Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Conroe - niebieska kontra, czyli test procesora Intel Core 2 Duo
    

 

Conroe - niebieska kontra, czyli test procesora Intel Core 2 Duo


 Autor: Lancer | Data: 11/09/06

Płyta Asus P5W HD Deluxe

Wyrób Asusa stanowił drugą po Intelu D975XBX szerzej dostępną płytę główną obsługującą procesory rodziny Core 2 Duo. Zbudowany na duecie układów i975X jako mostek północny i południowy ICH7R produkt wspiera wszystkie procesory Intela na podstawkę LGA775, w tym także te pracujące z FSB 133MHz (533MHz QDR) jak Celeron D czy Pentium D 805, czego oficjalnie i975X nie umie.

Obecnie dostępny model jest sukcesorem wcześniejszych wyrobów zbudowanych na układach i955X (rodzina P5WD2) i i975X (model P5WD2-E), które ze względu na niezgodność ze schematem zasilania VRM11 nie oferują obsługi rdzenia Conroe.

Interesujący nas model, jako że zbudowany na topowym chipie Intela obsługuje systemy zbudowane z wielu procesorów graficznych. Na chwilę obecną oficjalne wsparcie oferuje jednak tylko dla technologii ATI CrossFire. Płyta wyposażona jest w dwa gniazda elektrycznie zgodne ze standardem PCIe 16x. W przypadku obsadzenia slotów jedną kartą mamy do czynienia z portem o pełnej wydajności (PCIe 16x). Dla konfiguracji składających się z wielu GPU, każde z gniazd działa w trybie PCIe 8x. Oprócz tego są też krótkie porty PCIe 1x dla mniej wymagających urządzeń jak np. tunery TV, oraz stare sloty PCI. Mostek północny oficjalnie wspiera pamięci DDR w standardach DDR2-533/667. W praktyce jak już się przekonaliśmy we wcześniejszych testach, nie ma problemów z użyciem szybszych modułów, aż do DDR2-1066 włącznie. Maksymalna pojemność możliwych do obsadzenia modułów to 4 x 2GB w tym także układów ECC.

Mostek południowy ICH7R zapewnia obsługę 1 złącza PATA i 4 SATA o przepustowości 3Gb/s z możliwością tworzenia macierzy RAID 0, 1, 5.


Asus P5W HD Deluxe w całej okazałości (kliknij, aby powiększyć)

Płyta bazuje na ciemno-brązowym PCB, na którym umieszczono szereg kolorowych gniazd. Wszystko przedstawia się dosyć estetycznie, a zarazem płyta nie jest pstrokata.

Ogólny układ złącz płyty Asusa przedstawia się następująco: 2 wspomniane już porty PCI Express 16x, 2 sloty PCIe 1x i 3 tradycyjne gniazda PCI. Pamięć DDR2 wkładamy w 4 banki dla 240-pinowych modułów RAM.

Przyjrzyjmy się teraz obsłudze różnego rodzaju urządzeń. Płyta zapewnia wsparcie dla 1 kanału ATA100 i 3 SATA 3Gb/s z funkcjami RAID przez mostek południowy ICH7R. Ten ostatni odpowiada też za wsparcie dla standardu USB2.0 w postaci 8 portów (z czego 4 na panelu tylnym płyty). Oprócz tego mamy całą masę innych dóbr:
 • Kontroler TI 1394 ze wsparciem dla 2 portów standardu IEEE1394a FireWire.
 • 1 port ATA133 dla napędów PATA133 i dodatkowe 2 kanały SATA 3Gb/s z RAIDem 0 i 1 dzięki obecności chipu JMicron JMB363.
 • 2 kolejne porty SATA 3Gb/s są obsługiwane przez układ Silicon Image SiI 4723 Steel Vinez z opcją tworzenia macierzy RAID 0, 1 i JBOD.
 • 2 gigabitowe kontrolery sieciowe Marvell 88E8053-1 na tylnym panelu płyty
 • Bezprzewodowy LAN WiFi Asus WiFi-AP Solo standardu IEEE802.11g 54Mb
 • Układ dźwiękowy oparty o Intel HD Audio ze wsparciem dla 8 kanałów audio dzięki kodekowi Realteka ALC8882M. Chip oferuje obsługę systemu Dolby Master Studio. 6 analogowych punktów podłączeń i złącza S/PDIF są na krawędzi płyty


Kontrolery i złącza napędów (kliknij, aby powiększyć)


Od lewej: płytka z kartą WiFi, 2 gigabitowe kontrolery LAN, kodek dźwiękowy i kontroler FireWire (kliknij, aby powiększyć)Na powierzchni laminatu umieszczono aż 5 gniazdek FAN do podłączenia wentylatorków.

Cała płyta jest dosyć specyficznie i co ważne, skutecznie chłodzone. Mostek południowy wyposażono w pojedynczy radiator. Bardziej grzejący się mostek północny uzbrojono w dosyć wysoki, aluminiowy radiator, połączony rurką heat-pipe z radiatorem złożonym z miedzianych blaszek umiejscowionym nad stabilizatorami napięcia. Dzięki temu działaniu osiągnięto dwa cele. Zwiększono powierzchnię oddawania ciepła prze mostek północny, a strumień powietrza wydostający się z pomiędzy szczelin radiatora chłodzącego procesor dodatkowo owiewa listki radiatora umieszczonego na bloku zasilającym procesor. Niestety działanie technologii Asusa jest niekonsekwentne, ponieważ połowa MOSFETów pozostaje bez chłodzenia, jako że radiator przykrywa tylko część stabilizatorów umieszczonych z lewej strony gniazda procesora. Kolejnym elementem odpowiadającym za rozproszenie ciepła jest specjalnie zaprojektowana i wykonana płytka drukowana (Asus Stack Cool 2) pomagająca w rozproszeniu ciepła gromadzącego się na wysokości procesora i bloku zasilającego.

Konstrukcja zasilana jest z 24-pinowej wtyczki ATX i AUX. Co ciekawe, w przeciwieństwie do wcześniejszych modeli serii P5WD2 złącze AUX 12V jest przeznaczone dla 4-pinowej wtyczki, a nie 8 jak to było wcześniej. Układ zasilający procesor jest mocno rozbudowany. Jest to bowiem konstrukcja ośmiofazową. Pozwala to obniżyć temperaturę pracy bloku regulującego napięcie i daje stabilniejszy prąd. Jednak na fazę przypadają tylko po 2 tranzystory. We wcześniejszych płytach serii P5WD2 co prawda były tylko 4 fazy, ale na każdą przypadały aż 4 tranzystory.


Widok na gniazdo LGA775 i jego otoczenie (kliknij, aby powiększyć)

Na panel I/O składają się: 2 gniazda PS/2, 1 COM, 4USB (kolejne 4 można podłączyć na „śledziu”), 2 złącza gigabitowych kontrolerów sieciowych, 6 separowanych złącz audio, 2 S/PDIF (optyczne i elektryczne) i punkt podłączenia anteny WiFi. Znalazło się też miejsce dla złącza FireWire i zewnętrznych urządzeń external SATA. Płyta nie ma natomiast złącz do podłączenia nawet dodatkowych portów MIDI czy LPT na „śledziu”.


Panel złącz I/O (kliknij, aby powiększyć)

Czas na BIOS. Nie ma co ukrywać, że ma sporo przydatnych opcji regulacyjnych. FSB można ustawić w przedziale do 500MHz. Szyna PCI może być zablokowana na znamionowej częstotliwości 33MHz, a PCI Express od 90 do 150MHz. Napięcie CPU można podnieść do 1,7V, pamięci Vmem do 2,4V. Dalej jest jeszcze możliwość regulacji napięcia zasilającego mostek północny - do 1,65V, południowy - 1,2V i na koniec FSB do 1,5V.

Niestety dosyć ubogie są funkcje monitoringu. Płyta informuje tylko o 2 temperaturach, monitoruje obroty 5 wentylatorów z możliwością ich spowolnienia dzięki opcji Q-Fan. Jest wgląd w 4 wartości napięć: CPU i linie +3,3, 5 i 12V.

Bardzo przydatna dla fanów podkręcania jest możliwość tworzenia swoich profili ustawień BIOSu - OC Profiler. Funkcja ta jako żywo jest podobna do tego co serwował Abit już jakiś czas temu. Ważne jednak, że zaadoptował już ją i inny producent.

Płyta oferuje kilka ciekawych funkcji wyróżniających ją pośród konkurencji. O ile zintegrowany kontroler WiFi jest coraz częściej spotykany, to jednak nie stał się jeszcze standardem. Łączność bezprzewodowa zdobywa jednak kolejnych zwolenników. Urządzenie to umożliwia zamianę komputera w punkt dostępowy dla innych urządzeń, co ważniejsze umożliwiając komunikację nawet gdy pecet znajduje się w trybie uśpienia.

Bardzo duże są możliwości płyty w zakresie tworzenia macierzy dyskowych:
 • Układ Silicon Image zwany EZ-Backup z uproszczoną do maksimum procedurą konfiguracji - tworzy RAID po podłączeniu napędów, bez instalacji sterowników - domyślnie w trybie RAID1. Chip jest mostkiem połączonym z kontrolerem SATA ICH7R. To połączenie umożliwia tworzenie macierzy RAID10.
 • Mostek południowy ICH7R wyposażony w 3 gniazda SATA.
 • Kontroler JMicron z 2 gniazdami SATA.
Ciekawe są dwie unikalne funkcje działające z poza poziomu systemu operacyjnego podnoszące funkcjonalność wyrobu:
 • Music Alarm, czyli ustawiany z poziomu BIOSu alarm dźwiękowy będący odgrywanym z płyty CD utworem uruchamianym o dowolnej porze.
 • MP3-in – pozwala podłączyć pod płytę główną przenośny odtwarzacz MP3 i przekierować muzykę odtwarzaną przez player na głośniki komputera. Asus DH Remote (Digital Home) to z kolei ułatwienie dla osób przekształcających komputer w wielozadaniowe centrum rozrywki. Jest to pilot (prosty, ale funkcjonalny i estetyczny) z możliwością programowania przycisków i przypisania im wybranych działań komputera umożliwiający kontrolowanie peceta z dala od klawiatury. Dołączony odbiornik podczerwieni współpracujący z pilotem komunikuje się przez złącze USB. Zabawnym dodatkiem jest łapka umożliwiająca zawieszenie, lub postawienie pilota w dostępnym dla nas miejscu.


  Pilot Asus Digital Home (kliknij, aby powiększyć)

  Pudełko kryje bogatą zawartość. Dołączony krążek zawiera oprócz sterowników także kilka przydatnych aplikacji: Tworzą one zbiór kilku aplikacji na wzór znanych programów marki Nero:
  • Intervideo Media One Gallery, przeglądarka zdjęć.
  • WinDVD Creator, aplikacja przeznaczona edycji i nagrywania filmów DVD.
  • InterVideo PhotoAlbum, program do edycji cyfrowych zdjęć i sporządzania skatalogowanych slajdów.
  • InterVideo Disc Master Platinum - menadżer służący nagrywaniu różnych formatów płyt CD czy DVD.
  • DVD Copy Patinum – sporządza kopie płyt DVD.


  Zawartość pudła (kliknij, aby powiększyć)

  Na dołączone kable składają się na pakiet: po jednym ATA133, ATA33 i FDD, 4 kable SATA z przejściówkami zasilającymi. Dalej mamy - śledź z porami USB i FireWire, antenę kontrolera WiFi. Pośród dodatkowych bajerów:
  • Pilot sterujący DH Remote.
  • Kabel funkcji MP3-in do podłączenia zewnętrznego playera.
  • Wentylatorek który montujemy na radiatorze znajdującym się na regulatorach napięcia. Ma on rozproszyć ciepło w chwili gdy cooler procesora nie wytwarza ciągu powietrza wokół gniazga LGA775, tj. jeśli za chłodzenie procesora odpowiada zestaw chłodzenia wodnego lub procesor jest chłodzony pasywnie.
  Ocena i funkcjonalność Przejdźmy do samej funkcjonalności płyty. Jako że dane obcować mi z nią było dosyć długo, mogę pokusić się o kilka słów komentarza. Samo rozstawienie elementów na laminacie nie budzi poważniejszych zastrzeżeń. Ale to nie oznacza że ich całkiem brak...

  Jednym z elementów jest zapinka przytrzymującą kartę graficzną w gniazdach PCIe. Zatrzaskuje się ona po umocowaniu karty graficznej uniemożliwiając samoczynne wysunięcie się adaptera. Niestety późniejsze wyjęcie karty jest wyjątkowo trudne. By to zrobić należy włożyć palec między kartę, a slot PCIe i odsunąć zaczep. Niestety rozbudowany system chłodzący takich kart jak GeForce 7900GTX czy też Radeona X1900 bardzo to utrudnia i trzeba mocno się natrudzić by bez naruszenia czegokolwiek wymontować adapter. Dobrze by było umieścić zatrzask w górnej, a nie dolnej krawędzi slotu.

  Dyskusyjne jest również umieszczenie jednego ze złącz Serial ATA. Wepchnięto go pomiędzy rurkę heat pipe, a kartę WiFi. Nie bardzo wiem jaki cel przyświecał konstruktorom płyty, bowiem dostęp w to miejsce jest wyjątkowo trudny. No i raczej dysków się w to miejsce raczej nie podłącza. Za to chwali się wyjście na krawędzi płyty służące do podłączenia zewnętrznego napędu SATA.

  Rozstęp między portami PCIe 16x wynosi 2 loty. Jest to niezbędne minimum umożliwiające upchnięcie dwóch kart graficznych wyposażonych w dwuslotowy system chłodzenia. Przydałby się jednak większa przestrzeń, która korzystnie wpłynęłaby na cyrkulację powietrza wokół coraz mocniej grzejących się adapterów. Po obsadzeniu płyty dwiema karty graficznymi do dyspozycji pozostają nam wolne: po jednym gnieździe PCI i PCIe 1x.

  Chwila o samym kodeku audio. Do tej pory Asus używał głównie urządzeń Analog Devices, które zwyczajowo brzmią lepiej od popularnych Realteków, a właśnie Realtek został umieszczony na płycie. Nie jest to różnica czyniąca z Intel HDA układ pokroju Audigy, ale jakość odwzorowania audio jest odczuwalna. Nieco niezrozumiała może wydawać się ta zamiana, zwłaszcza wobec stosowania argumentu cenowego. Nieco to nie na miejscu przy rozmowie o topowej wersji płyty.

  Płyta wydaje się dobrze chłodzona, ale niestety zapomniano o ułożeniu radiatora na połowie z elementów bloku zasilania. Do tego muszę skrytykować nieszczęsny wentylatorek zakładany na radiator w chwili gdy za chłodzenie procesora odpowiada zestaw WC lub procesor jest chłodzony pasywnie. Głównym powodem dla którego niektórzy decydują się na zestaw WC jest chęć zapewnienia ciszy, ucieczka od dziesiątków małych, piskliwych wentylatorków. Niestety dodatkowy cooler taki właśnie jest - głośny i to nawet po redukcji jego obrotów. Słychać wyraźne terkotanie łożysk. Jak dla mnie jest on nieprzydatny.


  Bezgłośna płyta chłodzona pasywnie? (kliknij, aby powiększyć)

  Płyta która do mnie przybyła wyposażona była w jeden z wczesnych BIOSów i nie wspierała dostępnych procesorów Conroe. Uściślając – wspierała , ale tylko układy w bardzo wczesnych wersjach inżynieryjnych. Procesor Core 2 Duo który znalazł się w moich rękach nie był na liście obsługiwanych. Należało posłużyć się innym procesorem - rodziny NetBurst, by dokonać aktualizacji BIOSu i wtedy już problemu nie było. Problem być może już nie istnieje i kolejne partie płyt trafiają na rynek już z nowymi BIOSami, jednak nie można wykluczyć obecności starszych egzemplarzy, które na wstępie handlowych wersji Core 2 Duo nie wspierają.

  Co do samej jakości działania płyty zastrzeżeń brak. Stabilna, wydajna. Brak problemów z obsługą pamięci DDR2 rodziny Micron D9 z którymi to nie zawsze radzą sobie poprawnie płyty z chipsetem i965. Na dodatek, co nie jest codziennością, działają poprawnie wszystkie mnożniki FSB:RAM.

  Niestety mimo rozbudowanego bloku zasilającego procesor można mieć zastrzeżenia do fluktuacji napięcia zasilającego procesor. Płyta na wstępie zaniża napięcie. Zamiast ustawionych 1,3V faktycznie mamy 1,24-1,26V dla procesora Conroe i około 1,22-1,24V dla Preslera. Dłuższa obserwacja i pomiary napięć multimetrem pozwalają stwierdzić ciągłe wahania około +/- 0,03-0,04V. Napięcie nie jest więc idealnie stabilne.

  Płyta potrafiła osiągnąć FSB 405MHz. Dalsze podnoszenie częstotliwości szyny FSB wymaga już dokonania VoltModa by dać możliwość podniesienia napięcia ponad nominalne możliwe do ustawienia 1,65V (dla rev. 1.02G).

  Niestety przyczepię się do niemożności regulacji mnożnika procesora. Co prawda seryjne procesory posiadają mnożnik zablokowany w górę, ale ponieważ posiadają one wsparcie dla technologii EIST dać obniżyć się powinno. Niestety nie dało. Tylko w procesorach wersji Extreme Edition można swobodnie przestawiać. „Normalny” Core 2 Duo pracuje z mnożnikiem domyślnym i już. Jest to o tyle dziwniejsze, że z poziomu samego systemu operacyjnego można sobie mnożnik obniżyć. BIOS uparcie twierdzi, że nie można. Jeszcze dziwniejsze jest to, że płyta Asusa P5B na chipsecie i965 umożliwia zmianę mnożnika dla tej samej sztuki procesora w dół bez problemów...

  Za wadę na siłę można też uznać brak obsługi systemów SLI, jest tylko CrosFire... No ale to już nie wina Asusa, a Intela i nVidii.

  Ogólnie jednak płyta polecenia jest oczywiście godna. Wspiera systemy multi GPU, udostępnia sporo możliwości podkręcania; stabilna i bogato wyposażona z możliwością łatwej rozbudowy do peceta pełniącego rolę domowego centrum cyfrowej rozrywki. A wspomniane czepialskie przywary? Hmm... w końcu nawet rzeczy bardzo dobre mają drobne wady :)

  Płyta Asus P5W HD Deluxe
  TwojePC - OK!

  Polub TwojePC.pl na Facebooku

  Rozdziały: Conroe - niebieska kontra, czyli test procesora Intel Core 2 Duo
   
   » Wstęp...
   » Historia ważna rzecz
   » W stronę sukcesu
   » W cieniu Pentium 4
   » Banias do kwadratu
   » Czym jest Conroe ?
   » Platforma testowa
   » Testy - Gry
   » Benchmarki syntetyczne
   » Testy aplikacyjne
   » Wydajność w środowisku x86-64
   » Procesor vs szyna systemowa
   » Grzanie i podkręcanie
   » Co na to RAM ?
   » Płyta Asus P5W HD Deluxe
   » Słowo na zakończenie
   » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
  Wyświetl komentarze do artykułu »
   
 •