Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Conroe - niebieska kontra, czyli test procesora Intel Core 2 Duo
    

 

Conroe - niebieska kontra, czyli test procesora Intel Core 2 Duo


 Autor: Lancer | Data: 11/09/06

Co na to RAM ?

Cel badania jest jasny – sprawdzić wpływ wydajności różnie taktowanych pamięci na wydajność procesora. Czy Conroe tak samo lubi wysoko taktowane pamięci jak Pentium D? Sprawdźmy. Procesor taktowany domyślnie na 2,66GHz. Manipulowałem jedynie ustawieniami pamięci.

Skoro o nich mowa. Użyte w teście pamięci to znany i opisywany już na łamach serwisu 2GB komplet marki Patriot, model PC2-8000 XBL.

O ile w powyższych testach pracowały one z zegarem 800MHz i nominalnymi dla tej częstotliwości timingami 3-3-4-8, to tym razem posłużyły one za królika doświadczalnego i ustawiane one były zgodnie z danymi zamieszczonymi w poniższej tabeli.

Patrząc zbiorczo na wyniki testów widzimy dwa zachowania komputera. Są aplikacje, które żywo reagują na taktowanie pamięci i wykazują całkiem duży przyrost mocy. Przykładowo pomiędzy najwolniej, a najostrzej ustawionymi pamięciami w teście WinRara widzimy aż 11% różnicę w końcowym wyniku rzeczywistego czasu kompresji. Warto sobie tą różnicę uzmysłowić, bo zmiana samych ustawień pamięci mniej więcej odpowiada przypadkowi zestawienia procesora taktowanego zegarem 2,7GHz i 3GHz.

Ale nie zawsze jest tak dobrze. Spora część aplikacji reaguje raczej niemrawo na zmianę ustawień pamięci. Przykładów mamy sporo, a najbardziej drastycznym jest TMPGEnc służący do konwersji materiałów wideo. Nie reaguje wcale na zmianę timingów. Także testy 3D nie wykazały poważniejszych różnic.

Ogólnie jednak można przyjąć założenie, że lepiej mieć pamięci taktowane nieco wyższym zgarem i mające średniej długości timingi niż obsadzać Conroe pamięciami z krótkimi timingami, ale niskim zegarem. Najbardziej pożądane było by oczywiście użycie modułów zdolnych pracować z zegarem w okolicach 1GHz (DDR). W wszystkich testach właśnie one okazały się bezkonkurencyjne mimo raczej długich timingów. Tu wysoki zegar zapewnia nie tylko wysoki transfer do/z modułów, ale także gwarantuje utrzymanie niskich timingów względnych. Dzięki wysokiemu zegarowi w tej samej jednostce czasu pamięci mogą wykonać znacznie więcej wywołań, niż pamięci o krótkich timingach, ale również niskim zegarze. Widać to doskonale w teście pamięci ScienceMarka, kiedy to moduły ustawione na 800MHz (DDR) 4-4-4 i 1066MHz (DDR) 5-5-5 oferowały najwyższy transfer i niską latencję.

Podsumowując - biorąc pod uwagę dostępne na rynku moduły pamięci i ich ceny, najbardziej korzystne wydaje się dobranie modułów zdolnych pracować z zegarem 800MHz i timingami 4-4-4. Oczywiście im będą one potrafiły osiągnąć wyższy zegar przy relatywnie krótkich timingach, tym lepiej. Pamięci warto bowiem wybierać w taki sposób, by nie stały się one hamulcem przy podkręcaniu procesora i potrafiły pracować synchronicznie z FSB procesora. Pamiętajmy bowiem, że Conroe ma niski mnożnik i wysoką magistralę. Słowa te są szczególnie ważne dla tych, którzy podkręcają model E6300 dla którego osiągnięcie zegara 2,8GHz przy FSB 400MHz nie jest niczym szczególnym, ale to wymaga posiadania pomięci co najmniej zdolnych pracować z zegarem 800MHz (DDR).







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Conroe - niebieska kontra, czyli test procesora Intel Core 2 Duo
 
 » Wstęp...
 » Historia ważna rzecz
 » W stronę sukcesu
 » W cieniu Pentium 4
 » Banias do kwadratu
 » Czym jest Conroe ?
 » Platforma testowa
 » Testy - Gry
 » Benchmarki syntetyczne
 » Testy aplikacyjne
 » Wydajność w środowisku x86-64
 » Procesor vs szyna systemowa
 » Grzanie i podkręcanie
 » Co na to RAM ?
 » Płyta Asus P5W HD Deluxe
 » Słowo na zakończenie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »