Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Conroe - niebieska kontra, czyli test procesora Intel Core 2 Duo
    

 

Conroe - niebieska kontra, czyli test procesora Intel Core 2 Duo


 Autor: Lancer | Data: 11/09/06

Conroe - niebieska kontra, czyli test procesora Intel Core 2 DuoCore 2 Duo to największe objawienie pośród elementów platformy PC w tym roku. Gorąca atmosfera panująca przed długo oczekiwaną premierą, która miała miejsce w lipcu, była umiejętnie podsycana pojawiającymi się co jakiś czas informacjami o ogromnym przyroście mocy jaki miał oferować nowy procesor w porównaniu do konkurentów. Odchodząc od lansowanej przez ostatnie kilka lat mody na gigaherce, Core 2 Duo charakteryzuje się wysoką wydajnością przy niskim zegarze, umiarkowanym zapotrzebowaniem energetycznym i doskonałymi możliwości przyspieszania. Procesor jednak nie wziął się z nikąd. Powstał na bazie doskonale znanych układów, które podlegały systematycznym doskonaleniom wiele lat. I właśnie poznanie historii rdzenia Conroe jest kluczem do zrozumienia przyczyn jego sukcesu.

Emocje związane z premierą mamy już dawno za sobą. Możemy więc ze spokojem podejść do tegorocznego hitu Intela i kompleksowo przeanalizować czynniki, które wpłynęły na kształt procesora i dowiedzieć się w jakich zastosowaniach jest dobry, a gdzie podwija mu się noga.

Wstęp...

Czwarty kwartał roku 2000 miał w zamierzeniu Intela stanowić początek ostatecznej rozgrywki. Na rynek wszedł najnowszy układ mikroprocesorowego giganta, procesor Pentium 4 zbudowany według śmiałego projektu, który miał stanowić zarazem kulminację i schyłek w rozwoju architektury IA-32. Procesor miał dać początek nowej rodzinie, która rozpoczęła karierę od układu taktowanego zegarem 1,5GHz, a dobrnąć według Intela miała aż w okolice kosmicznych 10GHz. Intel swą megahercową rewolucją chciał zgnieść wyrastającego pod bokiem rywala, który wraz z procesorami K7 coraz śmielej sobie poczynał...

Minęło 6 lat, IA-32 jak było, tak trwa nadal. NetBurst wyczerpał się już przy niecałych 4GHz, a konkurent nie dość, że nie dał się rozdeptać to jeszcze zdążył dorosnąć i prztyczkiem w nos, dzięki architekturze K8 odebrał Intelowi kawał rynku. Już niektórzy wróżyli upadek Chipzilli, ale ta pokazała że nie podda się łatwo.

Tak oto nastał rok 2006 - rok paradoksu. Intel w obliczu niepowodzenia swojej rewolucji milenijnej sięgnął po historyczny oręż, który gdzieś tam pałętał się u boku od wielu lat i choć był pucowany od czasu do czasu by rdza go nie pochłonęła, to jednak w głównych pojedynkach pozostawał na drugim planie. Jako że dotychczasowe metody walki z gibkim AMD przy użyciu NetBursta okazały się mało skuteczne, Intel porzucił dotychczasową strategię. Sięgnął do pasa, dobył traktowaną po macoszemu broń, wypolerował na błysk i uderzył. Cios okazała się nadspodziewanie mocny.

Tak oto po sześciu latach w zapomnienie odeszło dziecko nieudanej rewolucji zwane Pentium 4, a triumfy święci prastara architektura, która po pewnych przebudowach okazała się nadspodziewanie dobra i ponadczasowa paradoksalnie bijąc na głowę swego następcę! Przewyższyła także produkty spod znaku młota - rodzinę K8, która walnie przyczyniła się do załamania niebieskiej ofensywy z 2000 r.

Nadeszła nowa era. Era procesorów Core 2 Duo zwanych Conroe.

poprzednia strona (Wstęp...)    -   następna strona (Historia ważna rzecz)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Conroe - niebieska kontra, czyli test procesora Intel Core 2 Duo
 
 » Wstęp...
 » Historia ważna rzecz
 » W stronę sukcesu
 » W cieniu Pentium 4
 » Banias do kwadratu
 » Czym jest Conroe ?
 » Platforma testowa
 » Testy - Gry
 » Benchmarki syntetyczne
 » Testy aplikacyjne
 » Wydajność w środowisku x86-64
 » Procesor vs szyna systemowa
 » Grzanie i podkręcanie
 » Co na to RAM ?
 » Płyta Asus P5W HD Deluxe
 » Słowo na zakończenie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »