Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
RECENZJE | Testy karty HIS X1900GT i opis płyty ECS KN2 SLI
    

 

Testy karty HIS X1900GT i opis płyty ECS KN2 SLI


 Autor: DYD | Data: 20/07/06

Podsumowanie

ECS KN2 SLI Extreme

Na początek konkluzja na temat płyty głównej ECS KN2 SLI Extreme. Jej budowa może budzić pewne kontrowersje. Kłopotliwa dodatkowa karta DUO-N z bardzo grzejącym się chipsetem oraz dwa wiatraki powodujące niepotrzebny szum na płycie psują obraz ogólnie ciekawej płyty. Bogate wyposażenie, mnogość złącz i portów na płycie w postaci 6 x SATA II z NCQ i RAID, dwoma sieciówkami GiabitEthernet i Fast Ethernet, 2 x IDE dają sporą swobodę wymagającemu użytkownikowi. Zabezpieczenie BIOsu typu top-hat flash, diody informujące o pracy PCI-E i dioda Anti-Burn dla modułów pamięci to dodatkowe miłe bonusy.

W kwestii wydajności podwójny chipset (NF4 SLI+C51D) jaki oferuje nForce4 SLI x16 nie zachwyca wydajnością. Przy pojedynczej karcie nie ma żadnej różnicy pomiędzy x8 i x16, zaś w trybie SLI także wyniki są zbliżone (wyniki SLI na podstawie innych testów z Sieci). Tak więc jeśli ktoś liczy na wzrost wydajności między chipsetami nForce4 SLI x16 a nForce4 SLI, będzie zawiedziony. Także zapaleni overclockerzy nie będą szczęśliwi, gdyż otrzymują stosunkowo ubogie pole manewru parametrów w BIOSie, słaby i nieprecyzyjny monitoring komponentów oraz niskie wyniki podkręcania szyny HyperTransport (maksymalnie uzyskałem 225MHz FSB).

HIS Radeon X1900GT ICEQ3

Pora na podsumowanie karty HIS Radeon X1900GT ICEQ3 zbudowanej na chipsecie ATI X1900GT, który miał stawić czoła już dobrze osadzonemu na rynku 7900GT. Układ ATI jednak nie położył na łopatki swojego rywala. To 7900GT w większości testów i to tych ważniejszych (w grach, nie w 3DMarkach) pokazał lepsze oblicze. Tak więc 1900GT nie dość że jest trochę słabszy w kwestii wydajności, to cenowo plasuje się na równi a nawet czasem ciut ponad kwoty, jaką należy wyłożyć za 7900GT. Nie najlepiej to wróży i ATI powinna zdecydowanie zejść z ceny, aby w tym segmencie cenowym (~1200zł) być solidnym i w pełni godnym konkurentem dla Nvidii. Może też okazać się, że lepszym wyborem będzie model Radeona X1800XT, który wychodząc z produkcji dostępny jest w cenie ~1300zł a wydajnościowo może zrobić psikusa zarówno układowi 1900GT jak i 7900GT.

HIS Radeon X1900GT ICEQ3 broni się świetnym chłodzeniem - ICEQ3 pracuje wyjątkowo cicho i wydajnie, mimo że sam układ 1900GT to niezła grzałka. Temperatury w zakresie 65 - 75 C° to trochę za dużo. Z kolei plusem technologicznym ATI jest równoczesna obsługa HDR z antyaliasingiem, czego NVidia nie potrafi, choć czasem są wyjątki od tego, np. Half-Life2: Lost Coast jest dobrym tego typu przykładem. Zaletą X1900GT jest też całkiem przyjemny overlocking z lekkim przyrostem fps w grach.

poprzednia strona (Podkręcanie HIS X1900GT)    -   następna strona (Podsumowanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy karty HIS X1900GT i opis płyty ECS KN2 SLI
 
 » ECS KN2 SLI Extreme
 » HIS Radeon X1900GT ICEQ3
 » Platforma testowa
 » Testy
 » Podkręcanie HIS X1900GT
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

eXtremeMem      eXtremeMem

ASUS Polska      ASUS Polska

HIS Polska      HIS Polska

ECS Polska      ECS Polska