mostek CrossFire. Do karty należy podpiąć jedną wtyczkę 6 pin.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Za chłodzenie akceleratora odpowiada cooler IceQ4. Jest to już kolejna rewizja ów chłodzenia, jakie znalazło się na pokładzie karty z serii Radeon. Firma HIS od wielu lat z powodzeniem stosuje je na chipach graficznych od „czerwonych”. Chłodzenie zostało zbudowane z dużego, aluminiowego radiatora chłodzącego procesor graficzny. Dla jak najszybszego przenoszenia ciepła z GPU na aluminiowy blok, zostały dodane dwa ciepłowody. Nie zapomniano również o schładzaniu sekcji zasilania oraz wszystkich modułów pamięci RAM, które również zostały przykryte aluminiowymi radiatorkami.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że radiatory są wykonane z miedzi, ale po bliższym zapoznaniu się z akceleratorem, okazuje się niestety, że to tylko aluminium pomalowane na złoty kolor.

Kultura pracy wentylatora jest wręcz zdumiewająca! Cisza, cisza i jeszcze raz cisza. W trybie spoczynku układu graficznego, nie sposób usłyszeć pracę niebieskiej turbinki. Ma na to wpływ również niewielka prędkość obrotowa wentylatora, która oscyluje na poziomie 1000 rpm. Temperatura rdzenia graficznego bez obciążenia wynosiła około 47 stopni Celsjusza. W grach, po kilkudziesięciu minutach udało nam się rozgrzać GPU do wartości 60 stopni. Wentylator rozpędza się wówczas do około 2000 rpm, przy czym nadal jest bardzo cichy. Dla porównania, karty HD 4850 z referencyjnymi chłodzeniami, pod obciążeniem potrafią osiągać 90 stopni i zaznaczać swoją pracę wyraźnie słyszalnym szumem.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test: HIS 4850 IceQ4 TurboX vs ASUS 9800GTX+ TOP Dark Knight
 
 » Wprowadzenie
 » HIS Radeon 4850 IceQ4 TurboX
 » ASUS GeForce 9800 GTX+ TOP Dark Knight
 » Testy
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »