Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Przegląd monitora 27-cala iiyama Prolite XUB2792HSC-B1
    

 

Przegląd monitora 27-cala iiyama Prolite XUB2792HSC-B1


 Autor: Wedelek | Data: 23/01/23

Typy paneli LCD

Mimo tych minusów wyświetlacze LCD mają aktualnie najlepszy stosunek jakości do ceny i wciąż wyprzedzają dużo nowsze panele OLED. Nic też nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się coś w tej materii zmienić.


Źródło: MediacenterZ


W miarę rozwoju technologii inżynierowie zaproponowali trzy różne typy paneli LCD: TN, VA oraz IPS. Bez wdawania się w szczegóły TNki oferują najszybsze odświeżanie, ale kosztem kątów widzenia i ilości odwzorowanych kolorów. Po przeciwnej stronie technologicznej barykady mamy IPS, który dla odmiany ma dobre kąty widzenia i może wyświetlać dużo barw robiąc to przy okazji w sposób bardzo dokładny, ale jego minusem jest długi czas reakcji. Pomiędzy nimi mamy panele VA (MVA/PVA), które oferują całkiem dobre odwzorowanie kolorów i zapewniają przy tym wyższy kontrast i lepsze odwzorowanie czerni niż IPS, ale kosztem długiego czasu reakcji. Jeśli chodzi o koszt zakupu, to najtańszym panelem jest TN, przy czym trzeba pamiętać, że najbardziej zaawansowane warianty tej technologii z odświeżaniem 240Hz wciąż swoje kosztują.

Trzeba tu też jasno powiedzieć, że o ile jeszcze kilka lat temu różnice pomiędzy wymienionymi typami matryc były całkiem spore, to dziś coraz bardziej się one zacierają. Przez to w praktyce na rynku znajdziemy głównie całą gamę IPSów o różnej jakości oraz TNki z wyższej półki cenowej, z odświeżaniem na poziomie 120Hz i 240Hz. Droższe monitory mają też często wbudowany dodatkowy osprzęt w postaci kolorymetrów czy modułów do synchronizacji z kartami graficznymi pokroju Nvidia G Sync. W przypadku średniej i niskiej półki takich rarytasów nie uświadczymy.

Który ekran dla kogo?



Z uwagi na wysoką częstotliwość odświeżania i szybkość przełączania kolorów w grach najlepiej sprawdzają się matryce typu TN. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na fakt, że od kilku lat producenci idą tu na pewnego rodzaju skróty. Zamiast podawać czas przejścia od czarnego do bieli i z powrotem mierzą czas przejścia od szarego do białego i z powrotem do szarego, co rzecz jasna trwa znacznie krócej.

Matryce typu VA z uwagi na wysoki kontrast i lepszą czerń najlepiej nadają się do oglądania filmów, ale z uwagi na rozwój nowoczesnych IPSów nie mają nad nimi już tak dużej przewagi jak jeszcze kilka lat temu. Przy tym jeśli już wymagamy bezkompromisowej jakości bez względu na cenę, to nasz wzrok i tak powinien skierować się w stronę OLEDów.

IPSy to natomiast ekrany z najlepszym odwzorowaniem kolorów, bardzo dużymi kątami widzenia i równie wysokim kontrastem, a przy tym całkiem dobrze wycenione. Ze względu na swoje właściwości są to bardzo uniwersalnej panele, które sprawdzą się w zasadzie w każdym zastosowaniu. No chyba, że chcemy grać w gry kompetytywne, w których wysoki klatkaż jest bardzo ważny. W tym przypadku lepiej sprawdzą się TNki, które pod względem częstotliwości odświeżania ekranu biją na głowę IPSy. Wystarczy tylko zauważyć, że spora część TNek oferuje 120Hz i więcej, podczas gdy lwia część IPSów ma odświeżanie na poziomie 60Hz.

No ale odświeżanie i czas reakcji to nie wszystko. Podczas wybierania monitora trzeba się jeszcze chwilę pochylić nad kontrastem - im wyższy tym lepiej, rozdzielczością natywną - im wyższa tym więcej pikseli na ekranie, co zazwyczaj jest bardziej pożądane (wyjątkiem są gry), współczynnikiem PPI - wskazuje ile pikseli mieści się na danej powierzchni (zależy od rodziejlczości i wielkości matrycy), oraz pokryciem palety kolorów.

Pokrycie palety barw



Ta ostatnia wartość będzie fundamentalna jeśli chcemy pracować z grafiką komputerową. Zacznijmy od tego, że każda składowa koloru (R,G,B) jest zapisywana w formie bitowej, czyli jako ciąg zer i jedynek. Przy 8-bitowych matrycach daje nam to w teorii ponad 16,7mln możliwych do uzyskania kolorów (256*256*256). Jeśli chcemy uzyskać więcej, to musimy zastosować lepszy panel. I tu cały na biało wkracza dział marketingu. Producenci bardzo często chwalą się, że mają 10-bitowe lub nawet 14-bitowe wyświetlacze, ale zapominają dodać, że panele w nich nadal są 8-bitowe, a 10-bitowy jest tylko interfejs sygnałowy, który w połączeniu z odpowiednim sterownikiem symuluje 10-bitowy panel. W zależności od jakości robi to lepiej lub gorzej, ale nadal nie jest to w 100% 10-bitowy panel. Takie prawdziwe, 10-bitowe monitory są już niestety dość drogimi zabawkami i nie ma ich na rynku zbyt wiele.

Mimo, że jest to dość wątpliwa praktyka, to w rzeczywistości nie ma aż tak dużego znaczenia jak inny parametr związany z kolorem - pokrycie przez monitor wiodących palet kolorów, czyli sRGB, Adobe RGB i DCI-P3. Wszystkie wymienione nazwy określają pewne standardy definiujące jak mają wyglądać konkretne barwy. W największym skrócie chodzi tu o pewne ujednolicenie postrzegania koloru, czyli żeby na każdym monitorze i po wydruku dana barwa wyglądała dokładnie tak samo. Bez tego jasno szary kolor na naszym monitorze może być nieco ciemniejszy po wydruku, a u kogoś innego bliżej mogło by mu być do antracytu lub grafitu. Jak nie trudno się domyślić tak być nie może i jeśli chcemy pracować z grafiką komputerową, to ten parametr będzie dla nas niezwykle istotny.


Źródło: Wikipedia


Ideałem byłoby tu 100% pokrycie Adobe RGB lub przynajmniej 100% pokrycie DCI-P3. Pierwsza z wymienionych palet króluje w profesjonalnej fotografii i wydruku (w offsetowym wciąż mocno trzyma się CMYK), a domeną drugiej są urządzenia cyfrowe gdzie wypiera wprowadzonego w 1996r. sRGB. Oczywiście producenci rzadko podają te 100%. Częściej jest to wartość np. 99%, lub np. 120% sRGB, co jest dla nich swoistą „dupokrytką”. Pamiętajcie przy tym, że te palety się w sobie nie zawierają i że w rzeczywistości monitory mogą być też w stanie wyświetlać kolory, których te standardy nie obejmują. Idealnie pokazuje to poniższa grafika. Ten kolorowy kształt to spektrum barw rozpoznawane przez ludzkie oko.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Przegląd monitora 27-cala iiyama Prolite XUB2792HSC-B1
 
 » Wyświetlacze LCD - z czym się to je?
 » Typy paneli LCD
 » iiyama PROLITE XUB2792HSC-B
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »