Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
RECENZJE | Testy karty HIS X1900GT i opis płyty ECS KN2 SLI
    

 

Testy karty HIS X1900GT i opis płyty ECS KN2 SLI


 Autor: DYD | Data: 20/07/06

Testy karty HIS X1900GT i opis płyty ECS KN2 SLIW niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej karcie graficznej opartej na świeżym układzie ATI Radeon X1900 GT, w postaci modelu HIS Radeon X1900GT ICEQ3 wyposażonej w autorski system chłodzenia ICEQ oraz referencyjne zegary rdzenia i pamięci sugerowane przez ATI. Jako rywal wystąpił konkurencyjny układ będący dłużej na rynku od wyrobu kanadyjskiego producenta - NVidia GeForce 7900GT - dostarczony przez ASUS Polska. Karty były testowane na płycie ECS KN2 SLI Extreme jeszcze z podstawką S939, jednak z uwagi na ciekawy produkt i jemu poświęcę osoby rozdział. Zapraszam do recenzji.

ECS KN2 SLI Extreme

Produkty ECS kojarzą się nam z reguły z produktami mocno budżetowymi, z niskiej półki cenowej, kierowane na masowy rynek, gdzie istotną kwestią jest cena, zaś jakość wykonania, dodatkowe wyposażenie czy wydajność schodzi na dalszy plan. Trend ten się jednak zmienia, co można zauważyć obserwując wyroby wypuszczane przez tę firmę, a dobrym przykładem jest opisywany model ECS KN2 SLI Extreme. Model przykuwa uwagę wieloma rozwiązaniami mocno odbiegającymi od standardu, czy wszelkimi trafnymi, o tym w dalszej części opisu. Na początek przyjrzyjmy się samej płycie, jej budowie i wyposażeniu.

  
Pudełko (kliknij, aby powiększyć)

W efektowne, grube pudło oprócz głównej bohaterki upchnięto sporo różnego rodzaju dodatków. Najbardziej w oczy rzuca się dodatkowa karta DUO-N, do której jeszcze wrócę, liczny zestaw taśm i kabli (4 x SATA, 2 x IDE, 1 x FDD, kabel sieciowy Ethernet, kabel zasilający IDE-SATA), port LPT, dodatkowy panel z dwoma portami USB2.0 i 2 x FireWire, które można także zamontować od frontu obudowy. Oprócz tego mamy zewnętrzny jeden port SATA, mostek i stabilizator dla kart SLI, dodatkową kostkę BIOS, tylni panel wyjść i wejść oraz instrukcję obsługi i sterowniki na CD. Tak więc całkiem sporo, na uwagę zwłaszcza zasługuje pomysłowy przedni panel USB/FireWare.

  
Bogate wyposażanie (kliknij, aby powiększyć)

  
Nietypowa karta i slot S.D.G.E. (do połączenia dwóch 16-liniowych slotów PCI Express z pełną prędkością)
(kliknij, aby powiększyć)

Słów kilka należy się karcie DUO-N oraz specjalnemu slotowi dla niej przygotowanemu, nazwanego S.D.G.E. Ten wynalazek firmy ECS, niespotykany w żadnym innym produkcie, umożliwia połączenie dwóch 16-liniowych slotów PCI Express z pełną prędkością. Ta dość "przydługawa" karta steruje dwoma gniazdami PCI-E x16. Kartę nawet bez stosowania SLI, trzeba umieścić w slocie S.D.G.E., gdyż bez niej płyta nie wystartuje. Na karcie DUO-N znajduje się też bowiem m.in. chipset Nvidia SPP100 Northbridge oraz BIOS, który w razie kłopotów można zastąpić dodatkowym. W przypadku gdy standardowy BIOS nam padnie, nakładamy na niego zapasowy i w ten sposób uruchamiamy płytę, a zapasowy BIOS przywróci poprawną pracę uszkodzonego BIOSu (operacja ta nazywa się Top-Hat flash).

Pora na bliższe spojrzenie na płytę główną i rozkład elementów na płycie. Spójrzmy na fioletowy laminat KN2 SLI.

  
ECS KN2 (kliknij, aby powiększyć)

Model KN2 SLI przeznaczony jest dla wymagających graczy i wchodzi w skład rodziny Extreme, obejmującej zaawansowane autorskie rozwiązania. Płyta główna oparta jest na chipsecie NVIDIA nForce4 SLI X16, posiada podstawkę Socket 939 do procesorów AMD Athlon 64 X2 Dual-Core/ Athlon 64/ Athlon 64 FX. Na płycie można obsadzić maksymalnie 4 GB w trybie Dual-channel DDR 400/333/266 bez kontroli ECC. W kwestii ilości slotów mamy: 1 x S.D.G.E, 2 x gniazda PCI Express x16 (tryb SLI: 16x, 16x), 1 x gniazdo PCI Express x1, 2 x gniazda PCI. Przy slotach PCI umieszczono niebieskie diody, które migają jeśli slot jest nieobsadzony, bądź gdy karta jest źle włożona. Płyta poprzez chipset NVidii może obsłużyć 4 x urządzenia Ultra DMA 133/100/66, a także 4 x urządzenia Serial ATAII 3,0Gb/s z technologią NCQ. Możliwie są konfiguracje RAID0, RAID1, RAID0+1, RAID5. Z kolei poprzez układ SiI3132 można dodatkowo podpiąć 2 x urządzenia Serial ATAII 3,0Gb/s (obsługa RAID0, RAID1, PM i eSATA). Pozostała specyfikacja to:
  • 8-kanałowy kodek audio Realtek ALC850 (zgodność ze specyfikacją AC'97 2.3)
  • FireWare poprzez TI TSB43AB22A (obsługuje 2 x IEEE1394a)
  • DUAL LAN: Sterownik Realtek RTL8100C 10/100 LAN oraz Marvell 88E1115 Gigabit Fast Ethernet PHY
  • PANEL I/O: 1 x złącze PS/2 do klawiatury i 1 x złącze PS/2 do myszy, 4 x porty USB, 2 x złącza RJ45 LAN, 2 x cyfrowe wyjście SPDIF (optyczne i koncentryczne), 1 x port szeregowe (COM1) oraz 1 x złącze audio (wejście audio, 4 x wyjście audio, wejście mikrofonu).
Tyle specyfikacji, pora na garść informacji dodatkowych. Na początek kilka zdjęć.

  
Dwa wiatraczki zamieszczone na płycie (kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Elementy na płycie są w większości rozmieszczone rozsądnie. Laminat nie jest przeładowany, poza paroma rzeczami. Zastosowano dwa małe wiatraczki: jeden chłodzi główny chipset nForce SLI, drugi zaś ma wychładzać mosfety umiejscowione przy gnieździe procesora. Niestety obydwa dość mocno hałasują, więc w kwestii ciszy ten model płyty ECS-a plusów nie otrzyma. W dodatku "zielony" koszyk przy jednym z coolerów może blokować montaż dodatkowego wiatraka w obudowie. Widać to dobrze na poniższych zdjęciach - aby dobrze zamontować 12cm wiatrak, trzeba było zdjąć małego “zielonego”.

  
Cooler z zielonym "daszkiem" blokuje dostęp do zamontowania wiatraka w obudowie
(kliknij, aby powiększyć)

Jednak demontaż "zielonego" wiatraczka nie powoduje przegrzewania się mosfetów na płycie, więc przy dodatkowym chłodzeniu i odpowiedniej cyrkulacji powietrza można go śmiało zdemontować.

"Długaśny" slot S.D.G.E. także może sprawić trochę kłopotów. Po pierwsze może być problem przy poprawnym włożeniu karty, kiedy płyta jest oczywiście w obudowie. W testowej obudowie musiałem zdemontować tylny panel DUO-N, który na szczęście można odkręcić od karty. Po drugie sama karta DUO-N trochę psuje poprawną cyrkulację powietrzna w obudowie i blokuje odprowadzanie ciepła z karty graficznej. Na szczęścia karta DUO-N nie blokuje dostępu do pamięci DDR. Warto dodać, że przy slotach pamięci zamieszczono specjalną diodę, którą jeśli się świeci, ostrzega przed wyjmowaniem czy wkładaniem pamięci do slotów (AntiBurn Led).

Przejdźmy do zakładek BIOSu. Podczas bootowania ekran powitalny jest następujący:


Ekran powitalny płyty ECS (kliknij, aby powiększyć)

Po wejściu do BIOSu mamy następujące możliwości manewru: K8<->NB do poziomu x5, możliwość ustawiania mnożnika magistrali HyperTransport NB<->SB do x16, ustawienia timingów pamięci oraz napięcia pamięci z krokiem co 0,08V i maksymalnym VDimm 3.11V. W kwestii overclockingu CPU mamy możliwość podniesienia FSB do 400MHz z krokiem co 0,5 i 1MHz - synchronicznie przy podnoszeniu FSB rośnie też częstotliwość pamięci oraz magistrali HyperTransport, napięcie zasilające CPU maksymalnie można zwiększyć o 0,375V. FSB pamięci można zmniejszyć do poziomu 100, 133, 166 FSB, magistralę HyperTransport zmniejszamy mnożnikiem od x1 do x5. Mnożnik procesora można zmieniać w zakresie od x4 do x25.

     
Zakładki BIOS (kliknij, aby powiększyć)

     
Zakładki BIOS (kliknij, aby powiększyć)

     
Zakładki BIOS (kliknij, aby powiększyć)

Płyta podczas testów nie sprawiała żadnych przykrych niespodzianek. Próba instalacji systemu Microsoft Vista zarówno w wersji 32 jak i 64 bit działała poprawnie, jednak wydajność pozostawiała wiele do życzenia. System działał ociężale, zaś procesor był przez dłuższy czas mocno obciążany. To jednak można zrzucić na BETA wersję Visty i niedopracowaną obsługę chipsetu nVidia nForce SLI. W systemie XP stabilność była pełna.

W kwestii temperatur – pomiary były dokonywane podczas ostatnich upałów. Wedle pomiarów aplikacji nTune podczas dużego obciążenia temperatury wynosiły odpowiednio: chipset nForce SLI dochodził to temperatury 50 C°, zaś mostek północny nForce SPP 100 nagrzewał się aż do poziomu ponad 90 C°. Sam jego radiator miał temperaturę 85 C° przy pomiarze zewnętrznym miernikiem. Pomiary wykonane przy temperaturze zewnętrznej 30 C°. Przy okazji trzeba dodać, że brakuje w wyposażeniu ECS-a jakiejś autorskiej aplikacji, która prezentowała by pełny monitoring komponentów płyty, bardziej okazale niż czynił to nTune nVidii.HIS Radeon X1900GT ICEQ3

Pora przyjrzeć się karcie opartej na układzie Radeon 1900GT, która w założeniu i cenowo ma stanowić konkurencję dla układu GeForce 7900GT. Ceny X1900GT kształtują się na poziomie 1250 - 1300 zł, karty 7900GT można znaleźć w przedziale 1100 - 1250 zł, a więc "stówkę" niżej na korzyć NVidii. HIS Radeon X1900GT ICEQ3 będzie dostępny także w wersji doładowanej "Turbo" - nasz egzemplarz posiadał referencyjne ustawienia X1900GT, tak więc otrzymaliśmy zegary 575MHz/1.2GHz odpowiednio dla rdzenia i pamięci, tak więc sporo ścięte z wersji XTX (650MHz/1.55GHz). Przyjrzyjmy się tabeli specyfikacji, w porównaniu do swojego głównego rywala oraz starszego silniejszego brata z własnej stajni.

Sam układ X1900GT oparty jest na znanym procesorze R580 i wyposażony jest w 36 potoków PS, 16 układów teksturujących (TMU) oraz 8 jednostek cieniujących. Tak więc tradycyjnie w PS-ech wygrywa ATI, zaś w TMU bardziej doładowana jest NVidia.

Karta posiada dodatkowe złącze zasilające PCI-Express, dwa wyjścia DVI Dual Link, złącze ViVo oraz wyjście S-Video & Composite ze wsparciem HDTV. Technologicznie X1900GT wspiera wszystko to, co umożliwia architektura X1900, a więc Shader Model 3.0, AVIVO, HDR (High Dynamic Range) łącznie z Antyaliasing, Adaptive Antyaliasing, HQ Anisotropic Filtering, CrossFire i inne. Chętnych szczegółowych informacji na ten temat odsyłam do poprzednich naszych artykułów.

  
Pudełko HIS Radeon X1900GT ICEQ3 (kliknij, aby powiększyć)

Znane już z wcześniejszych modeli HIS-a (np. HIS X1800GTO IceQ3 Turbo) kwadratowe pudełko HIS-a kryje oprócz samej karty: instrukcję obsługi w trzech językach (bez wersji polskiej), dwie przejściówki DVI, bogatą ilość kabli SVideo i Component, przejściówkę molex do zasilania karty PCI-Express oraz dodatkową blaszkę do zamocowania z tyłu obudowy. Z oprogramowania mamy sterowniki ATI, PowerDVD 6 (2ch), grę Dungeon Siege oraz na dwóch płytach wyścigi FlatOut. Dokładnie to samo co HIS X1800GTO.

  
Wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)


HIS Radeon X1900GT ICEQ3 (kliknij, aby powiększyć)

Karta wyposażona jest w autorski system chłodzenia ICEQ3, opisywany już przeze mnie przy okazji testów karty HIS X1800GTO. Przypomnę jednak, że system ten składa się z masywnego miedzianego radiatora, który odseparowany jest od radiatora znajdującego się na pamięciach. Dodatkowo, radiator na rdzeniu posiada heat-pipe redukujący ilość ciepła znajdującego się przy rdzeniu. System radiatorów przykryty jest plastikową obudową, która zawiera w sobie bardzo cichy wiatrak, wydmuchujący ciepłe powietrze na zewnątrz obudowy. W tym celu w drugi slot wkładamy specjalną blaszkę z wyciętymi otworami, przez która wydmuchiwana jest temperatura wytworzona przez kartę. Karta zajmuje równo dwa sloty, zaś masywna konstrukcja chłodzące nie wyłazi poza kartę. W działaniu układ chłodzący sprawdza się znakomicie. Wiatrak pracuje bardzo cicho, nawet w momencie pracy w środowisku 3D. Zakres temperatur rdzenia 1900GT przy zastosowaniu IceQ3 waha się w przedziale 65 C° przy idle do 75 C° przy dużym obciążeniu. Testy podczas upałów i temperatury zewnętrznej sięgającej 30 C°.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Tyle na temat karty HIS Radeon X1900GT ICEQ3, zaś o konkurencji - karty Asusa można poczytać w naszej poprzedniej recenzji poświęconej modelowi Asus EN7900GT.Platforma testowa

W teście wzięły następujące karty:
  1. HIS Radeon X1900GTO ICEQ3 [575/1200]
  2. ASUS EN7900GT [450/1320]
Sterowniki dla kart GeForce to NVidia Forceware 93.31. Dla ATI wykorzystałem sterowniki Catalyst 6.6. Testowy system Windows XP SP2. Vsync domyślnie wyłączony. Ustawienia sterowników takie jak po ich zainstalowaniu. Metodologie w benchmarkach podaje przy konkretnym tytule.Testy

3DMark 2003 v3.6.0. Pomiar Default.
W pierwszym z trzech "marków" wygrywa dość wyraźnie 7900GT. Na pocieszenie ATI, w grze GT4 remis.

3DMark05 v1.2.0. Pomiar Default.
W kolejnym "marku" pełne zwycięstwo 1900GT, we wszystkich testowych benchmarkach.

3DMark06 v1.0.2. Pomiar Default.
Ostatni z serii "mark" i ... jest remis. Czasem na korzyść ATI, czasem lepsza NVidia.

X3 demo Reunion. Pomiar przy pomocy wbudowanego benchmarku.
Kolejny benchmark ze wsparciem Shader model 3 i lekko lepszy Radeon X1900GTO, w najwyższej rozdzielczości.

Doom3 v1.3. Pomiar przy pomocy demka Demo1. Ustawienia "Ultra Details".
Liderem w grze "id" jest NVidia. ATI daleko w tyle...

F.E.A.R. v1.6. Pomiar przy pomocy wbudowanego testera wydajności. Ustawienia dla grafiki "Maksimum".
W nawiasach wartości minimalne fps
W tym benchmarku lepsza nVidia, niezależnie od trybu rozdzielczości. Widać dużą różnicę w ilości minimalnych fps z wysokich rozdzielczościach.

Call of Duty 2 v1.3. Pomiar przy pomocy timedemo i specjalnego demka. Ustawienia dla grafiki "Maksimum".
Tutaj wreszcie po okresie ciszy, zwycięstwo 1900GT.

Half-Life 2: Lost Coast. Pomiar przy pomocy timedemo i specjalnego demka hoclost_coast.dem. Ustawienia dla grafiki "Maksimum".
Włączone HDR i AA powinny dać dobre wyniki na karcie ATI - ona wspiera taki tandem lepiej niż nVidia, która musi "kombinować" aby uzyskać obydwa efekty łącznie. Mimo tego ATI w tyle...

Podsumowujący wyniki testów: na osiem benchmarków punktacja wyniosła 4 do 3 na korzyść nVidii oraz 1 remis.Podkręcanie HIS X1900GT

Jak już pisałem standardowe, referencyjne ustawienia zegarów ATI Radeon X1900GT wynoszą 575MHz i DDR 600MHz (efektywnie 1.20GHz) odpowiednio dla rdzenia i pamięci. Takie same wartości posiada HIS Radeon X1900GT ICEQ3. Przetaktowanie stanęło na wartościach 650/720 (rdzeń/pamięć). Dzięki temu otrzymałem wzrost w 3DMark05 z 9292 punktów do 9904 punktów. Poniżej tabela ilustrująca wzrost fps przy podkręconej karcie HIS Radeon X1900GT ICEQ3 na przykładzie F.E.A.R.

Podsumowanie

ECS KN2 SLI Extreme

Na początek konkluzja na temat płyty głównej ECS KN2 SLI Extreme. Jej budowa może budzić pewne kontrowersje. Kłopotliwa dodatkowa karta DUO-N z bardzo grzejącym się chipsetem oraz dwa wiatraki powodujące niepotrzebny szum na płycie psują obraz ogólnie ciekawej płyty. Bogate wyposażenie, mnogość złącz i portów na płycie w postaci 6 x SATA II z NCQ i RAID, dwoma sieciówkami GiabitEthernet i Fast Ethernet, 2 x IDE dają sporą swobodę wymagającemu użytkownikowi. Zabezpieczenie BIOsu typu top-hat flash, diody informujące o pracy PCI-E i dioda Anti-Burn dla modułów pamięci to dodatkowe miłe bonusy.

W kwestii wydajności podwójny chipset (NF4 SLI+C51D) jaki oferuje nForce4 SLI x16 nie zachwyca wydajnością. Przy pojedynczej karcie nie ma żadnej różnicy pomiędzy x8 i x16, zaś w trybie SLI także wyniki są zbliżone (wyniki SLI na podstawie innych testów z Sieci). Tak więc jeśli ktoś liczy na wzrost wydajności między chipsetami nForce4 SLI x16 a nForce4 SLI, będzie zawiedziony. Także zapaleni overclockerzy nie będą szczęśliwi, gdyż otrzymują stosunkowo ubogie pole manewru parametrów w BIOSie, słaby i nieprecyzyjny monitoring komponentów oraz niskie wyniki podkręcania szyny HyperTransport (maksymalnie uzyskałem 225MHz FSB).

HIS Radeon X1900GT ICEQ3

Pora na podsumowanie karty HIS Radeon X1900GT ICEQ3 zbudowanej na chipsecie ATI X1900GT, który miał stawić czoła już dobrze osadzonemu na rynku 7900GT. Układ ATI jednak nie położył na łopatki swojego rywala. To 7900GT w większości testów i to tych ważniejszych (w grach, nie w 3DMarkach) pokazał lepsze oblicze. Tak więc 1900GT nie dość że jest trochę słabszy w kwestii wydajności, to cenowo plasuje się na równi a nawet czasem ciut ponad kwoty, jaką należy wyłożyć za 7900GT. Nie najlepiej to wróży i ATI powinna zdecydowanie zejść z ceny, aby w tym segmencie cenowym (~1200zł) być solidnym i w pełni godnym konkurentem dla Nvidii. Może też okazać się, że lepszym wyborem będzie model Radeona X1800XT, który wychodząc z produkcji dostępny jest w cenie ~1300zł a wydajnościowo może zrobić psikusa zarówno układowi 1900GT jak i 7900GT.

HIS Radeon X1900GT ICEQ3 broni się świetnym chłodzeniem - ICEQ3 pracuje wyjątkowo cicho i wydajnie, mimo że sam układ 1900GT to niezła grzałka. Temperatury w zakresie 65 - 75 C° to trochę za dużo. Z kolei plusem technologicznym ATI jest równoczesna obsługa HDR z antyaliasingiem, czego NVidia nie potrafi, choć czasem są wyjątki od tego, np. Half-Life2: Lost Coast jest dobrym tego typu przykładem. Zaletą X1900GT jest też całkiem przyjemny overlocking z lekkim przyrostem fps w grach.


  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

eXtremeMem      eXtremeMem

ASUS Polska      ASUS Polska

HIS Polska      HIS Polska

ECS Polska      ECS Polska