9 kart: FX5700, FX5700 Ultra, FX5900XT kontra R9600Pro, R9600XT Autor: Kris | Data: 24/02/04
|
|
Asus Radeon 9600 XT/TVD
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Duże pudełko, gęsto pokryte przeróżnymi informacjami (miłym akcentem jest przedstawienie na pudełku zdjęcia karty z opisem podzespołów). Dodatkowym przyciągaczem wzroku jest Pani, która reklamuje całą gamę produktów Asus'a, opartych na kościach ATI. Zawartość pudełka, oprócz karty tworzą:
- Panel VIVO, 2x Cinch + 2x miniDIN 4-piny
- Przejściówka DVI - VGA
- Angielska Instrukcja instalacji
- Angielska instrukcja użytkowania oprogramowania
- Kupon na Half-Life 2 ze zdrapką
- Firmowe pudełko na 12 płyt CD
- Płyta CD ze sterownikami (v3.7) oraz oprogramowaniem narzędziowym: Smart Doctor (3.03), Video Security, Digital VCR, Game Face
- CD z grą Battle Engine Aquila
- CD z grą Gun Metal
- CD z demonstracjami gier
- CD z oprogramowaniem do tworzenia filmów CyberLink PowerDirector Pro v2.55 ME
- CD z odtwarzaczem filmów CyberLink PowerDVD XP 4.0 w wersji Asus'a
- CD z programami firmy Ulead : Cool 3D SE 3.0 oraz Photo Express SE 4.0
- CD z programem CyberLink Medi@Show SE 2.0
Najpierw kilka słów na temat panela VIVO. Wykonanie solidne, tworzywo i styki nie budzące zastrzeżeń, dodatkowe rzepy samoprzylepne pozwalają na przytwierdzenie go w dogodnym miejscu. Kabel dosyć sztywny (w porównaniu do panela ATI z kart AiW). Przyjrzyjmy się karcie. Klasyczny rozmiar ATI, jasnoczerwony laminat, który w zasadzie można spotkać tylko u Asus'a. Osiem kości DDR BGA Samsung 2.8ns rozmieszczonych po obu stronach płytki. Duży radiator trzyma się bardzo solidnie rdzenia. Przekrój ożebrowania z prawej strony tworzy nazwę producenta. Radiator opiera się również na pamięciach awersu, ale jest to raczej funkcja stabilizująca mocowanie chłodzenia, bo rewers nie jest w ten sposób chłodzony, a i niektóre moduły nie przylegają do niego dokładnie. Niewielki, zintegrowany wentylator podłączony jest trzema przewodami. Spodnia strona płytki zawiera układ Rage Theater realizujący funkcję capture. Na śledziu wyjścia VIVO (miniDIN 9-pinów), VGA oraz DVI.
Ilość oprogramowania rzuca na kolana. Szczególnie, jeśli porównamy do większości producentów ATI. Są niezbędniki do capture, narzędzia, player DVD i oczywiście gry. Najważniejszy jest kupon Half-Life 2 umożliwiający ściągnięcie gry w momencie kiedy pojawi się na rynku. Przypominam, że do tego czasu obowiązuje specjalna oferta zawierająca: Half-Life, Counter Strike, Team Fortress Classic, Deathmatch Classic, Half-Life: Opposing Force oraz Ricochet. Najczęściej wykorzystywanym programem będzie pewnie Asus Smart Doctor. Monitoring parametrów pracy, podkręcanie i co najważniejsze pełne sterowanie wentylatorem. Można ustalić obroty lub uzależnić od temperatury rdzenia.
(kliknij, aby powiększyć)
Karta generuje doskonałą jakość obrazu w zakresie do 1600x1200@85Hz. Wyżej nie byłem w stanie sprawdzić. Wentylator w domyślnym trybie jest bardzo cichy a Smart Doctor pozwala na pewne zwiększenie obrotów lub co ważniejsze na kolejne zredukowanie hałasu. W trybie automatycznym (obroty zależne od temperatury) karta jest ledwo słyszalna, natomiast nie miałem problemów ze stabilną pracą przy stałych obrotach, generujących jeszcze mniejszy odgłos. Lepsze pod tym względem mogą być jedynie pasywne rozwiązania chłodzenia. Taktowanie 500/300MHz. Za pomocą Smart Doctora podkręciłem kartę do wartości 570/350MHz.
Sugerowana cena detaliczna 910 zł. Trzy lata gwarancji.
|