Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Conroe - niebieska kontra, czyli test procesora Intel Core 2 Duo
    

 

Conroe - niebieska kontra, czyli test procesora Intel Core 2 Duo


 Autor: Lancer | Data: 11/09/06

Wydajność w środowisku x86-64

Testy w ciągle bardzo popularnym środowisku 32-bitowym mamy już za sobą. Sprawdźmy teraz jak nasi rywale radzą sobie podczas pracy z programami 64-bitowymi. Niestety tych ciągle jest mało i ze względu na brak szerokiego zainteresowania często są niedopracowane. Szczególnie doskwiera brak aplikacji dedykowanych tylko pod nowe środowisko. Przeważnie mamy bowiem styczność z przekompilowanym wersjami 32-bitowych programów. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można natomiast powiedzieć, że rynek programów 64-bitowych dopiero rozkwitnie. Motorem do tego stanie się nowy system operacyjny Microsoftu, który od początku jest planowany w dwóch wersjach: 32 i 64-bitowej. Co ważniejsze wersja 64-bit ma posiadać szereg cech nieobecnych w wersji 32-bitowej. Czy tym działaniem Microsoft spowoduje rychłą migrację do nowego środowiska? To się okaże.

Platforma testowa nie uległa zmianom. Różnicą jest tylko zmiana Windowsa XP Prof. SP2 na jego odmianę Professional x64 Edition. Popatrzmy więc jak się mają 32-bity do 64 w wykonaniu naszych bohaterów.

Powyższy program testowy to najnowsza beta POV-Ray'a z możliwością pracy w 64-bitach i wsparciem dla procesorów dwurdzeniowych. Niestety aplikacja nie działała wcale lepiej pod kontrolą ostatniej odmiany Windowsa XP. Minimalnie przyspieszył jedynie Athlon 64. Stracił nieznacznie Pentium. Conroe niemal nie odczuł różnicy, niemniej jednak i tak jest daleko szybszy od rywali.

Cinebench również niezbyt dobrze zareagował na zmianę systemu operacyjnego. Większość podtestów procesory wykonały szybciej w 32-bitach. Jedynie rendering odbywał się sprawniej w 64-bitach. Tu najwięcej zyskał Athlon, prawie 13%, który niemal zbliżył się tym samym wydajnościowo do Conroe pracującego w 32-bitach. Ten zyskał jedynie 5% lepszy wynik. Pentium D uzyskał wynik lepszy o niecałe 8%.

Kolejny przykład aplikacji, która nie zawsze entuzjastycznie podchodzi do środowiska 64-bitowego. Najbardziej widoczny jest spadek w pierwszym teście. Conroe traci aż 690%, Pentium D 580%, Athlon stracił jedynie 290% dzięki czemu wygrał... pyrrusowe zwycięstwo. Dopiero ostatni test daje wzrost wydajności o jakim każdy myśli mając na uwadze 64-bitowe środowisko. Conroe zyskuje dwukrotnie, 50% przyrost notuje Pentium. Za to prawie trzykrotnie przyspiesza Athlon 64 X2 deklasując tym samym rywali, zdecydowanie przeganiając Conroe.

Ten program ponownie lepiej działał na Athlonie. Tylko on minimalnie, ale zyskał na zmianie systemu operacyjnego, choć i to nie pozwoliło mu przegonić procesora Intela. Stracił za to (aż 13 sekund) Pentium D.

Niewielkie przyrosty wydajności serwuje nam 64-bitowa wersja tego darmowego programu kompresującego.

Paint.NET to kolejna, choć niestety jedna z nielicznych aplikacji wykazujących przewagę 64-bitowowych rozszerzeń. Zyskują wszyscy. Core 2 Duo 44%, Pentium D i Athlon po 33%.

Wyraźne wzrosty notują wszystkie procesory. Szczególnie istotny jest on w przypadku Pentium D, który w trybie 32-bitowym nieco kulał. W 64-bitach poziom minimalnego FPS wzrósł znacznie. W 64-bitach najszybciej radził sobie Athlon wyprzedzając Conroe.

Komentarz do testów 32 vs 64-bit.

Garść testów pozostawia pewien niesmak. Spodziewać się można było wzrostów wydajności w każdym przypadku – okazało się być inaczej. Niektóre programy zwalniają, a te które składają się z kilku podtestów potrafią zarówno gwałtownie zahamować, ale niespodziewanie ruszyć z kopyta. Nie ma co jednak płakać. Dobrze skompilowana, dopracowana aplikacja potrafi sporo zyskać.

Różnie też potrafią się zachować procesory. Widać odmienne podejście inżynierów konstrukcji rozwiązań mających zapewnić poprawność pracy w 64-bitowym środowisku. Przeważnie najwięcej zyskuje Athlon 64, nieco mniej Conroe i Pantium D. Co ważne, Conroe mimo że nie jest takim entuzjastą Windowsa XP x64, to jednak i tak w większości przypadków bez trudności konkuruje z Athlonem, niejednokrotnie osiągając przewagę niewiele mniejszą niż ta, jaką obserwujemy w testach 32-bitowych.

Teraz już tylko pozostaje nam czekać na pojawienie się Visty, od której oczekiwać możemy jeszcze wyższej, a przede wszystkim konsekwentnej przewagi wydajnościowej w większej ilości aplikacji zgodnych z rozszerzeniem x86-64.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Conroe - niebieska kontra, czyli test procesora Intel Core 2 Duo
 
 » Wstęp...
 » Historia ważna rzecz
 » W stronę sukcesu
 » W cieniu Pentium 4
 » Banias do kwadratu
 » Czym jest Conroe ?
 » Platforma testowa
 » Testy - Gry
 » Benchmarki syntetyczne
 » Testy aplikacyjne
 » Wydajność w środowisku x86-64
 » Procesor vs szyna systemowa
 » Grzanie i podkręcanie
 » Co na to RAM ?
 » Płyta Asus P5W HD Deluxe
 » Słowo na zakończenie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »