Opisywane w artykule urządzenie multimedialne należy do produktów klasy NMT. Skrót ten pochodzi od wyrażenia "Networked Media Tank" i oznacza niewielkie urządzenie przypominające trochę bardziej rozbudowaną kieszeń na dysk twardy 3.5 cala, posiadające szereg możliwości multimedialnych i całkiem sporo dodatkowych funkcji. Oprócz odtwarzania plików video, audio czy zdjęć, NMT może pełnić rolę serwera multimediów, a także serwera Samby, NFS, FTP czy też Torrentu korzystając z sieci przewodowej LAN lub Wi-Fi. Jakie możliwości oferuje model IcyBox IB-MP309HW-B niemieckiego producenta Raidsonic przysłany do testów przez firmę Abertek, o tym w niniejszym artykule.
Opis ogólny i specyfikacja
Na początek krótkie przybliżenie, czym tak naprawdę jest IcyBox IB-MP309HW-B. Mamy bowiem do czynienia z zewnętrznym urządzeniem, które samodzielnie pełni funkcje zaawansowanego multimedialnego odtwarzacza. Poprzez różne wyjścia audio i video można podłączyć go do telewizora lub innego wyświetlacza oraz magazynować i zarządzać plikami multimedialnymi znajdującymi się w odtwarzaczu, sieci lokalnej, internecie i nie tylko. Poniżej wizualizacja potencjalnych możliwości tego urządzenia:
Co kryje się w urządzeniu IcyBox IB-MP309HW-B ? Niewielka obudowa o szerokości 20 cm, wysokości 5,5 cm oraz długości 16 cm może przyjąć na swój pokład maksymalnie jeden dysk SATA o wielkości do 1.5TB. Sercem urządzenia jest procesor Sigma Designs SMP8635 z zegarem 300 MHz oraz 256 MB pamięci DDR SDRAM Video Buffer. IcyBox potrafi obsłużyć następujące formaty video i audio:
Video:
1. MPEG-1 VCD format (1.15 Mbps CBR) [.mpg, .mpe, .mpeg, .dat, .m1v, .iso]
2. SD i HD MPEG2 do 20 Mbps [.mpg, .mpe, .mpeg, .m2v, .vob, .vro, .iso]
3. SD i HD MPEG-4 (Xvid, MP4) [.avi, .divx, .mov, .mp4, H264, .iso]
4. SD i HD WMV9 [.asf, .wmv, .mkv, .iso]
Audio:
1. MPEG-1 Layer1 (MP1) [.mp1, .mpa]
2. MPEG-1 Layer2 (MP2) [.mp2]
3. MPEG-1 Layer3 (MP3) [.mp3]
4. Ogg Vorbis (OGG) [.Ogg]
5. AC3 5.1 (AC3) [.ac3]
6. Microsoft PCM Wave (WAV) [.wav]
7. Advanced Audi Coding (AAC, ADIF, ADTS)
8. Microsoft Windows Media Audio Professional
9. Free Lossless Audio Codec (FLAC) [.flac]
Obsługa napisów: (MicroDVD, SubRip, Sub Station Alpha)
Obsługa zdjęć: JPEG, PNG, GIF
Z powyższych danych na uwagę głównie zasługuje popularny ostatnio format video wysokiej rozdzielczości jakim jest kontener .MKV w jakości Full HD. Stacjonarne odtwarzacze DiVX wciąż mają problem z obsługą materiału video zapisanego w codecu H264 w jakości 1080p, niektóre z nich czytają MKV jednak po wcześniejszym, długotrwałym konwertowaniu i to nie w pełnej wysokiej rozdzielczości (np. Ferguson DVP868HD).
Jeśli chodzi o złącza to jest tego dość sporo. Dostępny jest Ethernet LAN 10/100 Mbps ze złączem RJ-45, jeśli chcielibyśmy wykorzystać bezprzewodową sieć WiFi iEEE802.11n trzeba dokupić specjalny moduł na USB. Urządzenie wyposażone jest w dwa porty USB 2.0 wspierające huby USB, kieszenie USB, pendrive'y, napędy USB DVD czy też klawiatury USB.
Wyjścia video: HDMI v1.3, Composite, S-Video oraz Komponent
Wyjścia audio: Stereo, SPDIF Digital audio (1x Coaxial i 1x Optyczne)
Dysk twardy, aby obsłużył wszystkie możliwości urządzenia wymaga systemu plików typu EXT3 (znanego z Linuksa). Tylko przy takim systemie plików można uruchomić dodatkowe funkcje NMT takie jak serwer Samba, serwer FTP czy Torrent. Jeśli nie chcemy korzystać ze wspomnianych wcześniej funkcji można stosować system plików NTFS/FAT32 - do odtwarzania jedynie plików multimedialnych wystarczy windowsowy standard.
Tyle na razie danych technicznych, wrócimy jeszcze do nich przy okazji omawiania poszczególnych funkcji odtwarzacza. Teraz pora przyjrzeć się bliżej, jak prezentuje się nasz IcyBox IB-MP309HW-B.
Wygląd IcyBox IB-MP309HW-B
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
W pudełku oprócz samego playera znajdziemy dwie instrukcje obsługi (w języku angielskim i niemieckim, aktualne wersje dostępne są na stronie producenta), zasilacz sieciowy, pilot z bateriami, kable komponent, kable chinch, kabel USB i płytkę CD z oprogramowaniem.
(kliknij, aby powiększyć)
Pilot ma sporo funkcji i żeby dobrze poznać wszystkie możliwości trzeba poświęcić mu chwilę uwagi. Bywa że dany klawisz w zależności od rodzaju aktualnie wykorzystywanej usługi w playerze będzie posiadał inną funkcję. Szczegółowy opis działania poszczególnych klawiszy znajdziemy w instrukcji - jest także możliwość podłączenia klawiatury USB i z jej pomocą zarządzać urządzeniem.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Obudowa playera to przyjemne czarne szczotkowane aluminium z oszczędną ilością detali. Z lewej strony frontu znajdziemy logo urządzenia a poniżej dwa złącza USB. Prawa strona frontowej części posiada odbiornik dla pilota i dwie świecące kontrolki (pracy dysku i zasilania). Prawa i lewa ściana playera nie posiada żadnych złączy, jedynie mocowanie czterema śrubkami górnej pokrywy. Tył urządzenia jest już szczodrzej wyposażony. Znajdziemy tutaj m.in. wyjście HDMI, komponent, wyjście optyczne audio oraz jedyny wiatraczek chłodzący. Szczegółowy opis złączy powyżej na zdjęciu.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
W środku odtwarzacza znajdziemy miejsce na dysk twardy SATA, mocowany dwiema śrubkami. Montaż jest szybki i bezproblemowy. Pod płytką mocowania dysku znajduje się płyta główna playera, widać też umiejscowiony po środku radiator, który odprowadza ciepło z procesora. Obok znajdują się pamięci Samsunga. Trzeba jeszcze wspomnieć o czterech nóżkach, które delikatnie powodowały chwianie się urządzenia na płaskim blacie. Po wyposażeniu w dysk twardy, można rozpocząć pierwsze uruchomienie naszego testowanego urządzenia.
(kliknij, aby powiększyć)
Uruchomienie i opis funkcji dodatkowych
Mała skrzynka została w całości szybko złożona, można więc śmiało przystąpić do pierwszego uruchomienia. Na początku trzeba się zdecydować na rodzaju systemu plików na dysku twardym jaki będziemy wykorzystywać w naszym IcyBox (o czym już wspominaliśmy w specyfikacji). Są dwie możliwości. Jeśli planujemy wykorzystywać urządzenie głównie jako odtwarzacz, a nie zależy nam na dodatkowym funkcjach takich jak serwer plików FTP, torrent czy serwer plików multimedialnych można korzystać z systemu plików FAT32 lub NTFS. Jeśli jednak chcemy mieć dostęp do wszystkich funkcji programu trzeba sformatować i przygotować dysk twardy w urządzenie w systemie plików EXT3, znanym z Linuksa. Wymaga to pewnych czynności dodatkowych, gdyż system Windows standardowo nie widzi dysków z systemem plików EXT2/EXT3. Trzeba wgrać specjalne, darmowe oprogramowanie, aby w systemie Windows wykryty został w ten sposób sformatowany dysk. Posiadacze Linuksa oczywiście mają dostęp beż żadnych dodatkowych czynności. Tak wygląda Menu programu do zarządzania dyskami z systemem plików EXT pod Windowsem - zrzut ekranu poniżej.
(kliknij, aby powiększyć)
"Twarde" włączenie urządzenia przyciskiem power trwa około 40 sekund. Uśpienie przyciskiem z pilota i ponowne go włączenie trwa już tylko 1 sekundę. Po uruchomieniu naszego playera mamy dostęp do głównego MENU. Na początku warto sprawdzić jaką mamy wersję firmware, sformatować dysk i zainstalować oprogramowanie w naszym urządzeniu. Jeśli chcemy poprzestać tylko na funkcjach odtwarzacza i nasz dysk posiada już pliki multimedialne i system FAT32 lub NTFS można pominąć proces instalacji aplikacji NMT.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji IcyBox zaczynamy więc od instalacji i formatowania dysku - na zrzutach ekranowych widać jeszcze możliwość wyboru EXT2 i EXT3, jednak po zaaplikowaniu najnowszego firmware pozostała tylko opcja EXT3. W MENU/Instalacja można sprawdzić wersję firmware, wersję jądra (system oparty jest na Linuksie) oraz wykonać instalacje oprogramowania NMT korzystając z danych zapisanych na pendrive lub przez internet (urządzenie posiada port LAN lub opcjonalnie WLAN). Wybieramy nową instalację, która sformatuje nam dysk w systemie plików EXT3 i zainstaluje aplikacje NMT. Cały ten proces zajmuje kilkadziesiąt sekund po czym nasze urządzenie staje się w pełni gotowe do działania.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Na moment zostawmy nasze urządzenie i sprawdźmy co znajduje się na płycie CD dostarczonej z odtwarzaczem. Producent oprócz instrukcji obsługi w PDF (na razie brak polskiej wersji, jest tylko angielska i niemiecka), zamieścił na płycie aplikacje myiHome oraz oprogramowanie NMT, które zainstalowaliśmy w naszym odtwarzaczu (skorzystaliśmy jednak z nowszej wersji zamieszczonej na WWW producenta). Software myiHome służy do wykorzystania naszego komputera PC jako serwer plików multimedialnych, które udostępnimy przez sieć lokalną urządzeniu IcyBox. W myiHome wybieramy i udostępniamy katalogi dla obrazów, filmów, muzyki, a także konfigurujemy dostęp do danych. Należy tam ustawić numery IP, port, wybrać ewentualne zabezpieczenie hasłem lub poprzez MacAdress. Oprogramowanie jest intuicyjne i konfiguracja nie powinna sprawić kłopotów. Po poprawnej konfiguracji i połączeniu przez sieć LAN urządzenia IcyBox z naszym komputerem PC będziemy mieli w odtwarzaczu bezpośredni dostęp do udostępnionych plików z PC.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Wróćmy do naszego multimedialnego playera. Jak widać MENU dostępne jest w kilku językach, w tym oczywiście w polskiej wersji. Po wejściu w MENU/główne pojawia się okienko z wyborem źródła oraz usług sieciowych. Ilość źródeł jest zmienna w zależności od tego, z ilu źródeł korzystamy w danej chwili. W naszym przypadku widać wybór: dysku twardego w urządzeniu, urządzenia USB, przeglądanie sieci lokalnej oraz dostęp do skonfigurowanej sieci TPC1 (dane udostępnione poprzez aplikację myiHome). W Usługach sieciowych znajdują się internetowe usługi Media Service Portal, społeczność MSP oraz SayaTV. Są to serwisy społecznościowe, gdzie użytkownicy udostępniają swoje pliki multimedialne typu filmy video z YouTube, galerie, muzykę, etc. Bezpośrednio z urządzenia przeglądamy udostępnione usługi, możemy zarejestrować się na forum, korzystać z Gmaila, newsów video, licznych podcastów z różnej tematyki, przeglądać torrenty, korzystać z internetowego radia i wielu innych funkcji. Po zalogowaniu możemy zapisywać swoje ulubione tematy. Operowanie pilotem nie jest zbyt przyjazne, można bowiem z niego wpisywać nawet wyrażenia - po pewnym czasie można się w miarę do niego przyzwyczaić. W razie czego istnieje możliwość podpięcia klawiatury USB do playera. Poniżej prezentujemy pokaźną galerię zrzutów ekranu, ilustrującą funkcje wspomnianych wcześniej różnych usług.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Przed przystąpieniem do głównych funkcji urządzenia, sprawdźmy jeszcze co znajduje się w MENU. W zakładce PREFERENCJE znajdziemy wybór języka, napisów i kilka innych funkcji głównie dotyczących prezentacji obrazów. W zakładce Audio/Video znajdziemy m.in. ustawienia dotyczące rodzaju wyjść video, proporcji ekranu oraz wybór audio. Zakładka SIEĆ służy do konfiguracji playera z siecią LAN. Dysk sieciowy (NAS) pojawi się po jego uaktywnieniu i poprawnej konfiguracji. Aplikacje NMT aktywne są jeśli mamy wgrane oprogramowanie NMT. W zakładce Aplikacji NMT można m.in. uruchamiać i zatrzymywać poszczególne serwery czy ściągać pliki z torrentów. W MENU znajdziemy jeszcze funkcje DVD/Audio CD i instalację, wcześniej już opisaną. Poniżej MENU na zrzutach.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Wymieńmy zatem funkcje dodatkowe z zakładki NMT, które oferuje nasz IcyBox.
- serwer UPnP AV - automatyczne wykrywanie zawartości multimedialnych w urządzeniach zgodnych z UPnP lub DLNA. Po udostępnieniu danych będą one widoczne w źródłach mediów.
- serwer myiHome - udostępnianie streamingu multimediów w urządzeniu poprzez serwer UPnP AV
- serwer FTP - nasze urządzenie pełni rolę magazynu danych, które przez internet można udostępniać znajomym, dostęp na hasło
- serwer Samba
- serwer NFS - mapowanie i uaktywnienie dysku sieciowego typu NAS
- Torrent - możliwość automatycznego uploadu i downloadu plików torrent, można także dodawać pliki .torrent załadowane z portu USB
- klient UseNet
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Co do ogólnego działania urządzenia to nie było większych problemów. Dwie kwestie były troche irytujące. Nasz IcyBox wyposażony jest w dwa porty USB, do których można podłączyć np. pendrive lub kieszeń z dyskiem. jednak podłączenie kieszeni USB z dyskiem 3.5" powodowało dłuższe wyszukiwanie źródeł (o około 15 sekund). Inną niedogodnością były nieprzyjemne wibracje urządzenia po ustawieniu go na płaskiej powierzchni (np. blacie biurka). Czasem nasz IcyBox potrafił się zawiesić, wówczas jedyną radą był twardy reset.
Warto wspomnieć jeszcze, że IcyBox posiada także wejście USB, dzięki któremu można go podłączyć do komputera tak samo jak podłączamy tradycyjną kieszeń na dyski USB. W tym trybie średni transfer zapisu/odczytu danych przez USB sięgał do 30MB na sekundę w przypadku naszego niezbyt szybkiego dysku SATA.
Główne funkcje playera
Pora sprawdzić naszego bohatera w głównej swojej roli, jaką jest odtwarzanie plików multimedialnych, w tym materiałów video zapisanych w kontenerze MKV 1080p (głównie codec H.264/MPEG-4 AVC). Wróćmy najpierw do MENU / źródło mediów. Wybieramy dysk twardy znajdujący się w urządzeniu i widzimy cztery duże ikony na ekranie symbolizujące: video, audio, zdjęcia i przeglądanie zawartości. Zaczynamy od video. Wiemy już ze specyfikacji, że player wspiera pliki od najstarszych DivX, przez XVid, DVD aż po najnowsze MKV w tym także te zapisane w 1080p. Mamy praktycznie pełne portfolio wspieranych plików video (avi, mpg, wmv, vob, ts i inne). Zacznijmy jednak od najnowszego standardu Blu-ray. Niestety urządzenie nie symuluje zawartości struktury płyty Blu-ray, ani także tego typu płyty zapisanej jako ISO. Na pocieszenie IcyBox odtwarza pliki .m2ts, w których zapisany jest film w tym standardzie. Po uruchomieniu pliku .m2ts można zmieniać ścieżki audio, przewijać materiał oraz zmieniać parametry obrazu (Zoom, powiększenie). Nie ma jednak możliwości wyświetlania napisów przy tak uruchomionym materiale Blu-ray. Na zrzutach ekranu wybraliśmy przykładowy plik z filmu Matrix z płyty Blu-ray. Z kolei w filmiku z YouTube zamieszczamy fragment filmu DieHard4, na którym można zobaczyć wybór ścieżki audio.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Przechodzimy oczko niżej, a więc do skompresowanych filmów wysokiej jakości (np. z płyt Blu-ray) do jakich należy popularny kontener MKV. Odtwarzacz IcyBox w pełni dawał sobie radę z wszystkimi testowanymi przez nas plikami MKV w jakości 1080p. Kłopot jest znowu z napisami. Po pierwsze player nie radzi sobie z napisami w popularnym u nas formacie TXT. Odtwarza jedynie SRT (SubRip) oraz Sub Station Alpha. Jeśli w pliku MKV mamy wbudowane napisy nie ma problemu, player umożliwia ich prezentację i zmianę wersji językowej. Problem jest w momencie, gdy mamy napisy wbudowane w plik MKV, ale np. brakuje polskiej wersji i takową mamy w zewnętrznym pliku .SRT. Wówczas niestety można skorzystać tylko z wbudowanych napisów i brakuje wyboru przejścia na zewnętrzne napisy. Nie ma możliwości zmiany wielkości napisów, jedynie ich kolor można modyfikować (biały i żółty do wyboru). Są to niedoróbki niby blachę, jednak ich wyeliminowanie poprawiło by funkcjonalność działania urządzenia. Warto wspomnieć, że player widzi wbudowane rozdziały w pliku MKV, dzięki którym można szybko przemieszczać się po filmie. Jakość obrazu oczywiście doskonała, zdjęcia tego nie oddadzą. Poniżej zrzuty ekrany z filmów Ja Robot, Commando oraz Kroniki Riddicka. Jest także filmik z YouTube z fragmentem filmu Commando (w tle dźwięk z innego źródła :-).
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Przejdźmy teraz do DVD. IcyBox IB-MP309HW-B radzi sobie zarówno z symulacja zawartości płyty jak i filmami DVD zapisanymi do ISO. Mamy pełne zarządzanie DVD z wyświetlaniem napisów i dostępem do rozdziałów włącznie. Player także czyta starsze filmy w formacie DiVX, XVid a także materiał wysokiej rozdzielczości high-definition typu .ts .mov oraz .mp4. Poniżej zrzuty z DVD filmu Powrót Króla.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Oprócz video, jest także zakładka audio i przeglądanie zdjęć. Nie są to zbyt rozbudowane usługi. Przy plikach Audio player pokazuje czas, tytuł, artystę, album i rodzaj muzyki. Zdjęcia można obracać oraz wyświetlić kilka informacji o danym zdjęciu. Poruszanie się po zdjęciach nie jest zbyt intuicyjne, strzałki w pilocie nie działają. Pliki Audio i zdjęcia inaczej prezentowane są przy korzystaniu z udostępnionych plików z myiHome, o czym za chwilę wspomnimy.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Trochę inne MENU w playerze otrzymujemy po wyborze źródła danych z myiHome. Wówczas też jest podział na video/audio/zdjęcia, te które udostępniliśmy na komputerze PC. Funkcje video mamy takie same jak opisywane wcześniej. Z kolei przy odtwarzaniu audio mamy dodatkowo w tle wygaszacz z rybką, nie ma za to żadnej informacji o utworze, można jedynie przewijać utwór. Numery od 1 do 0 przenoszą procentowo do danego fragmentu utworu. Przy przeglądaniu zdjęciach jest dostęp do galerii miniatur i dodatkowo można ustawić podkład muzyczny. Efekt przejścia i czas pokazu slajdów ustawiamy w Preferencjach w MENU.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Podsumowanie
Stworzenie małego i cichego urządzenia o ładnej stylistyce, wspierającego wszelkie możliwe standardy video, to nie lada wyzwanie dla producentów urządzeń tej klasy. Testowany IcyBox próbuje aspirować do miana takiego "wszechmogącego" kombajnu multimedialnego, jednak jest jeszcze nad czym popracować.
IcyBox IB-MP309HW-B to takie małe gabarytowo centrum multimedialne umiejscowione w salonie czy sypialni posiadające spory magazyn danych, jednocześnie komunikujące się przez różne źródła z komputerem stacjonarnym (LAN czy opcjonalnie WiFi). Mechanika dysku i niewielka konstrukcja może jednak powodować nieprzyjemny hałas i wibracje. Wiatraczek, mimo że mały także nie uczyni z urządzenia totalnie bezszelestnego.
Ideałem na dzień dzisiejszy było by pełne wsparcie płyt Blu-ray, a więc poprawny odczyt zawartości płyty oraz trybu ISO. Na pocieszenie możemy obejrzeć film w tym standardzie, jednak bez napisów. Poprawne wyświetlanie napisów tyczy się także plików MKV i DivX - brak obsługi większej ilości rodzajów napisów to spore niedociągnięcie. Cieszy jednak pełne wsparcie materiału video wysokiej rozdzielczości zapisanych w .MKV 1080p oraz pozostałych plików high-definition. Nie ma żadnych spowolnień czy błędów w wyświetlaniu, możemy się cieszyć wysokiej jakości obrazem i dźwiękiem.
Na plus należy uznać bogatą ilość złączy, w tym HDMI i Component oraz cyfrowe wyjścia audio. Dostęp do sporej ilości usług przez Internet (podcasty, trailery, filmiki, radio internetowe, GMail, Forum), liczne funkcje serwerowe (FTP, torrent) czy funkcje dysku sieciowego NAS to także pozytywne cechy tej "skrzyneczki", która części użytkownikom na pewno się przyda. Lepiej jednak wpierw dopracować w pełni wszelkie funkcje multimedialne, a potem skupić się na wspieraniu pozostałych usług. Producent jednak wypuszcza co jakiś czas nowe oprogramowanie, wprowadzając liczne poprawki, co dobrze rokuje na przyszłość rozwojowi tego typu urządzeń.
Cena urządzenia IcyBox IB-MP309HW-B wynosi około 900zł.